Hodžovo námestie sa premení na mestskú džungľu plnú zelene. Aktuálne sa zaň môžeme len hanbiť, je v katastrofálnom stave

  • Priestor na Hodžovom námestí postupne revitalizuje Matúš Vallo s jeho tímom
  • K menším zmenám príde už na jar, budúcnosť námestia je však stále otvorená
Hodžove námestie, prezidentský palác
Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu
  • Priestor na Hodžovom námestí postupne revitalizuje Matúš Vallo s jeho tímom
  • K menším zmenám príde už na jar, budúcnosť námestia je však stále otvorená

Miesto, ktoré by malo byť pýchou nášho hlavného mesta, bolo dlhodobo zanedbávané. Podľa slov primátora Bratislavy, Matúša Valla, pritom ide o jeden z najvýznamnejších verejných priestorov mesta.

Priestor pred Prezidentským palácom krok po kroku revitalizujú. Napríklad minulý rok na námestí opravili Fontánu Planéta mieru.

Situácia je kritická

Hovoríme o Hodžovom námestí, najmä práve o priestore, ktorý sa nachádza pred palácom. Potenciál daného miesta zostával nevyužitý a zdržiavalo sa na ňom minimum ľudí, tvrdí v príspevku na sociálnej sieti Vallo.

Dôvodov, prečo toto miesto nepatrí medzi tie najobľúbenejšie, vidí primátor hneď viac. Technické problémy totiž dopĺňa napríklad prítomnosť potkanov.

Na Hodžovom námestí je poškodená dlažba, do podchodu zateká a betónové obruby kvetináčov sú vo veľmi zlom stave, čo spôsobuje, že sa rozpadávajú: „Zeleň v nich nemá vhodný priestor na kvalitný rast a korene poškodzujú dlažbové podložie.“

Vallo konštatuje, že takto kvalitný a bezpečný priestor v hlavnom meste skutočne nevyzerá. S Metropolitným inštitútom Bratislavy sa preto rozhodli, že kritickú situáciu zmenia, a to pomocou riadnej architektonickej súťaže. Jej realizácia však zaberie dlhý čas, počas ktorého by verejný priestor aj naďalej chátral.

Prichádza k významným zmenám

K malým, no významným zmenám preto dôjde o niečo skôr, a to už počas tohtoročnej jari. Nepôjde zatiaľ o komplexnú revitalizáciu, no o dočasné zmeny, ktoré majú námestiu vdýchnuť život.

Vallo sľubuje, že už onedlho sa budeš na námestí cítiť lepšie a bezpečnejšie: „Stav je neudržateľný a ďalšie pustnutie tohto vzácneho priestoru si už nemôžeme dovoliť,“ hovorí Vallo.

Dočasná rekonštrukcia, ktorej sa dočkáme už onedlho, celý priestor viac otvorí a spriechodní od centra Starého mesta. Pribudne množstvo novej zelene, odumierajúce rastliny v apríli nahradia 90 novými stromami a trvalkovou zeleňou: „Vysadíme tu javory, muchovníky, hraby, liesky turecké, jaseňovce a tiež ambrovníky.“

Tešiť sa môžeš aj na 30 nových lavičiek a pribudne 10 košov. „Zlepší sa priehľad na Prezidentský palác zo spodnej časti námestia a krajší pohľad bude aj na nedávno zrekonštruovanú Fontánu Planéta mieru. Už po dočasnej zmene by ste sa tam mali cítiť lepšie a bezpečnejšie.“ Vallo dopĺňa, že súčasná podoba námestia vznikla v roku 1981.

Zdroj: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá