HOJA Hemp: Slováci vyrábajú v symbióze s prírodou oblečenie zo 100% konopnej látky

  • Mladá slovenská eko značka prináša tradičnú konopnú látku do 21. storočia.
  • Mladá slovenská eko značka prináša tradičnú konopnú látku do 21. storočia.

Oblečenie z konopnej látky nebolo v minulosti ničím výnimočným. Je veľmi odolná, vzdušná a najmä ekologická. Ide totiž o 100% prírodný materiál a produkty z nej sa v prírode úplne rozložia.

Leonarda Pupišová a Peter Ferenčík sa pozitíva tejto látky rozhodli pretaviť do biznisu. V roku 2015 založili HOJA Hemp.

„Spočiatku sme chceli pokryť najmä osobné potreby. Už dávnejšie sme počuli o kvalitách a vlastnostiach konopných látok. Hľadali po internete, kde by sa dali takéto veci nakúpiť. Žiaľ alebo chvalabohu, bol v tom čase trh s konopným textilom obmedzený, a tak sme sa rozhodli kúpiť látku a nohavice a košeľu si dať jednoducho ušiť. Našim blízkym priateľom a rodine sa nápad veľmi páčil, nakúpili sme preto viac látky a začali budovať značku,“ povedal zakladateľ Peter Ferenčík pre portál kvalitne-slovenske.sk.

Foto: HOJA Hemp

 

V ich ponuke nájdeš oblečenie pre pánov aj dámy. Pár kúskov majú aj pre deti. Vyrábajú rôzne strihy nohavíc, košieľ a kabátov. Okrem toho predávajú aj doplnky, ako napríklad vrecko na chlieb, ktoré je perfektnou náhradou klasických igelitiek. Záležať si dávajú aj na tom, aby oblečenie bolo nielen ekologické, ale aj vyzeralo dobre.

„Hoja je citoslovce prejavu radosti a nadšenia. Snažíme sa, aby zákazník, ktorý objaví konopné oblečenie povedal: „Hurá, konečne niečo zdravé a ekologické“ alebo „Cítim sa v tom skvelo, vyzerám dobre…“ Ďalej Hoja znamená v španielčine „list“. Ako symbol zeleného, ekologického a prírodného,“ povedal Peter pre portál kvalitne-slovenske.sk.

Foto: HOJA Hemp

Ceny takéhoto oblečenia sú oproti klasickým obchodom vyššie. No ľudia, ktorí podobné produkty kupujú pravidelne, sa často divia nad tým, aké sú relatívne nízke.V dnešnej dobe rýchlej módy sú takéto projekty určite potrebné. Už len preto, aby nám ukázali, že kvalitné a pekné veci môžu byť aj eco-friendly.

„Aby sa ale niečo v tomto smere zmenilo, musí sa zmeniť každý jeden z nás. A nemyslím tým jedno veľké rozhodnutie, ale myslím také tie malé každodenné rozhodnutia. Človek má na výber. Našťastie dnes je na trhu mnoho kvalitných slovenských výrobcov. A aby nám na Slovensku bolo lepšie, je potrebné aby sme nakupovali slovenské výrobky. Podporili suseda, známeho, nešli do veľkého nákupného centra, ale vyhľadali výrobcu, zabudli na „fast fashion“, ktorá je rakovinou dnešného sveta,“ hovorí Peter Ferenčík pre portál kvalitne-slovenske.sk.

Foto: HOJA Hemp

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech