Hodina zeme: Dnes o 20:30 zhasne svetlá celý svet a s ním aj Slovensko

  • Dnes o 20:30 budú Slováci zhasínať na jednu hodinu všetky svetlá
earth-hour-copy-101077resize955555crop00955554autoorientquality90stripbackground23ffffffextensionjpgid82
wwf.org
  • Dnes o 20:30 budú Slováci zhasínať na jednu hodinu všetky svetlá

Napriek obmedzeniam kvôli koronavírusu začala dnes na Novom Zélande, na Fidži a v Austrálii už tradičná celosvetová akcia Hodina Zeme, pri ktorej ľudia od 20:30 miestneho času zhasínajú na jednu hodinu svetla, či už v svetoznámych budovách, alebo vo svojich bytoch. Hodinová tma má upozorniť na klimatické zmeny a potrebu šetriť energiou. Na Slovensku sa zapoja desiatky firiem a tisícky bytov.

Akcia sa konala po prvýkrát v Sydney v roku 2007. Aj tento rok sa medzi prvými do tmy ponorila ikonická budova opery v austrálskom veľkomeste. Zhasla aj vyhliadková veža Sky Tower v Aucklande, s 328 metrami označovaná za najvyššiu stavbu na južnej pologuli.

Hodinu Zeme organizuje Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Do akcie sa postupne zapájajú ľudia z viac ako 180 krajín sveta, zhasína cez 3000 významných pamiatok a pripájajú sa milióny ľudí. Hodina Zeme sa odohráva postupne podľa časových pásiem.

Sleduj live po celom svete

Dermot O’Gorman, ktorý vedie austrálsku pobočku WWF, podľa agentúry DPA povedal, že za terajšej korona krízy bolo dôležitejšie ako kedykoľvek predtým zostať v spojení ako komunita a hľadať spôsoby, ako prispieť k zlepšeniu života na Zemi. Všetky verejné podujatia v rámci kampane boli z bezpečnostných dôvodov zrušené, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.

V Nemecku by sa malo zúčastniť najmenej 360 miest. Do tmy by sa mala ponoriť okrem iného katedrála v Kolíne nad Rýnom či Brandenburská brána v Berlíne. Vlani pri rovnakej príležitosti zhasla Eiffelova veža v Paríži, mrakodrapy v Hongkongu či londýnsky Buckinghamský palác. Až po polnoci SEČ sa vzhľadom k časovému posunu k akcii pripoja napríklad aj niektoré stavby v Spojených štátoch a Latinskej Amerike.

Tak nezabudni aj ty a spomeň si na našu krehkú planétu aspoň takýmto gestom.

zdroj: čtk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech