Historické, moderné, pri mori aj v horách. Také sú miesta, ktoré musíš aspoň raz za život vidieť

  • Leto je v plnom prúde a ty máš ešte čas vycestovať do zahraničia
  • Ak nechceš svoj voľný čas stráviť iba na pláži pri mori, týchto päť miest ťa určite zaujme
  • Patria na zelený zoznam a navštíviť ich môžeš už zajtra
Cestovanie
Instagram/lonelyplanetcz, bernina.express
  • Leto je v plnom prúde a ty máš ešte čas vycestovať do zahraničia
  • Ak nechceš svoj voľný čas stráviť iba na pláži pri mori, týchto päť miest ťa určite zaujme
  • Patria na zelený zoznam a navštíviť ich môžeš už zajtra

Podľa ministerstva zdravotníctva môžeš zo Slovenska vycestovať až do 33 krajín. Po návrate z nich nemusíš absolvovať test na COVID-19. Vstup do niektorých z nich však nie je vôbec jednoduchý a aj keď sú na zozname zelených krajín, pre väčšinu z nás je nemožné splniť podmienky na vstup do nich. 

Stále však platí, že pokiaľ nechceš stráviť celé leto na Slovensku, máš veľa možností, kam ísť na dovolenku. Existuje veľké množstvo jedinečných  nádherných miest, ktoré by mal každý z nás vidieť aspoň raz za život.

Keďže Chorvátsko sa tento rok stalo strediskom väčšiny dovolenkárov, prinášame ti tipy na krajiny a miesta, ktoré nie sú tak preplnené turistami, no to im neuberá na hodnote.

Belgicko, Bruggy

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Visit Bruges (@visitbruges),

Mesto, z ktorého krásy behá mráz po chrbte. Benátky severu si ťa získajú svojou jedinečnou romantickou atmosférou, pokojom a históriou, ktorá tu na teba dýcha na každom rohu. 

Historické jadro Bruggy bolo v roku 2000 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ponúka ti pohľad na nádhernú tradičnú architektúru, ktorá vyzerá ako z obrázku. Popri prechádzke po stredovekých uličkách a tajuplných zákutiach si môžeš oddýchnuť v kaviarni, čokoládovni alebo skvelej reštaurácii, ktorých je tu na každom rohu plno. 

Mesto svojou rozlohou nie je veľké, zato je plné krásnych miest a pamiatok, ktoré musíš vidieť. Nesmieš obísť Trhové námestie s mestskou tržnicou. Tvoj pohľad určite zaujme Belfried, 83 metrov vysoká veža s 366 schodmi. Výhľad z nej je skutočne nezabudnuteľný a celé mesto budeš mať ako na dlani. 

Zaujímavou môže byť pre teba aj návšteva Rybieho trhu, kde sa každý deň okrem pondelka predávajú morské ryby. K mestu neodmysliteľne patrí aj sieť vodných kanálov. Plavba po nich ti ukáže Bruggy z úplne iného pohľadu a určite stojí za to. 

Klasickými pamiatkami sú Kostol Panny Márie, ktorá v sebe ukrýva Michelangelovo dielo Madona s dieťaťom, Prašná brána, voľne prístupný kláštorný areál Begijnhof alebo Kostol svätej krvi. Ak patríš k milovníkom piva, na svoje si prídeš v rodinnom pivovare De halve Maan a romantická duša nesmie obísť Jazierko lásky. 

Cyprus, Nikózia

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený World cities facts (@cividus),

Ostrov dvoch svetov v sebe ukrýva pre niekoho nečakané poklady. Je kombináciou európskej aj východnej kultúry a  okúzľujúca atmosféra ťa prinúti obľúbiť si každé miesto, kam zájdeš. Vynechať však rozhodne nemôžeš hlavné mesto, kde sú tieto dva svety rozdelené Zelenou líniou na grécku a tureckú časť. 

Nikózia nie je preslávená množstvom pamiatok. To, čo je na nej zaujímavé je miestna kultúra, pocit, ktorý nadobudneš okamžite, ako prekročíš brány mesta na jednej, či druhej strane. Každá z nich má iné časové pásmo. A každá z nich je úplne iná, má iné chute, vôňu, zvyky, no pritom do seba zapadajú.

Uchváti ťa kombináciou osmanskej a modernej architektúry, históriou aj spôsobom života. Určite musíš navštíviť mešitu Selimiye, kde pôvodne stála katedrála svätej Sofie. Po pristavení dvoch minaretov a odstránení vitráže s výjavmi z Biblie sa z nej stal chrám moslimov. Tureckú časť preslávil aj bazár Bedesten. Kedysi bol byzantským kostolom. Obísť nesmieš tureckým hostinec karavanserail Büyük Han, ktorý je najstaršou tureckou stavbou na ostrove.

Zastaviť sa musíš aj na Benátskom námestí. V jeho stred stojí stĺp zo Salamíny a oproti budova súdu, ktorá poteší nejedného milovníka architektúry. Históriu mesta pripomína Kyrénska brána, jedna z 11 bášt, ktoré tvorili pevnosť okolo Nikózie. Cestou z Turecka do Grécka prejdi uličkou plnou nebeských dáždnikov a vychutnaj si chuť kávy. Nikdy na ten pocit nezabudneš. 

Fínsko, Rauma

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Joonas Lammi (@lammijoonas),

Ak si ešte nikdy o tomto prístavnom meste nepočul, o veľa si prišiel. Najlepšie urobíš, ak sa tam rovno pôjdeš pozrieť. Rauma pravdepodobne vznikla už v roku 1442 a je tretím najstarším mestom vo Fínsku. Dlhú históriu je cítiť na každom kroku. Ak potrebuješ oddych od okolitého sveta, toto je to správne miesto.

Mesto je známe špecifickým dialektom a dlhou tradíciou paličkovania čipky. Staré centrum, kde stojí približne šesťsto zachovaných drevených domčekov, je zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako najväčšie drevené mesto v Škandinávii. 

Rozprávkový pohľad na mesto ti navodí pocit, že okolo teba zastal čas. Malé kaviarne s letnými terasami si ťa okamžite získajú. Rauma je miesto, z ktorého sa ťažko vracia späť do reality. Aj keď neponúka turistické vychytené atrakcie, stále tu budeš mať čo objaviť. 

Okrem domčekov ťa určite zaujme rieka Raumanjoki, františkánsky Kostol svätého Kríža z 15. storočia s nádhernými stredovekými freskami alebo obchodíky s remeselníkmi a typickou čipkou. V centre mesta sa nachádza typické trhovisko Kauppatori, kde nájdeš všetko od jedla, nápojov až po remeselné výrobky a nábytok. 

Neďaleko trhoviska stojí Staromestská radnica z roku 1776 Vanha Raatihuone. V súčasnosti tu sídli múzeum, ktoré ti priblíži históriu miestneho námorníctva aj mesta. Každoročne sa tu koncom júla koná festival čipky. Ten síce tento rok už nestihneš, môžeš si však pripraviť plány do budúcnosti. Tento zážitok určite stojí za to. 

Holandsko, Rotterdam

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ZEROTEN CITY (@zerotencity),

Rotterdam je netradičné mesto, ktorého časť akoby ani nepatrila do Holandska. Nespája sa s typickou architektúrou domčekov ani kanálov, to mu však na atraktivite a kráse neuberá.  Navyše, typické bicykle nájdeš na každom rohu. Ak ťa láka ruch veľkomesta, no zároveň máš rád Holandsko, toto je to správne miesto. 

Rotterdam je druhé najväčšie mesto a nachádza sa tu najväčší prístav v Európe. Je známe aj modernou architektúrou, ktorá je na mieste pomery až veľmi netradičná. Okrem toho má výbornú polohu, je iba hodinu vzdialené od hlavného Amsterdamu, Eindhovenu a veľmi ľahko sa odtiaľ dostaneš aj do Haagu. 

Nakoniec však možno nebudeš ani potrebovať výlet do iného mesta. Mesto má toho veľa, čo môže ponúknuť. Určite musíš navštíviť Markthal, nádhernú tržnicu s preskleným stropom. Vo vnútri nájdeš čerstvé ovocie, zeleninu, čokoládu, streetfoody alebo bary. Samotná architektúra budovy je skutočne očarujúca. 

Keď už tu budeš, určite si musíš vychutnať dlhšiu prechádzku po Erasmus moste, ktorý spája severnú a južnú časť mesta. Nesmieš si nechať ujsť ani  185 metrovú vyhliadkovú vežu, z ktorej uvidíš na celé mesto. Vstupné stojí 10,25 €.

Určite si už započul aj o Žltých šikmých domčekoch. Aj tie sa nachádzajú v tomto čarovnom meste. A jednoznačne stoja za to, aby si ich navštívil. V Kubushuizen je jeden z domčekov neobývaný, sprístupnený pre verejnosť a nachádza sa v ňom múzeum. 

Obísť nesmieš ani historické staré centrum mesta. Ak stráviš nejaký čas v modernej časti Rotterdamu, zrejme to bude trochu šok. Vrátiš sa späť do Holandska. Za návštevu stojí Oude Haven, jediný prístav, ktorý v historickom centre ešte stále funguje. V jeho blízkosti sa nachádza aj najlepší koktejl bar v Holandsku Noah, v ktorom môžeš príjemne zakončiť svoj pobyt v meste.

Švajčiarsko, Chur

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Chur • Coira • Coire • Cuira (@visitchur),

Na prvý pohľad nenápadné mesto pod Alpami je najstarším vo Švajčiarsku. Predpokladá sa, že bolo osídlené už  3 900 rokov pred našim letopočtom. Stalo sa centrom služieb, vzdelávania, kultúry a vysokej životnej úrovne. 

Mesto má svoju nezameniteľnú atmosféru, čerstvú vôňu a históriu, ktorú musíš zažiť na vlastnej koži. V jeho centre sa nachádza viacero románskych a gotických pamiatok, 130 studničiek, z ktorých najznámejšia je Martinova studňa, prvý krát spomenutá v roku 1556. Nad mestom stojí hora Brambrüesch, ktorá ti ponúka nádherný výhľad na celé okolie. 

To, čo však robí Chur zaujímavejším a jedinečným je Bernina Express, ktorý tu začína svoju cestu. Jeho trasa je zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je dlhá 145 kilometrov, prechádza okolo množstva ľadovcov, cez 196 mostov a 55 tunelov. Trvá štyri hodiny a končí v Taliansku v meste Tirano. 

Cez kanón Graubunden sa dostaneš do St. Moritz, na vrchol priesmyku Berninapass do výšky 2253 metrov nad morom. Po celý čas budeš mať z okna vlaku nádherný výhľad na hory a údolia. Lístok pre dospelého stojí približne 74 eur a povinná miestenka ťa vyjde 15 eur. 

Ďalších podobných vyhliadkových vlakov je tu oveľa viac. Švajčiarsko je v tomto európskou raritou. Previesť sa môžeš aj na Glacier Express, GoldesPass Line, Swiss Chocolate Train alebo Syrovým Expressom. Vlaky postupne opäť začínajú premávať od polovice júla.

 

Zdroje: infoglobe.sk, travel.sk, slovak.ch, pelipecky.sk, cestovanie.pravda.sk, infoglobe.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech