Hlina reaguje na výstavbu vodnej nádrže Málinec: „Taraba je skrachovaný podnikateľ, nech vysvetlí, čo je za tým“

  • Tomáš Taraba stále obhajuje výstavbu vodnej nádrže Málinec
  • Alojz Hlina pripomína ministrovu minulosť
  • Ondrej Lunter hovorí, že šéf rezortu nič neutají
Na snímke Alojz Hlina a Tomáš Taraba
Alojz Hlina kritikou na Tarabu nešetril. (ilustračné foto) TASR/Jaroslav Novák
  • Tomáš Taraba stále obhajuje výstavbu vodnej nádrže Málinec
  • Alojz Hlina pripomína ministrovu minulosť
  • Ondrej Lunter hovorí, že šéf rezortu nič neutají

Posledné dni je najväčšou témou výstavba vodnej nádrže v Málinci. Ak sa miliardový projekt zrealizuje, bude to znamenať, že mnoho ľudí a hospodárskych zvierat nebude mať kam ísť. A to len v dôsledku toho, že budú vyvlastnení, keďže ich pozemky budú mať slúžiť na strategické účely.

Dotýka sa to farmárov, bežných ľudí, ale napríklad aj hokejového brankára Jána Lašáka. Rozhovor s bývalým slovenským reprezentantom si môžeš pozrieť nižšie alebo na tomto odkaze.

Problematiky sa chytila občianska verejnosť, ale aj opozícia. Chladným nenechala ani poslanca SaS Alojza Hlinu. V príspevku na sociálnej sieti si servítky nedával. Okrem iného nazval ministra Tomáša Tarabu (nominant SNS) skrachovaným podnikateľom.

Hlina: Taraba spôsobil obrovské škody

Alojz Hlina na sociálnej sieti píše, že Slovensku vládnu ľudia, ktorí nič nedosiahli. Kritizuje, že rozhodovanie o miliardách sme zverili ľuďom, „ktorí skrachovali pri predaji sedačiek, či ako druhý podnikateľský guru z ministerského klubu poškodil celý trh s knihami účelovým konaním a účelovým skrachovaním“.

„Minister Taraba je skrachovaný podnikateľ, ktorý spôsobil obrovské škody krehkému trhu s knihami a teraz ohuruje pospolitý ľud miliardovými projektami. My sme tu naozaj eldorádom hochštaplerov,“ rozhorčil sa poslanec. Pobúrilo ho tvrdenie Tomáša Tarabu, že pol miliardová investícia štátu sa vráti do piatich rokov.

Pripomína, že keď aktuálny minister podnikal, nevyplatil knihy svojim dodávateľom. „Tento kotlebovský kandidát na tlačovke dáva podnikateľské recepty podobne ako jeho kamarát Kotleba rozdával recepty s bromexinom a s vodkou,“ pokračoval.

V príspevku vysvetľuje, že laicky je prečerpávacia stanica baterka, ktorá v noci tlačí vodu hore kopcom, aby ju mohli cez deň púšťať dole kopcom. Podľa Hlinu sa energia míňa, aby sa potom mohla vyrobiť, čoho výsledkom je strata 25 percent energie. Dodáva, že skutočne šikovný človek na tom vie zarobiť, ale stroj na peniaze to nie je.

„Kotlebovský mág – skrachovaný distribútor kníh ohuruje pospolitý ľud 20 percentami. Ešte možno aj dlhopisy na ten projekt vydajú. Nehrajú s ľuďmi fér. Majú nás za hlupákov. Majú tých ľudí na Podpoľaní za vzduch. Sú arogantní. Som naozaj zvedavý, ako sa s touto aroganciou Tarabu vysporiadajú „kolegovia“ z koalície – podpoľanci páni Huliak a Malatinec,“ dodal.

Možné nebezpečenstvo

Hlina píše, že Taraba nemôže vytvárať dojem, že Málinec bude Domaša, či Oravská priehrada, kde sa budú ľudia člnkovať a aj „Goorge Cloney predá vilu na Lake Como a príde na Podpoľanie.“ 

Vysvetľuje, že prečerpávacia stanica je prísne režimová stavba a na Čiernom Váhu je celá oplotená. Oplotená je preto, lebo tam hrozí nebezpečenstvo. Ľudia sa tam nemôžu bežne pohybovať, plávať ani člnkovať.

Prečerpávačka sa vypúšťa cez deň, hladina klesá veľkou rýchlosťou o metre. Tak aký cestovný ruch tam chce robiť Taraba? Na prečerpávačku Čierny Váh sa zopár ľudí príde pozrieť na bicykli, lebo je odtiaľ krásny výhľad, nič viac. Potom sadnú do auta a idú preč, ani kávu si tam nedajú. Aká teda bude výnosnosť z cestovného ruchu pri prečerpávačke na Podpoľaní?“ kladie otázku Hlina.

Tarabu opäť nazval kotlebovcom a vyzval ho, nech vysvetlí ľuďom, čo je za tým. „Aké štúdie, aké provízie, aké kšeftíky si podohadoval. Ľuďom, ktorí chudobným vydavateľom kníh nezaplatili za knihy, ktoré predali, dokonca im nevrátili knihy, ktoré boli ich, by som „miliardovú investíciu“ nezveril,“ uzavrel.

Lunter: Zámer mu nevyšiel

Ku téme sa vyjadril aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Podľa Ondreja Luntera minister namiesto priznania chyby a snahy o nápravu situácie však obviňuje samosprávy, čo vyvoláva ďalšie napätie. „Ministrovi Tarabovi nevyšiel zámer utajiť výstavbu prečerpávacej stanice a vylúčiť z procesu dotknutú verejnosť, tak prská na všetky strany,“ napísal.

V texte zdôrazňuje, že v „normálnom svete“ by zodpovedný politik začal vysvetľovacou kampaňou. Župan na sociálnej sieti píše, že namiesto toho dochádza k ďalšiemu rozoštvávaniu verejnosti a neoprávnenému obviňovaniu starostov a samospráv z problémov, ktoré vznikli práve kvôli netransparentnému postupu.

Lunter pripomína, že samosprávy a občania majú právo na férový prístup a nemôžu niesť zodpovednosť za „spackaný proces“, ktorý vyvolal podozrenia, strach a odpor verejnosti. „A keď sme už pri ňom, tak napríklad samospráva a ľudia v Jelšave stále čakajú na odpoveď: zastavený projekt, ktorý mohol pomôcť regiónu dýchať čistejší vzduch, sa má ako?“ položil na záver rečnícku otázku.

Taraba sa bráni

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) prezentuje plánovanú vodnú elektráreň Málinec ako významnú príležitosť pre rozvoj stredného Slovenska. Projekt by podľa neho mohol výrazne pozdvihnúť ekonomickú úroveň Podpoľania.

„Ak sa samospráva a vyšší územný celok postaví proti tomu, aby do regiónu prišli miliardy, ktoré na podielových daniach prinesú každoročne veľké peniaze do rozpočtov obcí, ak povie samospráva, že nechce, aby ľudia mali prácu, ale aby tam radšej bola chudoba, je to, samozrejme, ich právo,“ uviedol minister na sociálnej sieti.

Minister zdôrazňuje, že projekt by priniesol miliardové prínosy a zvýšil životnú úroveň v regióne. Plánuje predstaviť konkrétne prepočty podľa najvhodnejšieho variantu projektu. Súčasťou má byť aj výstavba kanalizácií a vodovodov, pričom by si to vyžiadalo presídlenie len piatich rodín s chatkami a jedného družstva.

Taraba označuje prečerpávaciu stanicu za ekologické riešenie s výkonom prevyšujúcim elektrárne Mochovce a Gabčíkovo, pričom „jediné, čo ľudia vidia, je jedno jazero“. Poukazuje na vysoký dopyt po stabilizačnej elektrine a pripomína, že Rakúsko má podobných zariadení sedem. Na piatkovej (7.2.) tlačovej konferencii minister informoval, že projekt je vo fáze štúdie realizovateľnosti.

Zdôraznil výhodnosť lokality, keďže nevyžaduje zatopenie obcí ani masívne vysťahovanie obyvateľov. Avšak domáci sú iného názoru a podpisujú už hromadnú petíciu.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Facebook/Alojz Hlina, Facebook/Ondrej Lunter, Facebook/Tomáš Taraba

Najnovšie videá

Trendové videá