HOAX: Nie je to pohľad na horský hrebeň v Kirgizsku, ale dielo od umelca

  • Obrázok sa na slovenskom Facebooku objavil 4. apríla 2020 v skupine Koronavírus na Slovensku
  • Príspevok získal v skupine viac ako 1000 reakcií a zdieľalo ho takmer 150 používateľov
02022020_hoax_maliar700015
TASR
  • Obrázok sa na slovenskom Facebooku objavil 4. apríla 2020 v skupine Koronavírus na Slovensku
  • Príspevok získal v skupine viac ako 1000 reakcií a zdieľalo ho takmer 150 používateľov

Obrázok horského hrebeňa pripomínajúceho siluetu spiacej ženy bol zdieľaný na sociálnych sieťach s tvrdením, že má ísť o snímku hory v Kirgizsku. Nie je to však pravda. Dielo s názvom „Zimný spánok“ vytvoril francúzsky umelec Jean-Michel Bihorel. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Obrázok sa na slovenskom Facebooku objavil 4. apríla 2020 v skupine Koronavírus na Slovensku. Popis obrázku sám o sebe neobsahoval nepravdivú informáciu, aj keď vytváral dojem, že ide o skutočnú fotografiu. Autorka príspevku však neskôr v komentári nepravdivo informovala o tom, že fotografia vznikla v Kirgizsku.

Príspevok získal v skupine viac ako 1000 reakcií a zdieľalo ho takmer 150 používateľov. AFP sa podarilo pôvodnú fotografiu nájsť s pomocou reverzného vyhľadávania v Google Images. Agentúru pátranie priviedlo k dielu „Zimný spánok“ od francúzskeho umelca Jeana Michela Bihorela.

zdroj: TASR/AP

Z umelcovho portfólia sa agentúra dozvedela, že vyštudoval animáciu a od roku 2008 pracuje ako počítačový grafik. Na jeho stránke je tiež film dokumentujúci jeho tvorbu, vrátane „Zimného spánku“.

Jean-Michel Bihorel zavesil svoje dielo na Facebook 19. marca 2020. Dá sa vidieť aj na webových stránkach Behance, ktoré slúžia ako platforma pre vizuálnych umelcov a grafikov.

V rozhovore pre AFP Bihorel potvrdil, že je „Zimný spánok“ je jeho dielom. „Áno, som tvorcom tohto digitálneho diela. Graficky experimentujem s ženským telom a prišiel som na nápad nechať telo spať v krajine. Pred niekoľkými rokmi som vytvoril svoj prvý cyklus na povrchu Marsu,“ uviedol pre AFP Bihorel.

zdroj: tasr

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech