Hidepark je miesto, ktoré v Nitre zaplnilo časť diery v kultúre

  • ,,Ak si z Nitry a na Hideparku si ešte nebol nasadni na bike alebo si požičaj jeden zo zdielaných bike-ov od Arrivy a príď sa pozrieť na niektorú z našich akcií. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť," pozýva aj teba Marek Hattas, predseda komunitného centra v Nitre.
15
In.SPIRE Media
  • ,,Ak si z Nitry a na Hideparku si ešte nebol nasadni na bike alebo si požičaj jeden zo zdielaných bike-ov od Arrivy a príď sa pozrieť na niektorú z našich akcií. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť," pozýva aj teba Marek Hattas, predseda komunitného centra v Nitre.

Hidepark v Nitre je…

Kultúrno komunitné centrum – nech už to znamená čokoľvek (smiech). Pre mňa je Hidepark miesto pre zmysluplné nápady, ktoré nemali svoj priestor v meste Nitra. Gro tvoria kultúrne akcie, ale máme tu aj komunitnú záhradu, komunitnú škôlku, mini-urampu, workout, petanque a detskú zónu. Na chode sa podieľa viac ako stovka dobrovoľníkov a desiatky združení z mesta. Hidepark je o veľkosti jeden a pol futbalového ihriska a v minulosti známy skôr ako skládka odpadu a odkalisko pre cukrovú repu z neďalekej fabriky.

Hidepark

Ako toto centrum vzniklo?

V roku 2009 som so spolubývajúcimi na priváte skonštatoval, že sme celé leto presedeli v miestnej krčme Pod Agátmi, a keď sme chceli vidieť nejaký dobrý koncert, tak sme museli vycestovať von z mesta. V tom čase boli už totiž dva roky zavreté kluby, kam sme väčšinou chodili, a to Klub Staré divadlo a Stará Pekáreň. Povedali sme si, že s tým musíme niečo urobiť my, lebo nikto iný to nespraví. A tak to začalo.

Je Hidepark zamestnaním alebo koníčkom?

Hidepark je koníček, väčšinu svojho času ho vytvárame ako dobrovoľníci. V poslednom čase, ale narážame na limity dobrovoľníctva. Ja som si už stihol založiť rodinu a zobrať hypotéku. Spravovať Hidepark je časovo náročné hľadáme preto možnosti príjmu aj pre nás organizátorov.

In.SPIRE Media

V Hideparku usporadúvate veľké množstvo rôznych podujatí, akým smerom ich orientujete? Je niečo, čo by ste u vás napríklad nikdy nepovolili zorganizovať?

Na začiatku sme si povedali, že u nás nemôže hrať taký projekt, ktorý môže hrať v Mestskej hale – ten už svoj priestor totiž v Nitre má a my budeme dávať priestor projektom, ktorý ho ešte v meste nemajú. Časom sme sa vyprofilovali ešte viac a momentálne sa snažíme reflektovať súčasnú hudobnú scénu, ktorá prináša originálnu hudbu. V praxi to znamená, že u nás hrajú projekty, ktoré môžete počuť na Rádiu_FM, či Rádiu_Devín.

Hidepark

A čo by ste, naopak, chceli v budúcnosti zorganizovať?

To ešte neviem, ale ako pekný príklad uvediem kapelu

GOGOL BORDELLO

, ktorý mali šnúru po Slovensku, keď ich ešte nikto nepoznal (pred tým ako mali projekt s Madonnou). Prial by som si, aby keď takýto neznámi „poklad“ pôjde okolo, tak dramaturg na Hideparku odhadne správne ich prínos a automaticky ich zaradí do programu.

Netúžim po veľkých menách, túžim po veľkých zmenách.

Mnohé z akcií bývajú iba za symbolické vstupné, z čoho teda Hidepark a tieto udalosti financujete?

S financovaním je to tak, že čím vyššie/komplikovanejšie umenie, tým príde menej divákov a interpreti si pýtajú za svoju prácu viac peňazí. Takže sa to snažím správne namixovať, párkrát do roka robíme party/tancovačky, kde dokážeme zarobiť a následný zisk sa snažíme použiť pre umenie, ktoré divák nie je schopný zaplatiť. V posledných dvoch rokoch nám pomáha s financovaním kultúry hlavne Fond na podporu umenia, od tejto inštitúcii – respektíve získaného grantu priamo závisí kvalita ponúkaného programu. Na programe sa podieľajú aj iné združenia, takže závisí ako kreatívni dokážu byť v zháňaní financií oni. Z toho plynie často symbolické vstupné – program je pokrytý grantom a my preto môžeme pritiahnuť študentov, ktorých by mohlo vstupné odradiť.

Hidepark

Máte sponzorov?

Pre rok 2017 máme otvorenú verejnú zbierku, jedného súkromného donora, strategické partnerstvo s Nadáciou Orange, podporu od Nitrianskeho samosprávneho kraja. Projekty, ktoré u nás hosťujú zvyknú dostať menší grant od Nitrianskej komunitnej nadácie. Limitovaný si iba svojou fantáziou – s dobrým projektom sa ľahšie hľadajú aj sponzori.

Máte nejakú víziu pre Hidepark do budúcna?

Mať otvorenú myseľ, stále sa zdokonalovať, ponúkať lepšie a kvalitnejšie služby a program. Najväčšia výzva do budúcnosti je momentálne stabilizovať tým 2-3 ľudí, ktorý sa budú môcť Hideparku venovať na plný úväzok.

In.SPIRE Media

Ako vaše akcie propagujete?

Pre nás je kľúčová reklama na Facebooku, v lokálnych médiach a v Rádiu_FM. Dalo by sa s tým viac vyhrať, ale už na to nestačia naše kapacity.

Poviete nám o niektorých akciách, ktoré sú v Hideparku pravidelne?

Hlavným ťahákom sú pre nás dva festivaly, ktoré hosťujeme a to bubenícky festival Drum Point a multižánrový festival FLAAM. Tradične sa môžu návštevníci tešiť na denné festivaly, workshopy, premietanie filmov či divadlo.

Mnohí ľudia z okolia o vás možno ešte nepočuli, prečo by k vám teda mali prísť?

Hidepark je v kontexte kultúrno-komunitných priestorov jedinečný projekt, tvorený dobrovoľníkmi zdola a na holej lúke. Niekoľko organizácii na nás poukazuje ako na vzor –

„takto sa to dá robiť, aj keď v meste nemáš na ružiach ustlaté“

, a tak k nám chodia výpravy aktívnych mladých napr. z Moldavska, Ukrajiny a krajín V4.

Ak si z Nitry a na Hideparku si ešte nebol nasadni na bike alebo si požičaj jeden zo zdielaných bike-ov od Arrivy a prídi sa pozrieť na niektorú z našich akcií. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

Hidepark

Hidepark je založený na dobrovoľníctve, môže teda „ruku k dielu“ priložiť hocikto?

Samozrejme, cez leto organizujeme podujatia, na ktoré sa nám zíde pomoc pri vstupe, technike, grafike – skrátka všetko, čo patrí k podujatiam. Cez zimu plánujeme a oddychujeme – správny čas porozmýšlať, čo budeme robiť v lete. Na jar a jeseň sa skoro každý víkend stretávame na Hideparku. V tomto období pracujeme hlavne manuálne. Konkrétne výzvy a viac info nájdeš na našej stránke hidepark

Peter Hanečka

A na záver jedna osobnejšia otázka. Čo vaše osobné plány? V meste ste známi aktivista, šepká sa, že chcete vstúpiť do komunálnej politiky.

Pre mňa je veľkým príkladom, situácia v Trnave, kde sa miestni aktivisti dali dokopy a začali úspešne spravovať svoje mesto. Pokiaľ sa mi podarí nájsť dostatok šikovných, čestných a rozhľadených ľudí rád ich povediem. Nitra si zaslúžil pohnúť sa vpred.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá