HBO GO oslavuje Pride špeciálnymi filmami. Vybrali sme pre teba bezkonkurenčné LGBTI filmy a seriály

  • HBO GO sa farbí na dúhovo, prináša kopu filmov, seriálov a dokumentov, ktoré by si nemal vynechať
  • Sleduj a uč sa, ako sa majú ľudia na zemi a čo všetko môžu kvôli svojej orientácii prežívať
HBO
HBO Go
  • HBO GO sa farbí na dúhovo, prináša kopu filmov, seriálov a dokumentov, ktoré by si nemal vynechať
  • Sleduj a uč sa, ako sa majú ľudia na zemi a čo všetko môžu kvôli svojej orientácii prežívať

O dva týždne, v sobotu 25. júla, začína Pride. Tento rok bude na Slovensku online, pretože sympatizantov je ďaleko viac ako len povolených tisíc. S dúhovým pochodom za práva LGBTI+ komunity sa spájajú mnohé sprievodné aktivity. Streamingová platforma HBO GO pripravila ponuku queer filmov, dokumentov a seriálov, ktoré si aktuálne môžeš pozrieť. K dispozícii budú mesiac.

Na Slovensku sa pochod za práva ľudí s inou sexuálnou orientáciou koná väčšinou v sprievode inej veľkej akcie, ktorá chce poukázať na opačné hodnoty, ako vyznáva práve queer komunita. 

Sme krajinou, ktorá nekomunikuje rodovú rovnosť v krajine a odlišnosti v orientácii dostatočne dlho na to, aby sme dokázali bez problémov akceptovať inakosť ľudí okolo nás. Tomu by nás mohol učiť aj Pride a jeho sprievodné akcie, ktoré sa nedejú len v júli, ale po celý rok. Počas tohto obdobia môžeš sledovať v médiách šikovne prepracované reklamy marketérov, ktorí sa ti snažia povedať rafinovaným spôsobom, že na farebnom svete nie je nič urážlivé ani poburujúce. 

Pride je dôvodom na oslavu. Viac sa s komunitou LGBTI ľudí oboznámiš aj prostredníctvom dokumentov a filmov, ktoré sme pre teba vybrali. Sleduj ich na HBO GO a spoznaj queer životy.

Dievča (2019)

O baletke, ktorá sa narodila v nesprávnom tele. Transsexuálna Lara podstúpila mnoho operácií a hormonálnych zásahov, aby sa z chlapca, ktorý túžil byť ženou, skutočne žena stala. Belgicko-holandská koprodukcia od režiséra Lukasa Dhonta je dojímavým prierezom života mladej tanečnice, ktorej túžby a snahu všetci navôkol podporujú. Napriek všetkému si prechádza prísnou školou a tvrdým tréningom pedagógov, ktorí jej nič nedarujú. 

Herec si všetky tanečné motívy vo filme odtancoval sám. Pracoval na tom 10 mesiacov. V skutočnosti ide o heterosexuálneho herca Victora Polstera. Režisér natočil film na základe novinového článku, ktorý hovoril o mužovi s podobným osudom, ako mala transsexuálnka Lara.  Ide o hlbokú sondu do duše a prežívania pubertálneho chlapca, ktorý je navyše na ceste za vysnívaným ženským telom.

The Hours (2002)

Príbeh troch žien prežívajúcich náročne životné problémy v troch rozličných časoch. V dvadsiatych, päťdesiatych a miléniových rokoch v Amerike prebehne dráma, veľmi súčasná a veľmi ženská a režisérom Stephenom Daldrym absolútne dokonale prepojená.

Feministka a esejistka Vigínia Woolfová je na konci s písaním kultovej Pani Dallowayovej, ktorú o tridsať rokov neskôr číta mladá tehotná žena, typ Stepfordskej paničky, žijúca na periférii amerického mestečka. Newyorčanka Clarissa zase rolu novodobej pani Dallowayovej stvárňuje dokonale. Silná, emancipovaná vydavateľka, autentická a charizmatická, miluje muža, ktorý umiera na AIDS.

Najkrajšie soundtracky, silné putá, náhľady do ženského sveta, kde neexistujú muži, len vnútorné boje medzi vnímaním, myslením a cítením. A skvelé herecké obsadenie. Meryl Streep, Julianne Moore a na nespoznanie zamaskovaná Nicole Kidman.

When I knew (2018)

Dokument z dielne HBO, ktorý rozpráva príbeh 16 ľudí s inou sexuálnou orientáciou. Hovoria o tom, kedy a ako zistili, že nie sú tými, za ktorých ich okolie považuje. Majú rôzny vek, povolanie a už ako deti bojovali so zaužívanými stereotypmi spoločnosti, kedy sa im v útlom veku odporúčalo hrať s hračkami, ktoré neboli pre nich akosi prirodzené.

Steve napríklad namiesto toho, aby sa ako poriadny chlapec hral s loptou futbal, obľuboval kvety a viazal z nich kytice. Iné dievčatko rado sedávalo v škole vedľa svojej spolužiačky. Nie preto, že boli najlepšie kamarátky, skôr preto, lebo k nej cítila nevysvetliteľnú náklonnosť. 

Režisérska dvojica Fenton Bailey a Randy Barbato sa inšpirovali knižnou predlohou.

Sami sebou (2018)

Výborne hodnotená dráma o drag queen Jackie Collins prináša povrchný pohľad do queer kultúry o pochopení, láskavosti a emočných výkyvoch. Jackie ostávajú už len posledné týždne života. Praje si, aby si nikto nič nevšimol, ona mohla odohrať svoje posledné predstavenie a tváriť sa pritom, že je všetko v poriadku. Nebol by to film Jamieho Pattersona, aby sa na striebornom plátne neudiala dráma a tak si hlavná postava vytvára nové priateľstvo a zažíva najvzrušujúcejšie chvíle svojho života. 

Film je mnohogeneračný, tak obsadením ako aj cielením. Preto ti poskytne komplexný pohľad do možno doposiaľ neznámeho, genderovo nevyváženého prostredia. Ale veľmi srdečným a prirodzeným spôsobom. 

Malé veľké lži (2018)

Príbeh dvoch kamarátov a ich dokonalých nedokonalých tínedžerskych životoch. Na strednej škole sú obľúbení, presne tie typy vyšportovaných, šarmantných svalovcov, ktorým dievčatá padajú k nohám. Až kým sa rodičia Frankyho nedostanú k rozvodovému konaniu. Dôvodom je otec, ktorý si našiel priateľa a odchádza od rodiny za ním. Ďalšia dráma sa udeje v životoch adolescentov, keď sa na narodeninovej párty dvaja kamaráti zblížia viac, ako by možno sami chceli.

Vtedy sa po škole začína ohovárať a situácia začína byť neuchopiteľná. Chlapcom však paradoxne prichádza pomoc od ľudí, od ktorých by to najmenej čakali.

Obdobie dospievania je pre homosexuálov časom, kedy väčšina z nich svoju orientáciu postupne odhaľuje nielen pred sebou, ale aj pred rodinou či vlastnou komunitou. Tento príbeh je náhľadom do životov chlapcov, do ich láskavých činov a spôsobe ich sebapoznávania. 

Zdroj: rainbow-heart.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK