Hoaxy o mobilizácii zmobilizovali NAKA. Začala trestné stíhanie

  • Preveruje sa podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy
  • Mobilizáciou strašia aj známi politici
NAKA
TASR/Martin Baumann, Facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO
  • Preveruje sa podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy
  • Mobilizáciou strašia aj známi politici

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v súvislosti s verejne šírenými informáciami o mobilizácii preveruje podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti.

NAKA vedie trestné stíhanie

V prípade falošných povolávacích rozkazov už polícia vedie trestné stíhanie vo veci. Vojna na Ukrajine trvá už takmer jeden rok a súčasťou proruskej propagandy sú aj rôzne hoaxy či konšpirácie, ktoré na Slovákov vybiehajú prakticky odvšadiaľ.

Tieto veci neraz šíria aj známi politici a vyzerá to tak, že propaganda aktuálne u nás žne svoje ovocie. Proti tomu sa rozhodli zakročiť muži zákona, ktorí preverujú podozrenia zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy.

Tento rok napríklad viac ako 40-tisíc Slovákov podpísalo vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa by sa však v prípade vojny, službe vlasti aj tak nevyhli.

„Práve kvôli ľuďom ako Fico a Blaha sa znižuje obranyschopnosť krajiny. Cez 40-tisíc ľudí podalo takéto tlačivo, ktoré je mimochodom absolútne zbytočné,“ povedal minulý týždeň Naď v relácii Braňo Závodský naživo na rádiu Expres.

„Keby prišlo k mobilizácii, čo sa teoreticky v budúcnosti môže stať, aj tak by boli mobilizovaní, ale nedostali by do ruky zbraň, ale išli by do nemocníc alebo kopať zákopy. Nevyhli by sa službe vlasti,“ vysvetlil minister.

Ohľadom tejto témy Startitup už pred časom kontaktoval rezort obrany. Ten nám ešte vysvetlil, že v prvom rade sa pri akejkoľvek situácii spoliehame na naše profesionálne ozbrojené sily Slovenskej republiky.

Následne však dodáva, že „štát si stále ponechal právo v prípade, keby bezprostredne hrozil vojnový konflikt alebo by došlo k vojnovému konfliktu, vyžadovať od svojich občanov, aby sa podieľali na jeho obrane“.

Anonym Slovákom posiela falošné povolávacie rozkazy

Len pred pár týždňami dočasne poverený minister obrany Naď osobne vyzval na sociálnej sieti neznámeho podvodníka, aby prestal občanom rozosielať falošné povolávacie rozkazy.

„Vyzývam toho, kto robí túto paniku, aby okamžite prestal,“ oznámil vtedy Naď. Minister obrany taktiež varoval, že sa daná osoba dopúšťa trestného činu a vyvoláva neoprávnený chaos a obavy v spoločnosti. 

„Tento falošný povolávací rozkaz prišiel občanovi z Nových Zámkov. Žiadna mobilizácia a ani rozposielanie povolávacích rozkazov sa nechystá a toto je už naozaj vrchol šírenia poplašných správ,“ upozornil v statuse na sociálnej sieti.

Úradná listina, ktorá došla mužovi, bola údajne podpísaná prednostkou nitrianskeho okresného úradu. Ministerstvo vnútra SR uviedlo, že išlo o takmer identickú úradnú pečať, ktorá vizuálne pripomína pečiatku okresného úradu.

„Ministerstvo vnútra upozorňuje, že ide o hoax a žiadne povolávacie rozkazy sa z úrovne okresných úradov nedistribuujú,“ vysvetlilo v oficiálnom vyjadrení.

Zdroje: Facebook/Polícia Slovenskej republiky, Archív Startitup, Aktuality, Facebook/Jaro Naď- minister obrany SR, OĽANO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá