Hlavný hygienik Mikas: Na Slovensku by mala ostať mimoriadna situácia, ale núdzový stav by možno nemusel byť

  • Riziko nákazy v školách je podľa neho minimalizované
  • Všetko závisí od doržiavania opatrení
hygienik
TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/ Daniel Eledut
  • Riziko nákazy v školách je podľa neho minimalizované
  • Všetko závisí od doržiavania opatrení

Ak by bolo na mne, stále by sme mali mimoriadnu situáciu. Núdzový stav by možno nemusel byť,“ povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny hlavný hygienik Ján Mikas. Čísla sú podľa neho veľmi priaznivé, no stále sme nad pandémiou nevyhrali.

Musíme byť stále opatrní, no môžeme postupne uvoľňovať opatrenia. Ideme aj do určitého rizika, no môžeme si to dovoliť,“ pokračoval pre Hospodárske noviny. „Všetko, aj nosenie rúšok, závisí od situácie. V interiéroch ich budeme musieť zatiaľ ešte nosiť.“

zdroj: Unsplash/Ryan Johns

 Letecká doprava je podľa neho rizikom, keďže sa pandémia šírila najskôr cez letiská. Aj pri letoch chce postupovať opatrne. Medzinárodné lety zatiaľ podľa neho neprichádzajú do úvahy. „Všetko treba postupne. Najskôr individuálne lety, potom možno komerčné lety, ale nie pravidelného charakteru.“

Podľa neho je podstatné dodržiavať všetky opatrenia, aj čo sa týka otvorenia škôl. „Riziko je minimalizované. V začiatkoch môže vzniknúť chaos, no pedagógovia a žiaci si musia zvyknúť.“  Budúcnosť opatrení a celej situácie je podľa neho otázna.

Už túto stredu sa dočkáme ďalšieho veľkého uvoľňovania. Slovensko sa už prakticky vracia do normálneho života. Otvorené budú všetky prevádzky okrem nočných klubov a diskoték. Prečítaj si, čo všetko sa mení.

Zdroj: slovensko.hnonline.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech