Historička: Prezervatívy boli v minulosti z baraních čriev, verejné domy a prostitútky navštevovali aj ženatí muži (ROZHOVOR)

  • História siaha ďalej, než nám ukazujú učebnice dejepisu
  • O bežnom živote z minulosti nám rozpráva historička Tünde Lengyelová
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, instagram/lady.malina, instagram/vidicaradojicic
  • História siaha ďalej, než nám ukazujú učebnice dejepisu
  • O bežnom živote z minulosti nám rozpráva historička Tünde Lengyelová

Tünde Lengyelová je historičkou, ktorá sa zameriava na raný novovek a sociálne dejiny. Má na konte niekoľko diel, ktoré obsahujú pútavo prerozprávanú históriu. Tünde Lengyelová totiž čitateľom dokonale približuje to, čo objavila v archívoch a múzeách pri štúdiu historických dokumentov. V našom rozhovore nám okrem iného objasnila aj to, ako sa na manželstvo spoločnosť pozerala v minulosti.

„Manželstvo v tom čase nebolo chápané ako akt lásky. Jednalo sa o účelový zväzok, v pozadí ktorého boli mocenské alebo politické ambície. Pri kráľovských deťoch šlo napríklad o spojenectvá s ďalším kráľovstvom,“ hovorí pre Startitup historička.

Spolu s ňou sme sa pozreli aj na chránený pohlavný styk minulosti, či vraždu novorodencov zo zúfalstva. „V tom prípade čakal ženu trest smrti v podobe veľmi zlého odchodu zo života. Vinné dievča totiž často zaživa pochovávali a prebodli mu dreveným kolom srdce. Takýto trest mal odradiť ostatné ženy od podobných činností,“ približuje nám Tünde Lengyelová.

zdroj: archív/Tünde L.

Koľko ľudí z rodinných kruhov sa v minulosti zúčastňovalo napríklad svadieb?

Je to veľmi rôzne. Svadba bola akýmsi odrazom miery bohatstva a postavenia ľudí, ktorí svadbu organizovali. Veľké šľachtické rody sa vždy potrebovali odprezentovať. Počet hostí sa skutočne pohyboval v stovkách ľudí. Pozvaní totiž vždy prichádzali aj so svojim služobníctvom.

Toto ale neplatilo pre všetkých. Tí chudobnejší si podobnú hostinu nemohli dovoliť. Na druhej strane, v tom istom období slobodné kráľovské mestá vydávali regulácie, ktoré hovorili o tom, koľko ľudí môže byť prítomných na svadbe.

Z Banskej Bystrice aj Levoče máme zachované dokumenty, ktoré prísne stanovujú počet hostí aj to, koľko druhov jedál sa mohlo podávať. Obyvateľom sa to nepochybne nepozdávalo a predpisy neraz porušovali.

Čo predchádzalo vtedajšej svadbe?

Najlepšie máme zdokumentované svadby šľachty. Tým vždy prechádzalo mnoho úkonov, počnúc výberom vhodného partnera, rôznymi cirkevnými špecifikami a končiac ohláškami. Tie boli akýmsi bezpečnostným prvkom, ktorý mal zabezpečiť, aby nedošlo ku spojeniu nevhodných partnerov či blízkych príbuzných.

V súvislosti s príbuzenskými zväzkami boli prítomné prísne pravidlá. Samozrejme, aj to sa dalo obísť formou rôznych poplatkov za povolenie manželstva. Muselo to však prejsť oficiálnou cestou, cez cirkev. Pri obzvlášť blízkom vzťahu bolo nutné povolenie pýtať až u pápeža.

Bolo možné pozorovať rôzne funkcie, ktoré do určitej miery poznáme aj dnes. Napríklad úloha starejšieho. Do tejto funkcie vždy vybrali uznávaného člena rodiny, ktorý bol obľúbený a priateľský.

Jeho úlohou boli aj pytačky a dohodovanie sa s rodičmi. Ak prebehli podľa plánu, zišli sa členovia rodu a zhodnotili politické aj ekonomické zázemie. Prebrali teda, akým prínosom je mladý človek pre nastávajúcu rodinu. Keď už boli dohodnuté všetky náležitosti, mohlo dôjsť ku svadbe.

Ako teda vyzeral jej priebeh a čo bolo tradične súčasťou?

Určite obrad aj hostina. Ak sa jednalo o sobáš dvoch ľudí rozličného vierovyznania, vopred došlo ku akejsi dohode. Zväčša práve manželka konvertovala na inú vieru. Často však bolo zaužívané aj to, že ak sa rodine narodilo dieťa, dievča bolo pokrstené vo viere matky a synovia zas vo viere otca. Viac-menej však šlo o dohodu.

Po ukončení obradu sa zasadlo ku hostine. Súčasťou boli obrovské množstvá jedla, pitia, vína aj piva. Svadby trvali minimálne 3 až 4 dni. Po tom, ako sa hostia rozišli, sa mladomanželia vybrali na jeden zo svojich majetkov, ktoré dostali a založili si vlastnú domácnosť.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Drop of madness (@drop.of.madness)

Boli realitou aj svadby z lásky?

Manželstvo v tom čase nikdy nebolo chápané ako akt lásky. Jednalo sa o účelový zväzok, v pozadí ktorého boli mocenské alebo politické ambície. Pri kráľovských deťoch šlo napríklad o spojenectvá s ďalším kráľovstvom.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá