Hlavného hygienika mrzí, že Matovič nazval vedcov idiotmi. ŠÚKL urobil pre Sputnik maximum

 • Igor Matovič včera odletel vládnym špeciálom do Moskvy
 • Pokúsil sa zabrániť tomu, aby sme definitívne prišli o vakcíny Sputnik V
 • Jeho misia bola neúspešná, ruská strana tvrdí, že Slovenko porušilo zmluvu
 • Rusko žiada, aby sme vakcíny vrátili späť „domov“
 • Igor Matovič však tvrdí, že sa s Rusmi nakoniec na akejsi dohode zhodli, konkretizovať ale nechcel
 • Igor Matovič si zastal Rusov, zatiaľ čo Mikas stojí za rozhodnutím ŠÚKL
Ján Mikas
TASR/Jakub Kotian
 • Igor Matovič včera odletel vládnym špeciálom do Moskvy
 • Pokúsil sa zabrániť tomu, aby sme definitívne prišli o vakcíny Sputnik V
 • Jeho misia bola neúspešná, ruská strana tvrdí, že Slovenko porušilo zmluvu
 • Rusko žiada, aby sme vakcíny vrátili späť „domov“
 • Igor Matovič však tvrdí, že sa s Rusmi nakoniec na akejsi dohode zhodli, konkretizovať ale nechcel
 • Igor Matovič si zastal Rusov, zatiaľ čo Mikas stojí za rozhodnutím ŠÚKL

ŠÚKL dal včera bodku za preverovaním vakcíny Sputnik V. Na posúdenie bezpečnosti nemal od výrobcu dostatočné množstvo informácií. S týmto záverom sa však nestotožnil Igor Matovič. Minister financií prehlásil, že „so Sputnikom sa hrá špinavá hra“ a odletel priamo do Moskvy, kde chcel zabrániť tomu, aby sme o vakcíny definitívne prišli. 

Matovičova výprava bola ale neúspešná. Ruský fond priamych investícií (RDIF) včera prehlásil, že Slovensko porušilo zmluvné podmienky a žiadajú nás, aby sme dodávku vakcín vrátili. Podľa RDIF Slovensko testovalo vakcínu v laboratóriu na Slovensku, ktoré nie je súčasťou siete laboratórií EÚ. 

Zdá sa, že to už bola posledná kvapka v Matovičovom pohári. Napísal emotívny status, v ktorom oznámil, že „ Vám, ktorým je to rovnako ľúto ako mne, sľubujem, že to nevzdám. Aj keď nateraz neviem, ako ďalej. Viac info zajtra na tlačovke o 10.30.“ 

Hlavný hygienik za rozhodnutím ŠÚKL stojí

Hlavný hygienik Ján Mikas odsúdil slová Igora Matoviča, ktoré adresoval ľuďom, ktorí mali podľa Matovičových slov brániť povoleniu očkovania Sputnikom V na Slovensku. Matovič ich nazval idiotmi, ktorí svoje lži šíria prostredníctvom Denníka N. Nepriblížil, koho tým myslí, no pravdepodobne mal na myslí aj vedcov, ktorí Sputnik V testovali. Vyjadrenia sa tak dotkli aj vedcov.

Mikas za rozhodnutím ŠÚKL stojí. Tvrdí, že ŠÚKL urobil všetko preto, aby získal potrebné informácie k vakcíne Sputnik V. „Je to neadekvátne vyjadrenie z úst vysokého predstaviteľa štátu. Sú to neadekvátne výrazy takto haniť ľudí,“ reagoval Mikas na Matovičov status pre SME.

Voči slovám Igora Matoviča sa ohradilo aj Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied. Matovič a aj ruský fond, ktorý vývoj Sputnika financuje, tvrdia, že sme porušili zmluvu vykonaním skúšky v necertifikovanom laboratóriu. 

Osem zo štrnástich skúšok bolo realizovaných v Biotechnologických laboratóriách BMC SAV, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov (certifikát č. SK/002V/2020),“ uvádza Biomedicínske centrum SAV v stanovisku.

O tom, že ďalších šesť skúšok bude uskutočnených vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV, bolo vopred upovedomené Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky aj ŠÚKL, informuje ďalej centrum.

V súlade so zmluvnými ustanoveniami boli zo strany BMC SAV výsledky skúšok komunikované výhradne ŠÚKLu. O tom, že výsledky doteraz uzavretých skúšok boli v súlade s normatívnou dokumentáciou výrobcu, už ŠÚKL verejnosť informoval. Naše výsledky teda nijako nemohli poškodiť reputáciu výrobcu“ bránia sa vedci.

Dnešný „útok“ Igora Matoviča na ŠÚKL a BMC SAV kvôli Sputniku V je niečo nehorázne. Plne stojím za kolegami, odborníkmi…

Posted by Pavol Cekan on Friday, 9 April 2021

Na Matovičovu tlačovú konferenciu čakala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Ak došlo na našej strane k porušeniu zmluvných podmienok, tak nás bude všetkých, prirodzene, zaujímať, kto tie podmienky neustrážil, kto tie podmienky neposunul ďalším kompetentným úradom. V každom prípade som zvedavá. Som v kontakte s pánom premiérom a s ministrom zahraničných vecí. Som zvedavá na zajtrajšiu tlačovú konferenciu ministra financií, kedy nám dá komplexnú informáciu o tom, čo vlastne v Rusku vyjednal,“ povedala včera Zuzana Čaputová v relácii Na hrane. 

Matovič chrlil oheň

Igor Matovič tvrdí, že pandémiu možno poraziť len dvomi spôsobmi – dodržiavaním pravidiel alebo očkovaním. Ako tvrdí, vakcinačných dávok je, žiaľ, málo a práve preto mali s Marekom Krajčím rokovať s Ruskom. „Práve preto, aby sme pomohli Slovensku vyjsť čím skôr z tmy, sme s Marekom Krajčím rokovali s ruskou stranou. Podarilo sa mi nakoniec dohodnúť kontrakt na 2 milióny vakcín Sputnik V.“

Dodávka týchto vakcín mala zrýchliť očkovanie o 40%.  Do leta by bolo očkovaných o 40 % viac ľudí, bohužiaľ, následne sa ukázalo, že Sputnik V má na Slovensku príliš veľa vysokopostavených nepriateľov, ktorí robili všetko preto, aby zahatali cestu používaniu tejto vakcíny na Slovensku,“ prehlásil Igor Matovič. 

Denník SME ale podotkol, že tvrdenie Igora Matoviča je zavádzajúce. V rovnakom čase, kedy Slovensko rokovalo o dodávke vakcín Sputnik V, mohlo Slovensko cez Európsku úniu zazmluvniť viac ako 2 milióny vakcín. Išlo o vakcíny, ktoré prešli registráciou EMA. Na Slovensko mali prísť, rovnako ako aj Sputnik, koncom júna. Slovensko túto možnosť nevyužilo. 

Sputnik V mal slúžiť ako zbraň proti Krajčímu a Matovičovi

Matovič ďalej tvrdí, že „oni“ využili vakcínu na to, aby zosadili Matoviča z postu premiéra a rovnako Sputnik V využili na to, aby zosadili z rezortu zdravotníctva aj Mareka Krajčího. „Potrebujeme dosiahnuť kolektívnu imunitu. To bez 500 tisíc ľudí, ktorí sú ochotní zaočkovať sa len Sputnikom V, nedosiahneme.

Igor Matovič tvrdí, že Slovensko urazilo ruskú stranu a potvrdil, že Rusko odstúpilo zo zmluvy so Slovenskom. „Keď videli, čo sa na Slovensku deje, de facto vypovedali zmluvu. Požiadali slovenskú stranu o vrátenie 200 tisíc dávok vakcín. Kľúčovým dôvodom vypovedania zmluvy je to, že sa cítia mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril testovanie vakcíny neregistrovanému laboratóriu.“ 

Igor Matovič tvrdí, že sa mu v Moskve predsa len niečo vyrokovať podarilo, konkretizovať ale nechcel. „Včera som bol v Moskve. Bol som tam s jediným cieľom – na základe informácií, ktoré som mal o tom, že ruská strana chce vypovedať zmluvu, som chcel dosiahnuť to, aby sme mali aj naďalej otvorené dvere. To sa mi podarilo. Viac Vám k tomu povedať nemôžem.

Igor Matovič potvrdil aj svoju dnešnú cestu do Budapešti. „Je pravdou, že dnes idem do Budapešti rokovať s ministrom zahraničných vecí a s premiérom Maďarska Viktorom Orbánom. Bude to takisto ohľadom vakcín, nie len Sputnika V.

Bodka na záver

Vieme, že záujem o vakcináciu Sputnikom V je. Vieme, že je veľká skupina ľudí, ktorá sa chce očkovať iba touto látkou, preto je našou povinnosťou túto látku zabezpečiť. Ministerstvo zdravotníctva SR bude vzhľadom na ochranu zdravia a bezpečnosti vakcinácie povoľovať iba vakcinácie, ktoré prejdú štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne na povolenie EMA,“ uzavrel tlačovú konferenciu minister zdravotníctva Lengvarský.

Zdroje: TK/ Igor Matovič, SITA, SME, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá