Hamburger neprišiel z Ameriky, mleté mäso jedli faraóni, neskôr sa stalo fenoménom podnikania

  • Mnoho ľudí sa domnieva, že slávny hamburger prišiel do Európy z Ameriky
  • Jeho história však siaha do čias egyptských faraónov, Činghischána a Ruska
  • Dnes nájdeš hamburger na každom rohu, stal sa fenoménom moderného podnikania
Burger, Egypt
Unsplash/Simon Berger, Unsplash/amirali mirhashemian
  • Mnoho ľudí sa domnieva, že slávny hamburger prišiel do Európy z Ameriky
  • Jeho história však siaha do čias egyptských faraónov, Činghischána a Ruska
  • Dnes nájdeš hamburger na každom rohu, stal sa fenoménom moderného podnikania

Jemno namleté, precízne grilované mäso v chlebe s rôznymi ingredienciami sa stalo geniálnym biznisom. Nájdeš ho všade, v malých i veľkých mestách, spracovaný detailne s ružovým, stredne ugrilovaným mäsom v jeho vnútri, ale aj prepečený, kurací, jahňací či bravčový. Kde však siaha jeho pôvod a čo je ten pravý a jedinečný originál?

Egyptské jedlo boháčov

V starovekom Egypte sa ľudia živili hlavne pestovaním rôznej zeleniny a plodín. Preto je pochopiteľné, že jedálniček miestnych pozostával prevažne z vegetariánskych jedál. Konzumácia mletého mäsa bola veľmi sporadická a dostupná iba pre boháčov. Napriek tomu môžeme tvrdiť, že prvý základ vzniku hamburgeru položili stavitelia pyramíd a autori papyrusu, informuje portál Kangaroo.

Starovekému Egyptu sa prisudzujú mnohé zásluhy, od vytvorenia prvého a jediného zachovaného divu zo siedmych divov sveta, Cheopsova pyramída, ktorý je sprístupnený turistom, a teda si ho môžeš prísť pozrieť, cez počiatky písma.

Staroegyptská civilizácia ako prvá ťažila kameň v lomoch, robila prieskum lokalít a používala stavebné techniky, ktoré umožňovali výstavbu monumentálnych pyramíd, chrámov alebo obeliskov. Využívala matematiku, praktickú a účinnú medicínu. Stavala zavlažovacie systémy, poznala rozvinuté techniky poľnohospodárskej produkcie a stavala prvé známe lode.

Vráťme sa ale k fenoménu s názvom hamburger. V daných časoch sa mäso nepripravovalo mletím na nástroji, bolo škrabané nožom, prípadne rozomleté kameňmi. Ak sa ti pri slovách „škrabanie nožom“ vyjavil pred očami tatarák, nie si vôbec vedľa.

Burger mäso
zdroj: Unsplash/Joshua Kantarges

Čingischán a jeho placka

K snáď rovnako slávnemu pokrmu, tataráku, sa viažu mnohé historky. Jednou z nich je aj to, že vznikol pod Čingischánový zadkom. Vraj si ho ako krvilačný vodca pri výpravách pripravoval zo surovej jahňaciny, ktorú si uložil pod sedlo na koňa.

Cestou sa vďaka váhe jazdca mäso dostatočne naklepalo, aby sa po zosadnutí mohlo priamo konzumovať, píše Regal Burger. Potvrdiť ani vyvrátiť túto legendu nik z nás nemôže, jednoznačne však prináša spestrenie v priereze historických udalostí.

Vďaka moreplavectvu sa  takto upravované mäso rozšírilo aj do Ruska, kde k nemu začali pridávať rôzne koreniny a vajce. Začal sa kreovať Hamburský steak.

„Nasledovné storočia sa mleté hovädzie mäso rozšírilo do celej Európy, a všetky krajiny si vytvorili svoju vlastnú receptúru (srbská pljeskavica,  balkánska kofta, švédske mäsové guľky, hamburský steak). Historici však príbehy o mongolských tatarákoch nepotvrdzujú, a tak nám neostáva nič iné ako presunúť sa na ďalšiu legendu o vzniku slávneho burgeru,“ dodáva Regal Burger.

Tatarák
zdroj: Unsplash/Call Me Fred

Do Ameriky vo vaku nemeckého migranta

Pomaly sa dostávame do krajiny, o ktorej si mnohí myslia, že je matkou hamburgerov, a tento fakt sa nedá ani úplne vyvrátiť, do Ameriky. Tepelne upravované mleté mäso sa dostalo na jej územie až v 19. storočí. Priniesli ho nemeckí migranti. Usadili sa v New Yorku a Chicagu, kde si začali otvárať prvé podniky so spomínanou delikatesou.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Blue Bear, BBQ Geeks, Regal Burger, Kangaroo, South Florida Reporter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá