Hawking: Na Zemi nám zostáva posledných 1000 rokov

  • Ľudia sú na planéte Zem už stovky tisíc rokov. Doteraz sa nám tu ako tak darilo, však? Teoretický fyzik Stephen Hawking tvrdí, že už čoskoro nastanú časy, ktoré nás z tejto planéty doslova vyženú. Čo nám hrozí a kam by sme mali ísť?
borowitz-stephen-hawking-trump-1200
  • Ľudia sú na planéte Zem už stovky tisíc rokov. Doteraz sa nám tu ako tak darilo, však? Teoretický fyzik Stephen Hawking tvrdí, že už čoskoro nastanú časy, ktoré nás z tejto planéty doslova vyženú. Čo nám hrozí a kam by sme mali ísť?

Profesor univerzity v Cambridge je toho názoru, že sa musíme pomaly, ale isto začať rozhliadať v našom susedstve po novom mieste, ktoré budeme nazývať domovom. Tým novým miestom má na mysli novú planétu.

Hawking rozprúdil vášnivé debaty po svojom prejave na Oxford Union v polovici novembra tohto roku, kde de facto určil dátum zániku ľudskej rasy na planéte Zem.

_87789935_a8c7a0c1-7da0-4584-874b-8a9c170f3b88zdroj: cnn.com

Stephen Hawking povedal nasledovné: „My ľudia… musíme pokračovať v objavovaní a dobývaní vesmíru s cieľom zaistenia budúcnosti ľudstva. Nemyslím si, že prežijeme ďalších tisíc rokov bez toho, aby sme opustili túto našu krásnu, no krehkú planétu.“

Takéto slová sa isto nepočúvajú dobre, no jedno je viac než jasné. Slová 74-ročného fyzika by sme skutočne nemali brať na ľahkú váhu. Pri rýchlosti vedeckého pokroku, ktorého sme svedkami dnes, sa dá predpokladať, že do roku 3000 budeme skutočne schopní opustiť Zem a osídliť jeden zo vzdialených svetov. Nádej tu teda je.

Masové vymieranie

1508472446426816943zdroj: i.kinja-img.com

Ak sa nám však toto nepodarí, tak nám bude hroziť masové vymieranie, myslí si fyzik. Riziko obrovskej prírodnej katastrofy síce nie je veľké, no s pribúdajúcimi desaťročiami a storočiami sa zvyšuje a je dosť možné, že nás stihne osud podobný tomu, ktorý postihol dinosaury. Zem sa môže jedného dňa zraziť s asteroidom alebo sa môže prebudiť supervulkán pod Yellowstone-om.

Ak by sa ani jedno z toho nestalo, tak za náš zánik sa podpíše vyčerpanie prírodných zdrojov, ktoré znemožní prežitie na Zemi. Ak sa nám dovtedy podarí nájsť alternatívny zdroj energie, ktorý nebude možné vyčerpať, pravdepodobne sa tomuto osudu vyhneme.

i-robotzdroj: images.contentful.com

Ďalšou hrozbou je umelá inteligencia. Pozri sa na pokrok v robotike, ktorý sme dosiahli za posledných pár desiatok rokov. Podľa Hawkinga budú v dohľadnej dobe inteligentní roboti skutočnou hrozbou ľudstva, tak ako to vidíme v mnohých filmoch a čítame v sci-fi knihách.

Čo si o tom myslíš? Sú to len plané hrozby alebo sa skutočne musíme začať pripravovať na útek z našej planéty?

Zdroj: curiosity.com, zdroj titulnej fotografie: bbc.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech