Haiku: Takmer 4-tisíc schodov, ktoré vedú priamo do havajského neba. Turistom je však vstup zakázaný

  • Takmer 4-tisíc schodov na vrchol pohoria Ko’olau
  • Údajne ide o najkrajší výhľad v celých Spojených štátoch
  • Unikátnu lokalitu nájdeš na Havajskom ostrove Oʻahu
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Flickr/ruidiw212
  • Takmer 4-tisíc schodov na vrchol pohoria Ko’olau
  • Údajne ide o najkrajší výhľad v celých Spojených štátoch
  • Unikátnu lokalitu nájdeš na Havajskom ostrove Oʻahu

Jedna z najznámejších turistických trás na Havaji je nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto neľahký výstup podnikol. Bohužiaľ je však táto cesta pre turistov zakázaná.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Flickr/davichen1128

Nekonečne dlhé schodisko Haiku na vrchol pohoria Ko’olau vzniklo v roku 1942 rukou amerického námorníctva pri stavbe rádiostanice, ktorá komunikovala s vojnovými loďami v Tichomorí. V tomto čase však na vrchol pohoria viedol len rebrík, ktorý bol neskôr nahradený dreveným schodiskom. V 50. rokoch 20. storočia drevené schodisko nahradili kovovými schodmi. Najkrajšia turistická trasa na Havaji vtedy zažívala časy najväčšej slávy. Tá trvala až do roku 1987, kedy trasu pre verejnosť kvôli zlému stavu uzavreli. Mnohí však tento zákaz ignorovali.

3922 schodov na vrchol Ko’olau zrekonštruovali v roku 2003. Obľúbená turistická cesta, ktorá vedie nad hranicu miestnej oblačnosti a ponúka prekrásne výhľady v slnečné dni a dramatické pohľady na zahmlené kopce v zamračené dni, však ostáva pre turistov napriek rekonštrukcii uzavretá. Výstup na vrchol pohoria Ko’olau je teda pre bežného človeka zakázaný a každému, kto sa o to pokúsi, hrozí pokuta 1 000 amerických dolárov.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Flickr/Tavis Wong

Zakázané ovocie však chutí najlepšie a mnohí odvážni a nebojácni turisti si zo zákazu ťažkú hlavu nerobia a dobrodružnú trasu podnikajú na vlastné riziko i napriek hrozbe vysokej pokuty. Na Havajských ostrovoch však existuje množstvo iných krásnych miest, ktoré môžete obdivovať. Úchvatné koralové útesy, nádherné pôvodné dažďové pralesy, lávové púšte, rozprávkové pláže, tropické údolia, fascinujúci vulkanický národný park, aktívne sopky, ihličnaté lesy aj vysokohorské pásmo.

zdroj: interez.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech