Hoaxy, populizmus a extrém sú lákavé. Treba však rozmýšľať, odkazujú traja mladí IT-čkári

  • Dvaja IT-čkári a jeden dizajnér založili web a postavili ho na faktoch
  • Vychádzali z voľne dostupných dát NRSR
hate (1)
Polidata
  • Dvaja IT-čkári a jeden dizajnér založili web a postavili ho na faktoch
  • Vychádzali z voľne dostupných dát NRSR

Do boja s povedačkami, dezinformáciami a predvolebným hoaxom sa dali traja mladí ľudia. Web, ktorý vznikol, sa nazýva Polidata. Podľa ich slov ho vytvorili absolútne nezištne, z vlastných zdrojov a vo svojom voľnom čase. Cieľom bolo zamedziť neustály tok dezinformácií, v ktorom sa bežný volič topí a mnohokrát si nedokáže nájsť správnu cestu.

Fakty sú cesta

Informácie zozbierali z voľné dostupných dát Národnej rady SR. „Sú voľne dohľadateľné a spätne overiteľné,“ prehlasujú na svojej stránke.

Web je prehľadný a okrem informačných grafov a štatistík ťa informuje aj o tom, ako sú jednotliví politici v parlamente rozdelení. Okrem jednotlivých opozičných a koaličných strán sa veľmi jednoduchým spôsobom preklikneš na konkrétneho politika, ktorého status ťa zaujíma. Zistíš, ako sa kto počas 4 rokov pôsobenia na svojom parlamentnom poste správal, ako aktívne resp. pasívne sa zúčastňoval na rozhodnutiach spojených s dôležitými témami, ktoré boli predostreté. Dozvieš sa aj to, koľko zahraničných ciest daný politik absolvoval, aké dlhé boli jeho prejavy na pôde Národnej rady či aký počet návrhov z jeho strany padol.

Pozri si aj ty 10 jednoduchých grafov, ktoré ti priblížia činnosť poslancov v NRSR. Videlo ich už vyše 4500 ľudí. Kto sa najviac zdržiaval pri hlasovaniach?www.polidata.sk

Gepostet von Polidata am Montag, 17. Februar 2020

V poslednom čase sa však internetom šíria štatistiky o tom, ako sa jednotlivé sporné strany, či už hlásiace sa k extrémizmu alebo krajnému populizmu alebo aj tie opozičné, správali. Mnohokrát je však ťažké rozoznať pravdu od dezinformácie. Najmä vtedy, ak je pôvod informácií nejasný. To sa však v prípade dát od Polidata nedeje.

Vznikli z vlastnej nevedomosti

Každý politik fakty interpretuje inak, po svojom. Preto sa 13. februára na internete objavila stránka s názvom Polidata a o dva dni neskôr spustili aj facebookovú stránku.

Sami na sebe sme si všimli, že nemáme prehľad o dianí v NR SR, ani o aktivite poslancov. Chýbalo nám niečo, čo by ľuďom umožnilo spraviť si prehľad o dianí v NR SR a aktivite poslancov nestranne, z overených dát,“ prezrádzajú pre Startitup pozadie svojich ambícií traja chalani, ktorí si prajú ostať v anonymite.

Na stránke nrsr.sk sa podľa ich slov informácie vyhľadávajú veľmi ťažko, pre bežného používateľa to je náročné a neumožňuje to ucelený pohľad a kontext ku konkrétnym informáciám. Z finančného hľadiska ich to nestálo nič. „Chceli by sme zdôrazniť, že naozaj nás nikto nepodporuje, neplatí, neovplyvňuje. Je to skutočne naša vlastná iniciatíva,“ dodávajú.

Gepostet von Polidata am Samstag, 15. Februar 2020

Ešte však neskončili. Do volieb ostávajú necelé dva týždne a by radi poskytli voličom niekoľko nových prehľadných grafov, dôležité je to, aby boli čo najpresnejšie. Dáta zo stránky Národnej rady im však nie vždy postačujú a tak sa im mnohokrát nápad zrealizovať jednoducho nepodarí. „Preto trvá dlhšie, kým máme niečo kompletné, čo chceme zverejniť,“ vysvetľujú mladí aktivisti, ktorí doposiaľ na svojom webe zverejnili mnoho grafických porovnaní.

ĽSNS sa najčastejšie zdržali hlasovaní

Podľa grafov, ktoré chalani zostrojili na základe informácií získaných z verejných dát NR SR, sa taká ĽSNS napríklad v mnohých rozhodnutiach väčšinou pridala k SNS, SMER-u a Mostu-Híd alebo sa zdržali hlasovania. K návrhom koalície prispievala aj strana Borisa Kollára.

SMER sa podľa údajov, ktoré na svojej stránke chalani zverejnili, zaradila k tým, ktorí mali najviac neplatných hlasov v priemere na poslanca, ale aj najmenší počet vystúpení na jednotlivca v rozprave, hoci ich strana mala v parlamente najpočetnejšie obsadenie. Najnižšiu dochádzku na schôdzach parlamentu mali poslanci z Matovičovej OĽANO.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Odporúča Sabo aj Vedátor

K údajom z Polidata sa otvorene hlásia aj ľudia či weby so spoločenským vplyvom a dosahom. Upozorňujú, že práve takéto transparentné informácie môžu pomôcť ku konštruktívnemu názoru a kritike.

Sú to dáta priamo z NRSR, nie hoaxy a výťahy zo statusov. Napríklad Ľubošovi Blahovi to na Facebooku ide, no legislatívne iniciatívy mal dve a pozmeňujúce návrhy? Až jeden,“ píše na svojej fanúšikovskej stránke moderátor Michal Sabo.

Nechajme hovoriť dáta a nie pocity a nepodložené názory. Tak znie heslo, ktoré si traja mladí chalani zvolili za vedúce.

Blížia sa voľby a tie sú extrémne polarizujúcim faktorom v spoločnosti. Ľudia sa hádajú, čo vlastne kto povedal a čo spravil a namiesto faktov sa bežne riešia skôr pocity,“ pridávajú sa do radu odporúčaní Vedátori a zároveň dodávajú, že im imponuje práve vedátorský prístup k hodnoteniu výkonu politikov.

zdroj: Jakub Kotian/TASR

Ak sa obávaš, že stránka je predpojatá či neobjektívne zameraná voči niektorým politickým stranám, nemusíš sa báť. Nenájdeš v nej žiadne subjektívne hodnotenia či názory tvorcov ani poslancov.

Skončiť nechcú ani po voľbách

Zo skúsenosti vieme, že po voľbách sa aktivity, agitácie a protežovanie jednotlivých strán vytratí tak rýchlo, ako začalo. Keď spoznáme ľudí, ktorí nám budú na ďalšie obdobie vládnuť a rozhodovať v našom mene, nebudú ľudí zaujímať prieskumy, prirodzene sa začne objavovať menej informácií a situácia sa do veľkej miery upokojí. Na nejaký čas. Chalani z Polidata sľubujú presný opak.

Máme v pláne po voľbách projekt rozšíriť o priebežne aktualizované dáta a ľudia budú môcť sledovať aktuálne dianie v NRSR a aktivitu poslancov. Budú si vedieť tvoriť názor počas celého volebného obdobia a nie iba krátko pred voľbami,“ dodávajú na záver tvorcovia informačného webu Polidata.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá