Bratislava toho ponúka oveľa viac ako sa môže na prvý pohľad zdať. Michaela ti to dokáže svojimi fotografiami

  • Michaela Tlapová je talentované mladé dievča, ktoré sa prostredníctvom kreatívnych projektov rozhodlo ukazovať Bratislavu svetu v tom najlepšom svetle
  • Článok bol pôvodne uverejnený v roku 2018
ba-foto
archív:Michaela Tlapova
  • Michaela Tlapová je talentované mladé dievča, ktoré sa prostredníctvom kreatívnych projektov rozhodlo ukazovať Bratislavu svetu v tom najlepšom svetle
  • Článok bol pôvodne uverejnený v roku 2018

Ahoj, Michaela, povedz nám najskôr niečo o sebe. Odkiaľ pochádzaš, kde študuješ/pracuješ?

Ahojte, asi to nebude veľké prekvapenie, ale pochádzam  z Bratislavy. Momentálne pracujem v jednej firme ako projektová manažérka, kde sa venujem predovšetkým marketingu a organizácii športových podujatí. Okrem toho sa však venujem hlavne svojej firme a projektom, medzi ktoré patrí samozrejme @bratislava_, ale aj správa co-workingových priestorov Clusterhaus, či printový magazín HAJPSTER Žurnál.

Predstavíš nám svoj projekt @bratislava_?

Projekt @bratislava_ sa zameriavana na zachytenie krás nášho hlavného mesta prostredníctvom fotografií. Venuje sa najmä pamiatkam, historickým budovám a krásnym výhľadom, ale napríklad aj odporúčaniam podnikov. Najväčší úspech majú fotografie na Instagrame, kde ich odoberá viac ako 76,000 ľudí z celého sveta. Fotografie však nájdete aj na Facebooku Bratislava Guide a samozrejme tu na Startitup, kde sú uverejňované v pravidelných sériách.

Vieme o tebe, že sa venuješ fotografii s orientáciou na krásy Bratislavy. V čom sú podľa teba tvoje fotky unikátne?

Myslím, že to čo robí moje fotografie Bratislavy inými, či unikátnymi je to, že ich fotím nielen zo záľuby, ale naozaj z lásky. Bratislava je mojim rodným mestom, prežila som tu väčšinu svojho života a mám ju naozaj veľmi rada. Napriek tomu sa celý život, asi ako každý Bratislavčan, stretávam s názormi, že je „oničom“, porovnávaniami a prirovnaniami k iným slovenským či zahraničným mestám, ktoré sú vraj oveľa krajšie.

Jednoducho názory na ňu bývajú často veľmi negatívne. Ja sa však snažím zachytiť to, aká je krásna, že má svoje čaro a v neposlednom rade aj to, že máme veľa šikovných ľudí, ktorí tu prevádzkujú rôzne úžasné podniky. Myslím, že ten úprimný záujem je zrejme to, čo robí moje fotky unikátnymi.

Ako si sa dostala k foteniu? Je to len tvoja záľuba alebo máš s tvojimi fotkami aj “väčšie” plány?

K foteniu som sa dostala počas vysokej školy. Mám vyštudovanú masmediálnu a marketingovú komunikáciu na Paneurópskej vysokej škole a myslím, že to bolo v 4. ročníku, kedy sme mali ako školskú prácu nafotiť sériu fotografií, ktoré mali zachytávať nejaký príbeh. Vtedy vznikla séria fotografií Bratislava vtedy a dnes, ktorá v podstate celý projekt @bratislava_ odštartovala. S @bratislava_ mám určite plány aj do budúcna, zatiaľ ich však nechcem prezrádzať.

Okrem toho som sa počas školy venovala aj športovej fotografii, konkrétne pri hokeji. Musím povedať, že aj toto odvetvie ma veľmi bavilo a pokiaľ by sa v budúcnosti naskytla zaujímavá príležitosť, určite by som nad ňou minimálne uvažovala.

Je podľa teba pravda, že dobrý fotograf nemusí mať talent stačí mu len dobrá technika?

Určite nie. Dobrá technika vie veľmi pomôcť, ale ak by stačila, fotograf by bol dnes už každý :) Ja beriem fotografovanie ako každý iný druh kreatívnej práce. Takže určite to chce aj nejaký talent, kreativitu a hlavne veľa odhodlania.

Aký fotoaparát používaš?

Bratislavu fotím predovšetkým na Nikon D5000 s objektívom AF-S DX NIKKOR 18 – 105 mm VR.

Podľa čoho si vyberáš zameranie ďalšej série fotografií, do ktorej sa rozhodneš pustiť?

Väčšinou si nepripravujem vopred nejaký koncept, ale skôr sa snažím mať foťák stále po ruke, aby mi nič pekné neuniklo. Určite sa však zaujímam o nové veci v meste, takže pokiaľ počujem o novom podniku, podujatiu, zrekonštruovanej budove alebo čosi podobné, snažím sa tam čo najskôr ísť a pokiaľ sa mi tam páči, určite sa to na stránke objaví.

Ako si vyberáš objekty, ktoré fotíš, ide len o prvý dojem alebo je v tom niečo viac?

Ako kedy, častokrát ide len o prvý dojem, ale povedala by som, že sa u mňa najčastejšie objavujú fotky krásnych, no zanedbaných budov. Hlavne v Starom meste je ich veľmi veľa a bola by som určite rada, keby o ne bol väčší záujem a nátlak na ich rekonštrukciu.

Koľko času ti zvyčajne zaberie nafotenie jednej série?

Obvykle nezvyknem fotiť na „série“. Fotiek mám v počítači tisíce a skôr sa ich snažím dodatočne zjednotiť do nejakých, no môžeme povedať, že sérií, aby si ich vedeli čitatelia Startitup nájsť a pozrieť podľa toho, čo ich zaujíma.

Bratislavu poznáš zrejme veľmi dobre. Aké možno, nie veľmi známe miesto, budovu, či objekt by si odporučila vidieť každému?

Miesto – zrejme najradšej mám uličky pod Slavínom, je tam množstvo krásnych výhľadov, ale aj jedinečných historických obytných domov o ktorých sa často nehovorí. Budova – podľa mňa jednoznačne najkrajšou budovou Bratislavy je dom Lekárne u Salvátora na Panskej ulici. A čo sa týka môjho obľúbeného miesta ako podniku, je ním určite Brew Bar Café vo Fresh markete, kde vám v uvoľnenej atmosfére pripravia tú najlepšiu kávu v meste. Odporúčam presvedčiť sa na vlastné oči :)

Ako vnímaš Bratislavu ty? Čo sa ti na nej páči a v čom naopak vidíš jej nevyužitý potenciál?

Vnímam ju ako svoj domov :) Páči sa mi na nej veľmi veľa, či už množstvo zelene, ktoré ju obklopuje, nádherné historické centrum, alebo jej jedinečná poloha v takej blízkosti k ďalším veľkolepým mestám. Jej nevyužitý potenciál vidím určite ako som už spomínala v množstve chátrajúcich historických budov, ale aj celkovo v postoji, aký k nášmu hlavnému mestu máme. Myslím, že by si zaslúžilo oveľa viac záujmu, a to myslím, či už z hľadiska čistoty, kultúry, gastronómie, alebo cestovného ruchu.

Čo momentálne chystáš a aké sú tvoje plány do budúcna?

Momentálne vyjde moja fotografia v portugalskom GQ z čoho sa veľmi teším a pripravujem tiež ďalšiu sériu fotografií pre HAJPSTER Žurnál. Do budúcna chcem určite pokračovať v podobnej tvorbe, pokúšať sa ju zviditeľňovať aj vo svete a budem taktiež hľadať ďalšie možnosti ako naše mesto podporiť, zviditeľniť či skrášliť .

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie