Hľadáš si prácu? Digitálna doba prináša nové nároky na zamestnanca, o ktorých by si mal vedieť

  • Firmy požadujú okrem základného „skills package", vzdelania a jazykovej výbavy aj niečo navyše
  • Očakáva sa, že v blízkej budúcnosti bude približne 90 % pracovných miest v Európe od zamestnancov vyžadovať určitý stupeň digitálnej spôsobilosti
digital skills
Unsplash
  • Firmy požadujú okrem základného „skills package", vzdelania a jazykovej výbavy aj niečo navyše
  • Očakáva sa, že v blízkej budúcnosti bude približne 90 % pracovných miest v Európe od zamestnancov vyžadovať určitý stupeň digitálnej spôsobilosti

Hlavné mesto ponúka spomedzi všetkých slovenských miest a obcí najlepšie pracovné možnosti a ponuky. V našej krajine je v súčasnosti voľných 101 070 pracovných miest a evidujeme 38 143 registrovaných zamestnávateľov. S takouto štatistickou informáciou prichádza Internetový sprievodca trhom práce, ktorý funguje pod hlavičkou Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Keďže doba prináša digitalizáciu a automatizáciu vo viacerých životných, ale najmä pracovných sférach a jej hodnoty a krivka stále rastú, priamo úmerne sa zvyšujú aj nároky zamestnávateľov a firiem na zamestnancov. A to nielen na kandidátov na otvorené pracovné pozície, ale aj na tých trvalých.

Ako je na tom Európa a Slovensko?

Európsky index digitálnej ekonomiky a spoločnosti 2018 uvádza, že 43 % občanov a 35 % európskych pracovníkov v súčasnosti nemá dostatočné digitálne znalosti. Podľa najnovších štatistických údajov indexu DESI 2019, Slovensko sa nachádza na 21. mieste z 28 krajín Európskej únie. Od minulého roka si pohoršilo o jedno miesto.

Až 40% zamestnancov sa obáva, že v budúcnosti nebudú mať dostatočné digitálne znalosti potrebné na vykonávanie svojej aktuálnej pracovnej pozície. Preto nestranní agentúrni pozorovatelia odporúčajú potencionálnym záujemcom o zamestnanie, začať s doplnkovým vzdelaním práve v oblasti digitálnych technológií a rozširovať tak svoje digitálne zručnosti. Tie sa ti totiž postarajú o skvelé profesné zameranie. Aj vďaka novým technologickým metódam vo vzdelávaní si dnes „digital skills“ osvojíš veľmi hravo, efektívne a natrvalo. 

Je logické, že záujem o štúdium a rozvíjanie digitálnych zručností rastie, ľudia si totiž uvedomujú príležitosti v oblasti digitálnych technológií. To sa samozrejme netýka len študentov a mladých ľudí. Aj tí starší vedia, že lojalita k firme a dlhoročné skúsenosti už nie sú zárukou ich nenahraditeľnosti. Očakávania zamestnávateľov sa menia a je to zároveň výzva na sebe pracovať, nájsť si lepšiu a zaujímavejšiu prácu, zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce, zlepšiť svoj životný štandard a podobne,” hovorí na margo doplnkového vzdelávania, jeho dôležitosti a strategického využitia pre mladých ľudí odborník v oblasti vzdelávacích kurzov zo spoločnosti Learn2Code Radovan Debnár.

zdroj: Learn2Code

Vyžaduje sa odbornosť na úrovni

Malé a stredné firmy tiež vyžadujú určitú mieru digitálnych zručností, ktoré by vo svojom základom penze pracovných schopností uchádzač o zamestnanie mal mať. Nové spoločnosti sa oveľa viac zameriavajú na základné digitálne schopnosti, zatiaľ čo tie pokročilejšie môžu pracovať na špecializovanejších digitálnych zručnostiach.

Medzi takéto spadá napríklad riešenie kybernetickej bezpečnosti alebo rozširovanie poznatkov o jazykoch pre vývoj softvéru. Trúfneš si? Pretože podľa týchto digitálnych zručností si firmy hľadajú svojich zamestnancov. Na to, aby ťa do zamestnania prijali, musíš vedomosťami disponovať ty sám. Na rad prichádza individuálne dovzdelávanie, informuje tlačová správa spoločnosti House of Ukulele.

zdroj: Learn2Code

Aká je situácia na slovenskom trhu práce a čo na to analytici? Odpovedá Nikola Richterová, PR manažérka spoločnosti Profesia.

Aké sú základné zručnosti, ktoré musí potenciálny zamestnanec dosahovať?

Čo sa týka tvrdých zručností, tak v podstate platí, že uchádzači by mali dbať na prácu s balíkom MS Office, primárne s excelom, ktorý býva pomerne často vyžadovaný na pokročilej úrovni. Napriek tomu, že dnes vidíme skôr pokles počtu požiadaviek na „hard skills“, to, čo nejako nemizne, sú požiadavky na cudzie jazyky. Čím viac jazykov uchádzač ovláda, tým je na trhu práce žiadanejší.

 

zdroj: profesia.sk

Stačí niekedy aj zápal alebo náznak potenciálu?

Toto je momentálne tá zaujímavosť, ktorú sledujeme, že firmy najmä v Bratislave, či iných väčších krajských mestách už začínajú rozmýšľať inak. Spôsobila to najmä súčasná situácia, keď sa na ponuky ozýva menej ľudí a tým pádom je pre nich náročné nájsť uchádzača, ktorý by spĺňal všetky podmienky.

Aj z tohto dôvodu si dnes zamestnávatelia dávajú skôr záležať na tom, aby prijali človeka, ktorý má na výbornej úrovni požadované mäkké zručnosti. Cenia sa najmä prezentačné zručnosti, schopnosť správneho rozhodovania či odolnosť voči stresu. Hľadajú človeka, ktorý má príjemné vystupovanie a podobne. Čo sa týka odborných zručností, ktoré sú požadované na danú prácu, tie sú už firmy často ochotné naučiť takýchto univerzálnych uchádzačov sami.

zdroj: profesia.sk

Čo ťa škola nenaučí, na stáži akoby si našiel

Zamestnávatelia často považujú za podstatné a potrebné, aby mal uchádzaš dostatok praxe v danom obore. Aj keď ide o čerstvého absolventa, v mnohých požiadavkách a očakávaniach figuruje práve prax. Dnes to už nie je len výhoda ale viac-menej alfa-omega. Preto sa všetky potrebné zručnosti naučíš na stáži. Tvoja firma snov určite nejakú ponúka. Pridanou hodnotou ti môže byť aj finančná odmena. Ale hlavne dostatočné množstvo informácií, zdravého sebavedomia a do budúcna aj teplého miestečka vo firme.

Oslovili sme sa aj konkrétne spoločnosti s otázkou, aké majú na potenciálnych zamestnancov požiadavky. Rozdiel je vždy v tom, či ide o juniorskú alebo seniorskú pozíciu. Na vyjadrenie spoločnosti Accace stále čakáme. Informácie budeme aktualizovať.

Zdroj: istp.sk. ec.europa.eu

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá