Harvard šokuje svet: Žiadne početné svadby a festivaly do roku 2022?

  • Vedci z Harvardu prišli so záverom, že ak sa nenájde vakcína, tak sociálna izolácia môže trvať až do roku 2022
  • Pokým nebude vyvinutá účinná vakcína alebo liek, vírus nebudeme vedieť tak ľahko poraziť
TASR
  • Vedci z Harvardu prišli so záverom, že ak sa nenájde vakcína, tak sociálna izolácia môže trvať až do roku 2022
  • Pokým nebude vyvinutá účinná vakcína alebo liek, vírus nebudeme vedieť tak ľahko poraziť

Výskumníci z Harvardu prišli so štúdiou, ktorá nikoho nepoteší. Podľa ich zistení by sme mali tzv. „sociálny odstup“ dodržiavať až do roku 2022. Sociálnym odstupom sa myslia veľké stretnutia ľudí, festivaly, koncerty alebo rodinné oslavy či svadby.

Ak sa tento scenár nestane, hrozí nám, že koronavírus nikdy neporazíme a nákaza sa bude rozširovať medzi ľuďmi aj naďalej. Vedci o svojich zisteniach informujú v práci, ktorú publikoval aj prestížny vedecký časopis Science.

Vírus nebudeme vedieť eliminovať

V ňom sa píše, že sociálny odstup by sa mal dodržiavať do roku 2022 s tým, že to samozrejme spôsobí značné ekonomické a spoločenské bremeno.

Firmy a niektoré inštitúcie nebudú môcť vykonávať svoje funkcie a môže sa prehĺbiť recesia v ekonomike.

Štúdia sa venuje aj kolektívnej imunite voči vírusu s tým, že pokým nebude imunita preukázane vybudovaná, hrozba šírenia koronavírusu môže pokračovať s fatálnymi následkami.

Vedci dospeli k tomuto záveru najmä vtedy, keď simulovali šírenie koronavírusu a aplikovali ho na svoje modely. Z nich vyplýva, že ak sa sociálna izolácia uvoľní, koronavírus sa bude šíriť rýchlejšie a nebudeme ho vedieť eliminovať.

„Naše pozorovania sú v súlade s inými predpoveďami o tom, ako by sa mohol prenos SARS-CoV-2 rozvinúť po uvoľnení podmienok. Štúdia využívajúca údaje zo Švédska zistila, že prenos SARS-CoV-2 na ľudí je naďalej pravdepodobný v období po pandémii,“ píšu autori štúdie.

Tí súčasne prizvukujú, že sociálna izolácia je nevyhnutná a zimné ohniská vírusu sa môžu objaviť ešte v tomto roku. Všetko bude však závisieť od toho, ako rýchlo si budeme vedieť imunitu vybudovať.

Tá bude závislá na tom, či a kedy sa podarí vyvinúť vakcínu proti COVID-19, ktorá by začala kolektívnu imunitu budovať.

Vírus sa môže vrátiť

Zo simulácií ďalej vyplýva, že po jesennom uvoľnení podmienok môže dôjsť k intenzívnemu zimnému prepuknutiu vírusu. To sa prekrýva s chrípkovou sezónou, čo môže prevyšovať kapacitu nemocníc.

Tým pádom by mohla nastať situácia, kedy budú nemocnice extrémne preťažené a k mnohým ľuďom by sa nedostala adekvátna zdravotná starostlivosť.

Vedci informujú aj o tom, že niektoré scenáre naznačujú, že vírus COVID-19 by sa mohol vrátiť v inej podobe, a to v roku 2025.

Do tohto roku sa však predpokladá úspešné vytvorenie vakcíny alebo nájdenie účinného lieku, ktorý by mal COVID-19 zmierniť a vytvoriť tak dostatočnú imunitu.

Zdroj: Science

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech