Hlavná postava filmu Sviňa je do istej miery inšpirovaná Kočnerom. Komu ešte pozerá do tváre?

  • Dnes prichádza do slovenských kín film Sviňa
  • Stojí za ním dvojica skúsených režisérov a jedna knižná predloha novinára Arpáda Soltésza
  • Sviňa prichádza v čase, kedy je aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým
svina
Sviňa/ Łukasz Wojciechowski
  • Dnes prichádza do slovenských kín film Sviňa
  • Stojí za ním dvojica skúsených režisérov a jedna knižná predloha novinára Arpáda Soltésza
  • Sviňa prichádza v čase, kedy je aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým

Román Sviňa je kompletná fikcia. Ak si ho čítal, niekoľko paralel si bezpochyby našiel. Teraz, keď sa neďaleko Bratislavy rozhoduje o osude ľudí, akoby vystrihnutých zo Soltészovho románu, je odkaz ešte živší. Do kín prichádza film, vďaka ktorému sa snáď otvoria aj iné kauzy, než je vražda mladého investigatívneho novinára a jeho snúbenice. Ak neotvoria, aspoň nepríjemne oživia.

Vajdu nebolo treba dlho presviedčať

Hlavnou postavou je mafián a zločinec. Volá sa Lolo Wagner a stelesňuje to najhoršie, čo si dokážeš predstaviť. Zahrá si ho herec Jozef Vajda. V čase, keď od dvojice režisérov dostal ponuku na nakrúcanie filmu, čítal Soltészovu knihu.

Hrám postavu Lola Wagnera, veľkopodnikateľa s metódami, ktoré presahujú hranice normálneho podnikania. Nekategorizujem to len na našu spoločnosť. Tieto praktiky fungujú vo všetkých iných krajinách, v okolitých a vyspelejších,“ povedal o svojej úlohe Vajda. Obsadiť ho údajne nebolo ťažké. 

zdroj: Ňuňu s Wagnerom na jachte / Łukasz Wojciechowski

Po jeho boku si zahrali ďalší známi slovenskí herci. Uvidíš Dana Heribana, Marka Igondu, ale aj herečky Dianu Mórovú a Gabrielu Marcinkovú. Popri nich aj menej známe tváre – Danu Droppovú, Petru Dubayovú a Andreja Remeníka.

Aj tento film, podobne ako Únos, ktorého autorkou je tiež Mariana Čengel Solčanská, dáva slobodu vysmiať sa tým, ktorí zabudli, aké je to byť slušnými ľuďmi, hovorí. Spolutvorcom je Rudolf Biermann a Sviňa je jeho režisérskym debutom. S filmom skúsenosť má. Spolupodieľal sa na tvorbe Martina Šulíka, Agnieszky Holland či Jiřího Menzla.

Paralely, ktoré vo filme nájdeš

Treba hľadať prepojenia? Veď je tam aj gauner, ktorý nápadne pripomína Kočnera, potom politik s kolou v ruke, ktorého po úspechu vo voľbách jeho adorátori nosia na rukách, ale aj novinár, ktorý sa púšťa do záhadných a nebezpečných káuz a redakčne pôsobí v denníku Aktuálne noviny. Potom je tam asistentka, samozrejme atraktívna, tmavovlasá. Pripomína bývalú účastníčku súťaže Miss Universe. Sleduje mnohé veci a mnohé ňou prechádzajú.

zdroj: Bobo vyhral voľby /Łukasz Wojciechowski

Tak hľadať či nehľadať? „Postava Lola Wagnera je archetyp gaunera alebo gangstra, ktorých je na Slovensku a aj v každom inom štáte mnoho. Každý si tam iste dosadí toho svojho, niekto určite aj Mariana Kočnera,“ hovorí pre Startitup jeden z režisérov filmu Sviňa Rudolf Biermann.

Kauzy, ktorým sa film venuje, nesú v našej spoločnosti tiež konkrétne názvy a stoja za nimi konkrétne mená. Arpád Soltész je novinár. Mnohým z nich sa venoval. Naďalej sa však necháva počuť, že Sviňa je fikcia a čitateľ ako aj budúci divák si môže postavy spojiť s ľubovoľnými menami svíň.

zdroj: Bobo sa vyhráža novinárom / Łukasz Wojciechowski

Cenu za film odmietli prezradiť

Sviňa sa nakrúcala veľmi rýchlo, hladko a bezproblémovo. Postavy sa dokázali akosi veľmi rýchlo vžiť do svojich rolí. Napriek tomu, že lokality boli známe a verejne dostupné, tvorcovia ich dokázali utajiť. Bratislava, Nitra, Trenčín, Šamorín či jeho blízke okolie – všetky tieto súvisia s najdôležitejšími udalosťami, ktoré Soltész v Svini opisuje.

Na otázku, koľko financií bolo na film použitých, nám tvorcovia odmietli odpovedať. Opakovali len staré známe diplomatizmy, že samotný film stál množstvo času, úsilia a bezsenných nocí. Jedným z partnerov Svine je aj Audiovizuálny fond.

zdroj: Wagner oslavuje volebnú výhru / Łukasz Wojciechowski

K vami uvádzanému filmu Sviňa za fond môžeme konštatovať, že AVF doteraz na vznik filmu, ani jeho distribúciu, hoci je to uvedené na plagáte filmu, neposkytol žiadnu finančnú dotáciu, nakoľko o ňu tvorcovia, ani producent, ani distribútor filmu doteraz nežiadali,“ potvrdil pre Startitup Andrej Obuch, manažér komunikácie z Audiovizuálneho fondu v Bratislave s tým, že v programe o podpornej činnosti fondu, ktorý je neselektívnou podporou audiovizuálneho priemyslu v Slovenskej republike, má však spoločnosť Grimaldi film s.r.o. zaregistrovaný projekt s rovnakým názvom. Doteraz však Fondu nepredložila vyúčtovanie realizovaných nákladov, a tak Fond ani tejto spoločnosti neposkytol dotáciu.

Ako to teda je?

Na kauzy, spojitosti a paralely medzi realitou a knižnou fikciou sme sa opýtali priamo autora. Odpovedá Arpád Soltész.

Mnohým ľuďom pripomína kniha Sviňa aktuálnu situáciu, ktorá sa v spoločnosti deje niekoľko mesiacov. Hovoríte, že ide o čistú fikciu. Vy ste sa ku Kočnerovým kauzám vyjadrovali, poznáte ich dôkladne. Dá sa to oddeliť?

V čase, keď som písal Sviňu, pôsobil som ako politický komentátor, čiže na Kočnerových kauzách som nepracoval. Vnímam ho, samozrejme, už od 90. rokov, osobne som ho dlhodobo považoval za profesionálneho vydierača, respektíve výpalníka s bielym golierom. Postava Lola Wagnera bola do istej miery inšpirovaná aj Marianom Kočnerom, ale to nič nemení na tom, že Wagner je fiktívna románová postava.

zdroj: Arpád Soltész, autor knihy Sviňa, ktorá sa stala predlohou filmu s rovnakým názvom / TASR: Dano Veselský

Kto je potom tá sviňa?

Každý čitateľ si môže v románe nájsť tú svoju sviňu, alebo aj viaceré svine. Práve preto sa slovo sviňa vyskytuje iba na obálke, v texte sa nevyskytuje ani jediný raz. Dával som si na to osobitne pozor.

Myslíte, že kauzy, na ktoré poukazujete v knihe a následne na ne možno silnejšie poukazuje film, zarezonujú konečne verejnosťou a opäť sa niektoré otvoria? Prinajmenšom kauza Čistý deň?

Uvidíme. Režisérkou Svine je Mariana Čengel Solčanská a jej film Únos dokázal veľmi zásadným spôsobom ovplyvniť náladu v spoločnosti. Verím, že sa jej to môže podariť znova.

Film vzniká takmer 2 roky po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Máte pocit, že teraz nastal vhodný čas? Nie je už priemerný Slovák presýtený tým zlom, ktoré v krajine vládne?

Som len autorom románu, na toto by mali odpovedať tvorcovia filmu. Chápem, že mnohí už odmietajú čítať v novinách každý deň nejakú novú kauzu. Ja sám sa do toho musím nútiť, keďže je to moja práca. Ale toto je film, nie článok kdesi na webe. Môže urobiť to, čo noviny nedokážu a ani nesmú – odovzdať divákovi emóciu. Novinár nemá čo mať pravdu, hrdým majiteľom pravdy je každý hrdý majiteľ rekta. Novinár musí mať fakty. Mariana Čengel Solčanská nemusí použiť ani jediný fakt a môže nám ukázať pravdu o svete, v ktorom žijeme.

zdroj: Novinár Ondrej a asistentka Emmi / Łukasz Wojciechowski

Mnohé mladé filmárky v poslednej dobe reagujú na blízku, ale aj vzdialenú minulosť, čo sa týka slovenských káuz typu únos prezidentovho syna, vracajú sa do obdobia mečiarizmu, hovoria o ukradnutom štáte. Prečo odrazu tento boom? Má toto zrkadlo spoločnosti význam? Mnohí sú skeptickí a tvrdia, že sa nič nemení a asi sa teda ani nezmení…

A majú pravdu, nič sa nezmení. Musia to zmeniť oni. Pokiaľ pasívne čakajú, že príde politický spasiteľ, čo vyrieši ich problémy, zákonite sa dočkajú len ďalšieho narcistického psychopata so spasiteľským komplexom, ktorý ich problémy ešte výrazne zhorší. Lebo ešte ani zďaleka nie je tak zle, aby nemohlo byť aj priepastne horšie.

Informačné databázy

S tým, že zabijú novinára, sa na Slovensku nerátalo. A stalo sa. Vyzerá to, že sme len krok od potrestania vrahov. Do kín prichádza film, ktorý veľmi intenzívne reflektuje slovenskú spoločnosť.

zdroj: Protesty Za slušné Slovensko, apríl 2018/TASR, Martin Baumann

Arpád Soltész okrem iných stojí aj za Kočnerovou knižnicou, ktorá zhromažďuje dáta, týkajúce sa osoby Mariana Kočnera. Zapojených je niekoľko médií a dve organizácie, Zastavme korupciu a Investigatívne cetrum Jána Kuciaka.

Približne 70 terabajtov dát, ktoré zadržala a archivovala polícia, dostala OCCRP k dispozícii, aby analyzovala aj tie ich časti, ktoré neboli pre vyšetrovanie vraždy podstatné, informuje SITA.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech