Herec z Harryho Pottera žne úspechy na Slovensku. Na čarodejnícku ságu nerobil ani kasting

  • Predrag Bjelac na divadelných doskách pracoval ako rekvizitár ešte počas gymnázia
  • Počas skúšky na prvú rolu ho kamaráti vysmiali, dnes má na konte viacero úspešných filmov a seriálov
  • Zahral si v čarodejníckej ságe Harry Potter a na Slovensku je známy z kriminálky Duch
karkarov
MovieStillsDB / Warner Bros
  • Predrag Bjelac na divadelných doskách pracoval ako rekvizitár ešte počas gymnázia
  • Počas skúšky na prvú rolu ho kamaráti vysmiali, dnes má na konte viacero úspešných filmov a seriálov
  • Zahral si v čarodejníckej ságe Harry Potter a na Slovensku je známy z kriminálky Duch

Predrag Bjelac je pôvodom srbský herec, no viac než doma sa objavuje v zahraničných filmoch či seriáloch. Zahral si v čarodejníckej ságe Harry Potter aj vo filme Narnia: Princ Kaspian.

K postave Karkarova sa dostal úplnou náhodou, nerobil ani kasting. „Keď som sa dostal na rozhovor s režisérom, nevedel som, o čo ide. Nemal som scenár, na to si dávajú pozor. Je paradoxom, že som na veľkofilm nerobil žiadny kasting,“ povedal herec pre Startitup.

Na konte má mnoho úspešných rolí. Úspešný herec dnes žne veľký úspech aj na Slovensku a v Česku, kde aktuálne stvárňuje hlavnú postavu v JOJ-kárskom seriáli Duch. No zahral si aj v úspešnom seriáli Za sklom.

DSC00583-1-1536×864
zdroj: TV JOJ - Predrag Bjelac je pôvodom srbský herec. Známy je z filmu Harry Potter, dnes sa však objavuje v seriáli Duch na obrazovkách televízie JOJ.
  • Vo filme Harry Potter si zahral 10 minút. Ako je možné, že natáčanie trvalo 6 mesiacov?
  • Na Slovensku je dnes známy ako mafián Darko. Ako seriál hodnotí?
  • K herectvu sa dostal na gymnáziu. Ako si spomína na svoje začiatky?
  • Prečo má trému na natáčaniach len v Belehrade?

Veľkú popularitu ste získali účinkovaním vo filme Harry Potter a Ohnivá čaša. Ako vnímate odstupom času rolu Igora Karkarova v čarodejníckej ságe?

Harry Potter je fenomén nielen u detí, ale aj u mladých a starších ľudí. Má davy fanúšikov. Ja osobne sa však k tomu filmu nevraciam, je to pre mňa natáčanie spred 20 rokov. Tie spomienky trošku vybledli.

Herecky však nemôžem uznať, že som tam mal nejakú obrovskú rolu. Na obrazovkách ma diváci môžu vidieť len 10 minút, no natáčanie trvalo až 6 mesiacov.

Spomínate natáčanie, ktoré trvalo 6 mesiacov, no vo filme ste 10 minút. Ako to je možné? 

Áno, vo filme mám 10 minút, natáčali sme to 6 mesiacov a mal som vyše 70 natáčacích dní. Na desať minút. Bol som však platený za celý ten čas, čiže sa to vyplatilo.

Tiež tam bolo veľa obrazov, ktoré sme točili spoločne, ale mnohí z nás nič nehovorili, v hlavných úlohách boli len študenti Rokfortu.

Vo filme ste bývalým smrťožrútom a profesorom. Ako ste sa vôbec k natáčaniu filmového trháku dostali?

V roku 1999 som v Prahe natáčal miniseriál o vojne v Bosne, mal som tam hlavnú úlohu. Môj život sa po tejto role začal meniť. Po troch rokoch mi prišiel mail od kastingovej režisérky, aby som poslal aktuálnu fotku.

Mal som fotku z pauzy z nejakého natáčania, kde sedím a fajčím. Bolo to pre kasting na Harryho Pottera, ale ja som o tom nevedel vôbec nič. Až vo februári som letel do Londýna na rozhovor s režisérom. Nevedel som, o čo ide. Nemal som scenár, to si chránia. Je však paradoxné, že som na veľkofilm nerobil žiadny kasting.

6c8c1bff-be21-436b-858a-58e04f0590dd
zdroj: MovieStillsDB / Warner Bros - V Harry Potterovi som stvárnil 10 minút, natáčali sme to však 6 mesiacov a mal som vyše 70 natáčacích dní. Na desať minút. Bol som však platený za celý ten čas, čiže sa to vyplatilo, ozrejmuje herec.
Od profesora v čarodejníckej ságe k balkánskemu mafiánovi

Úspešný 61-ročný srbský herec Predrag Bjelac aktuálne stvárňuje hlavnú postavu v JOJ-kárskom seriáli Duch. Hrá balkánskeho mafiána, ktorý zažil rozmach a zlaté časy zločinu v sladkých 90. rokoch. Bratislava bola vtedy preňho raj na zemi. Ušiel z Juhoslávie pred vojnou, ktorej sa aktívne zúčastnil.

Darko sa v hlavnom meste udomácnil pomerne rýchlo. Za tri roky sa stal hlavou organizovanej zločineckej skupiny. Pôsobil v mnohých odvetviach šedej ekonomiky, až sa nakoniec rozhodol pre obchod so zbraňami, a ten sa mu stal osudným.

Mafiánsky boss Darko sa po svojej smrti ocitá ako duch, ktorý sprevádza Emila pri vyšetrovaní. Zároveň si chce prostredníctvom neho vybaviť účty so svojím vrahom. Ako protislužbu mu ponúka pomoc s riešením prípadov. Sleduj seriál Duch v stredu o 20:40 na TV JOJ  

Okrem Ducha mohli diváci srbského herca vidieť v seriáli Za sklom, no okrem toho aj v úspešných zahraničných tituloch ako Letopisy NarnieEurotrip alebo všetkým známy a úspešný Harry Potter, konkrétne vo filme Harry Potter a Ohnivá čaša

Film Harry Potter má fanúšikov po celom svete. Stretli ste sa s tým, že vás ľudia spoznávali či spoznávajú na ulici?

Najviac v Česku a na Slovensku. Posielajú mi fotky aj listy. Najviac ma však potešil malý chlapec v Londýne, ktorý ma spoznal vo videopožičovni.

Harryho Pottera ste natáčali v Londýne. Ako sa samotná produkcia odlišovala od slovenskej či českej? 

Určite v spôsobe angažovania. V Anglicku, keď podpíšete zmluvu, nemôžete pracovať na ničom inom. Ja som tak kvôli natáčaniu Harryho Pottera žil pol roka v Londýne. Spôsob platu je tiež iný, pretože sme platení na týždeň. Nezáleží na tom, či točíme alebo nie.

Natáčanie Harryho Pottera bolo ešte špecifické tým, že sme točili priamo s deťmi. Natáčanie bolo pomalé, keďže deti môžu točiť len 4 hodiny denne, je na to zákon. Rytmus natáčania bol strašne pomalý a musím priznať, že sme sa viackrát aj nudili, že sme len čakali. Samozrejme, podmienky boli fantastické, mali sme všetko, čo sme chceli.

WB_F4_ViktorKrumIgorKarkaroff_KrumEntersHogwarts_HP4D-09800
zdroj: MovieStillsDB / Warner Bros - Rytmus natáčania bol strašne pomalý a musím priznať, že sme sa viackrát aj nudili, že sme len čakali. Samozrejme, podmienky boli fantastické, mali sme všetko, čo sme chceli, uvádza úspešný herec.

Na Slovensku ste však aktuálne známy postavou Darka Beserabiča. Rovnakú postavu ste si predtým zahrali aj v českej verzii seriálu Duch. Vnímali ste rozdiel?

Ponuku na slovenskú verziu seriálu Duch som dostal viac ako pol roka pred natáčaním. Zo začiatku som mal obavy – opäť mafián a opäť to isté, čo v Česku. Ten scenár bol na 90 % rovnaký. Autori sa však museli prispôsobiť inému štátu, celkový príbeh však ostal nezmenený.

Ako teda hodnotíte samotné natáčanie?

Veľa obrazov sme podľa mňa urobili aj lepšie, než sme ich spravili v Česku. Možno to bolo aj tým, že sme mali viac času. Bol tam menší nátlak.

Natáčanie som si veľmi užíval. Štáb bol skvelý a so slovenskými hercami sa pracuje skutočne dobre. Každý z nich je drahokam slovenskej hereckej scény.

a440b9b8-057f-4ef9-a6a2-5460a62a73b5
zdroj: TV JOJ - Úspešný 61-ročný srbský herec Predrag Bjelac aktuálne stvárňuje hlavnú postavu v JOJ-kárskom seriáli Duch. Hrá balkánskeho mafiána, ktorý zažil rozmach a zlaté časy zločinu v sladkých 90. rokoch.

Seriál Duch, ktorý v Česku zožal mimoriadny úspech, si získal svojich fanúšikov aj na Slovensku. Duch je súčasťou reality, kde polícia, vyšetrovanie, podsvetie aj organizovaný zločin zodpovedajú kriminálnej praxi. Všetko má svoj predobraz v realite, aj keď prípady a príbeh sú fiktívne.

Vzniká tak veľmi zábavný krimižáner, v ktorom sa spája napätie a humor. Hlavným nositeľom úsmevného pohľadu na drsné prostredie zločinu je Darko Besarabič, jeho mafiánske buranstvo a balkánska bohorovnosť zmiešaná s darom užívať si život, aj keď paradoxne po smrti. 

V najnovšom siedmom diele sa v aute nájde mŕtvy člen protikorupčnej jednotky a policajt Emil sa ocitne v prostredí, kde nikto nikomu neverí, ale Darko sa tam cíti ako ryba vo vode. 

V seriáli Duch mafiánskeho bossa Darka stvárnil obľúbený srbský herec Predrag Bjelac, ten je hereckým kolegom Michala Kubovčíka – vyšetrovateľa Emila. Ďalšie herecké úlohy stvárnili Rebeka Poláková, Maroš Kramár, Martin Nahálka, Robo Jakab, Kamil Mikulčík, Vlado Šarišský, Verica Nedeska či Dana Droppová. Sleduj seriál Duch v stredu o 20:40 na TV JOJ  

Poďme k vašim začiatkom. K herectvu ste sa dostali ešte počas gymnázia. Ako si spomínate na vaše začiatky?

Herectvo ma začalo zaujímať na gymnáziu, kedy učiteľka angličtiny vytvorila dramatický krúžok, kde sme mali predstavenia, pesničky a recitácie väčšinou v angličtine. To bol môj prvý životný krok k herectvu.

Vďaka týmto skúsenostiam som sa neskôr dostal do ochotníckeho divadla. V začiatkoch som tam však pracoval ako rekvizitár. Bál som sa prihlásiť na kasting, tak som sa prihlásil ako rekvizitár. Následne na to som dostal svoju prvú rolu.

V akej inscenácii ste si teda zahrali?

Volalo sa to smrť od Woodyho Allena, známeho režiséra. Ja som si zahral len menšiu rolu. Mal som zopakovať krátku repliku.

Na prvej skúške som však mal takú trému, že sa mi triasol hlas. Na javisku boli na skúške aj moji kamaráti, ktorí sa po tom, čo som povedal svoju repliku, začali smiať. Smiech si neodpustili ani na premiére, čakali, že sa mi opäť bude triasť hlas. No zvládol som to.

3f7d21f8-75c5-483b-8789-8d967648e042
zdroj: TV JOJ - Okrem Ducha mohli diváci srbského herca vidieť v seriáli Za sklom, no okrem toho aj v úspešných zahraničných tituloch ako Letopisy Narnie, Eurotrip alebo všetkým známy a úspešný Harry Potter, konkrétne vo filme Harry Potter a Ohnivá čaša.

S herectvom ste začínali ešte v Belehrade, v 90. rokoch ste však emigrovali do Česka.

Áno, bolo to 5. októbra 1992, ten dátum oslavujem celý život. Začal som úplne od začiatku nový život. Bolo to krásne obdobie prosperity a nevadilo mi ani, že som sa v tom čase nevenoval herectvu.

V tom čase som mal za sebou už 8 rokov profesionálnej hereckej kariéry a bol som z toho už aj dosť unavený.

Dal som si hereckú 7-ročnú pauzu. Počas tohto obdobia som založil videodistribučnú spoločnosť a viedol som aj obchod s oblečením.

7-ročná pauza od herectva je dosť dlhá doba. Čo sa zmenilo, že ste sa na hereckú scénu vrátili?

Po 7 rokoch som sa dostal k herectvu úplne náhodou. Známy kastingový riaditeľ ma oslovil, aby som mu pomohol s obrovským kastingom na jeden BBC projekt, ktorý sa natáčal v Česku.

Trvalo to celý deň a ku koncu dňa mi režisér povedal, že chce mňa v hlavnej úlohe. Pritom ja som tam nešiel ako účastník kastingu, ale ako výpomoc s celou organizáciou.

Daný projekt bol o vojne v Bosne v 90. rokoch a vojakoch, ktorí sa zúčastnili misie. Išlo o najväčší projekt BBC v tom čase. Stál 8 miliónov libier a mal obrovský úspech. Išlo o trojhodinovú drámu, ktorá bola vysielaná po celom svete.

5b39eeb3-6a94-436f-a48e-e29060bf6493 (1)
zdroj: archív Predrag Bjelac - Predrag začínal s herectvom ešte v Belehrade, v 90. rokoch však emigroval do Česka.

Ako herec ste uspeli v zahraničí, aj na Slovensku. Presadiť sa však v cudzej krajine ako herec asi nebolo jednoduché, či sa mýlim?

Nie, priam naopak. Mám pocit, že mi to dávala ešte viac voľnosti. Nemal som žiadnu trému a to ani pri natáčaní so svetovo známymi hercami. Dodnes sa divím tomu, že som v cudzej krajine nemal nikdy trému, akú mám, ak točím v Belehrade.

V Belehrade cítim väčšiu zodpovednosť ako napríklad v Česku. Mám pocit, že u nás každý čaká, či spravíš chybu. My tomu hovoríme malý rybník plný krokodílov. Byť slávny v Amerike a mať úspech v Česku tu nikoho nezaujíma, keďže sa to tu nevysiela. To je dôvod, prečo sú v Belehrade podozrievaví.

V českých filmoch či seriáloch ste si viackrát zahrali mafiána. Inak to nie je ani v seriáli Duch, kde hráte ducha zavraždeného mafiánskeho bossa. Čím to je, že získavate najmä záporné postavy?

Myslím si, že je to najmä tým pôvodom a možno aj povesťou Juhoslávie, ktorá za čias komunizmu aj v 90. rokoch patrila aj gangsterom.

Hrávam však aj dobrákov, ale najmä v Belehrade. Zahral som si viaceré postavy „oteckov“, na konte mám minimálne desať synov.

73d4fccc-93cb-4c2f-9d9d-6e5529e58e1d
zdroj: TV JOJ - Predrag po novom roku čaká natáčanie seriálu Bóra, ktorý sa bude točiť v Chorvátsku aj v Bratislave.

Mnohí herci majú vysnenú rolu, ktorú si chcú zahrať. Patríte medzi nich?

Nie, ja som nikdy nemal takýto sen. Ja som pokorný a vďačný za každú rolu, ktorú dostanem. To je svojím spôsobom aj druh tréningu, snažím sa neodmietať úlohy, pretože všetko je pre mňa výzva. Ak však niečo odmietnem, tak buď na rolu nemám čas, alebo by som ju fyzicky nezvládol.

Na čom pracujete aktuálne, kde vás najbližšie môžeme vidieť?

Aktuálne odpočívam, pretože sme práve dokončili druhú sériu Ducha v Česku. Mal by som však ísť do Ameriky točiť jeden film, ale nejak sa to natiahlo a bude to až v novom roku. Bude to o roku 1992, kedy sa začala rozpadávať Juhoslávia. Pôjde o nejaký boj medzi emigrantami. Potom ešte budem hrať v seriáli Bóra, ktorý budeme točiť v Chorvátsku aj v Bratislave.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá