Hodnota Tesly padá ku dnu, akcionári podali na Muska žalobu. Ten sa vo veľkom venuje Twitteru

  • Elon Musk je pomerne čerstvým majiteľom Twitteru
  • Avšak, Tesle to škodí viac, než by sa zdalo
  • Jej trhová hodnota prudko klesá
Elon Musk sedí pred mikrofónom so zloženými rukami
Elon Musk, Wikimedia/AP Daniel Oberhaus
  • Elon Musk je pomerne čerstvým majiteľom Twitteru
  • Avšak, Tesle to škodí viac, než by sa zdalo
  • Jej trhová hodnota prudko klesá

Zdá sa, že Tesla sa topí v problémoch. Príčinou by mohol byť fakt, že Elon Musk sa stal výhradným majiteľom sociálnej siete Twitter. Stalo sa tak pred mesiacom.

Od toho času trhová hodnota Tesly rapídne klesla. Ako uvádza Vox, ceny akcií od začiatku roka klesli o viac ako 50 percent, pričom za posledný mesiac až o 20 percent.

Akcie výrobcu elektronických vozidiel tento rok klesli presne o 52 % na 182,86 USD, čo je výrazne menej, ako odhadovali analytici 12-mesačnú priemernú cenu, 302 USD. Tohtoročný pokles tak znížil trhovú kapitalizáciu Tesly na slabých 530 miliárd dolárov, čo je až príliš ďaleko od hodnoty jedného biliónu dolárov, ktoré Tesla mala ešte v apríli.

Musk je však pohltený novým biznisom za 44 miliárd eur – Twitterom. A zatiaľ čo jeho majiteľ riadi aj svoje ďalšie spoločnosti, povesť Tesly sa postupne ničí.

twitter app
zdroj: Unsplash/Souvik Banerjee

Trúfa si na Apple

INDEX opísal niekoľko zásadných problémov, s ktorými nielen Tesla, ale najmä jej zakladateľ, zápasia. Jedným z nich je fakt, že Elon Musk vlastní dokopy päť firiem. Otázkou teda je, či to nový majiteľ Twitteru bude stíhať.

Ďalším problémom sú akcie. V apríli a auguste Musk predal akcie Tesly v hodnote 15,4 miliardy dolárov. Svoj sľub o tom, že ďalšie predaje nie sú v pláne, nesplnil. Totižto, začiatkom novembra predal ďalšie akcie.

Musk je v otázke trhovej hodnoty značne sebavedomý – až tak, že si trúfa napríklad na spoločnosť Apple. Ako to však dosiahne, nevie asi ani on sám. Tesla svoje autá opakovane zdražuje.

Jedným z ďalších problémov je fakt, že Musk už roky hovorí o prelome v technológii autonómneho riadenia. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby nerozpustil tím špecialistov, ktorí v Tesle vyvíjali autopilota.

Nie je T ako T

Zaujímavé je, že 50 ľudí, ktorí pôvodne pracovali v Tesle, zamestnal v Twitteri. Ako uvádza CNBC, patrí medzi nich aj riaditeľ, ktorý stojí za vývojom autopilota.

Tesla
zdroj: Tesla

Tento krok zarazil najmä investorov. Gary Black, patriaci k prvým investorom Tesly, povedal, že špičkoví inžinieri Tesly by nemali prevádzkovať Twitter.

Problém priniesol aj balík odmien, ktorý má hodnotu 56 miliárd dolárov. Akcionári ho Muskovi schválili pred štyrmi rokmi ako motiváciu. Túto sumu má dostávať v prípade, ak splní výkonnostné ciele, medzi ktoré patrí napríklad ziskovosť či cena akcií na burze.

Našli sa však aj takí, ktorí chcú tieto odmeny anulovať. Ako uvádza CNN, obrátili sa na súd, pretože Musk si ich podľa nich nezaslúži – pre Teslu totiž nepracuje na plný úväzok.

Avšak, pri výsluchu sa majiteľ Tesly obhajoval a tvrdil, že svoju povinnosť zvýšiť trhovú hodnotu Tesly dodržal. Žalobca si stojí za tým, že spomenutý balík peňazí sa stal bezdôvodným obohatením.

Musk a jeho vlastný mobil

Naskytá sa aj otázka, či Musk, ktorý sa momentálne naplno venuje Twitteru, nezvažuje odchod. Ako informuje Market Watch, člen predstavenstva Tesly totiž v lete uviedol, že Musk o možnosti nástupcu uvažuje.

Jeho meno však nekonkretizoval. Vypustenie Muska z riadenia Tesly nie je žiadnou novinkou – spoločnosť už v minulosti zvažovala, že si ho nechajú len ako produktového riaditeľa. Avšak doposiaľ zaňho nenašli adekvátnu náhradu.

Elon Musk
zdroj: TASR/AP/Matt Rourke

Dnes je teda vo hviezdach, ako celá situácia dopadne a akým smerom sa bude Musk uberať. Zdá sa, že riadenie Twitteru ho skutočne pohltilo.

Ako uvádza Business Insider, je dokonca ochotný prísť na trh s vlastným mobilom. Stalo by sa tak v prípade, že by bol Twitter vyhodený z Apple App Store. Dôvodom tejto situácie je, že nový majiteľ Twitteru na sociálnej sieti urobil niekoľko zásadných zmien.

Miliardár údajne plánuje tiež v budúcnosti zarábať peniaze z obsahu pre dospelých alebo pornografie – teda podobne, ako to robí platforma Only Fans. Tieto informácie sa však nepodarilo doposiaľ potvrdiť.

Zdroje: Market Watch, CNBC, Business Insider, INDEX, VOX, CNN, Bloomberg Index

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá