Haščák mal ponúknuť finančný dar 50 až 100 000 eur väznici v Ilave. Riaditeľ to nahlásil NAKA

  • Spoluvlastník finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák chcel údajne ilavskej väznici darovať 50 až 100-tisíc eur
  • Riaditeľ väznice peniaze odmietol a podnikateľovu ponuku nahlásil Národnej kriminálnej agentúre (NAKA)
  • Podnikateľ je obvinený z korupcie a prania špinavých peňazí
Jaroslav Haščák Penta NAKA
TASR/Jakub Kotian
  • Spoluvlastník finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák chcel údajne ilavskej väznici darovať 50 až 100-tisíc eur
  • Riaditeľ väznice peniaze odmietol a podnikateľovu ponuku nahlásil Národnej kriminálnej agentúre (NAKA)
  • Podnikateľ je obvinený z korupcie a prania špinavých peňazí

Spoluvlastník finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák chcel údajne ilavskej väznici darovať 50-100-tisíc eur. Riaditeľ väznice peniaze odmietol a podnikateľovu ponuku nahlásil Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Informáciu priniesol Denník N.

Haščák mal ponúknuť riaditeľovi väznice dar na nákup nových obliečok alebo počítača. Podľa Denníka N nie je jasné, či išlo Haščákovi o možnosť získať lepšie podmienky v cele alebo či chcel pôsobiť ako filantrop. „Patrí k najbohatším ľuďom zadržaným v posledných mesiacoch, ktorí si museli zvyknúť na surové podmienky v slovenských ústavoch na výkon väzby,“ konštatuje denník.

Kováčik mal byť niekým inštruovaný, čo má robiť s kauzou Gorila. Dokonca sa mal zbaviť nahrávky

Dar riaditeľ väznice odmietol ako neetický 

Podnikateľa polícia zatkla 1. decembra, NAKA vtedy urobila raziu v sídle Penty. Po rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) bol vo väzbe, kde strávil Vianoce aj Silvestra. Podľa zistení Denníka N, Haščák približne po prvom týždni listom požiadal riaditeľa väznice Róberta Mudrončeka o stretnutie.

Zdôvodnil to snahou poskytnúť väznici pomoc. Na osobnom stretnutí mu Haščák mal ponúknuť dar v hodnote 50 až 100-tisíc eur, ktorý by darovala jeho nadácia väznici. Mudroček to odmietol ako neetické. Riaditeľ väznice radšej list posunul NAKA. 

Matrac a staré oblečenie

Hačšák prostredníctvom svojho právneho zástupcu argumentoval, že chcel pomôcť väznici a odsúdeným, ktorí spia na neštandardnom matraci a nosia niekoľko rokov staré oblečenie.   

Na začiatku januára (7.januára)  Hačšáka súd prepustil. „Senát 4T Najvyššieho súdu na dnešnom neverejnom zasadnutí, na podklade sťažností obvinených Jaroslava H. a Dany A., zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu zo 4. decembra 2020 a prepustil oboch obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová v tlačovej správe.

zdroj: Na snímke spolumajiteľ finančnej skupiny Penta a predvolaný svedok Jaroslav Haščák. TASR

Vyšetrovateľ ho obvinil z korupcie a prania špinavých peňazí. Spolu s ním vyšetrovateľ obvinil aj bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša a jeho manželku Danu, ktorá v minulosti tiež pracovala pre tajnú službu. Aj ona je stíhaná na slobode.

Prepustením z väzby sa tak kauza nekončí, Haščák aj ďalší aktéri sú naďalej obvinení.

Zdroje: Denník N, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech