Historik na TikToku titulka
Historik na TikToku titulka
Pavol Croft

Historik Pavol kraľuje TikToku: Cestuje s archeologickým štetcom v ruke a dokazuje, že dejiny nie sú nuda

  • Pavol Croft cestuje po svete s archeologickým štetcom v ruke
  • Ako jediný slovenský historik zdieľa zážitky na TikToku
  • Ako sa mu to podarilo?
  • Pavol Croft cestuje po svete s archeologickým štetcom v ruke
  • Ako jediný slovenský historik zdieľa zážitky na TikToku
  • Ako sa mu to podarilo?

História vôbec nemusí byť nuda. Na sociálnych sieťach to každý deň dokazuje historik, amatérsky archeológ a digitálny nomád. Ten sa „náhodou“ volá rovnako ako hrdinka akčnej hry Tomb Raider. 

Pavol Croft študoval históriu a dejiny umenia na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Už od detstva sa chcel venovať dejinám, no zároveň miloval kreslenie, ktoré mu aj veľmi dobre išlo. Jeho voľba bolo jasná, keďže na tejto fakulte mohol študovať oba odbory naraz. Tiež ho zlákalo tvrdenie, že tam vraj študujú tie najkrajšie dievčatá. 

Na rozdiel od mnohých svojich kolegov dnes Pavol nebuduje akademickú kariéru, ani nepracuje v inštitúcii. Cestuje po svete, amatérsky sa venuje archeológii, vďaka ktorej sa dostal k niektorým naozaj výnimočným vykopávkam. 

Ako sám hovorí, pôsobí na nich ako neodborná pracovná sila s metličkou a lopatkou v rukách. A pritom „otravuje“ archeológov s otázkami a píše o tom články. Krásu čias dávno minulých približuje ako jediný slovenský historik aj na sociálnej sieti TikTok alebo prostredníctvom videí

Porozprávali sme sa s ním o jeho kariére historika i TikTokera, o cestách za objavmi a dobrodružstvách v Gruzínsku a Turecku. 

Z Uherčíka sa v zahraničí stal Croft 

Keď som o Pavlovi počula prvýkrát, spomenula som si na archeologičku Laru Croft, postavu z počítačových hier. Že by sa tak skutočne volal a už jeho meno mu predurčilo povolanie? To nie.

Pavlove skutočné priezvisko je krásne slovenské – Uherčík. Lenže s ním mal v zahraničí problémy. Okrem slovanských národov ho nikto nevie vysloviť. Najmä diakritika je niečo úplne nepochopiteľné aj pre Európanov. Nehovoriac o Khméroch či Thajcoch.

Keď som žil v Ázii, kde som sa každý deň zoznamoval s novými ľuďmi, vždy to bol zážitok nadiktovať novým kamarátom svoj Facebook. A nielen to – registrácia na e-shopoch, objednávanie kuriéra,… A tak sme si po jednom veľmi dlhom dohováraní sa a hláskovaní môjho priezviska Khmérovi cez telefón: ,C – like cold, but you read it like CH like chair. No no, there is no H like heart in it‘, so ženou povedali, že ho skúsime preložiť,“ približuje Pavol, ako sa stal Croftom. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá