Hokkaido, kedysi príklad toho ako bojovať s COVID-19, dnes zažíva druhú vlnu vírusu!

  • Ostrov Hokkaido bol dlho považovaný za príklad toho, ako efektívne a rýchlo bojovať s novým koronavírusom
  • Už, keď sa zdalo, že kríza je zažehnaná, Hokkaido zachvátila druhá vlna infekcie
japonsko
Zdroj: Unsplash - bantersnaps
  • Ostrov Hokkaido bol dlho považovaný za príklad toho, ako efektívne a rýchlo bojovať s novým koronavírusom
  • Už, keď sa zdalo, že kríza je zažehnaná, Hokkaido zachvátila druhá vlna infekcie

Hokkaido, ktoré patrí medzi tradičné regióny Japonska, vyhlásilo stav núdze kvôli ochoreniu COVID-19 už koncom februára. Bolo tak prvým miestom v Japonsku, ktoré takýto stav a s tým súvisiace opatrenia zaviedlo.

Začali sa zatvárať školy, masívne športové a kultúrne akcie boli zrušené a ľudia boli vyzvaní k tomu, aby ostali doma. Do izolácie prešiel každý človek, ktorý mal kontakt s niekým nakazeným. Takýto stav fungoval na ostrove Hokkaido až do polovice marca. Informovalo o tom BBC.

Výnimočný stav bol zrušený

Dňa 19. marca bol tento výnimočný stav zrušený a začiatkom apríla sa znovu otvorili aj školy. Počet nových prípadov v tomto období bol jeden alebo dva denne. Zdalo sa, že Hokkaido boj s koronavírusom zvládlo.

Len 27 dní od zrušenia núdzového stavu bol na Hokkaide tento stav opäť obnovený. Za posledných 7 dní sa na ostrove zaznamenalo 135 nových potvrdených prípadov ľudí s ochorením COVID – 19.

Oproti prvej vlne nakazených pacientov, však teraz nikto nedostal tento vírus od niekoho mimo Japonska. Prvou lekciou je určite fakt, že ak sa začnú robiť bezpečnostné opatrenia včas, môžeme toto ochorenie v relatívne rýchlom čase dostať pod kontrolu.

“Úrady boli celkom úspešné v prístupe kontroly výrobných podnikov a ďalších organizácií. Opatrenia, ktoré Japonsko zaviedlo boli vo veľmi skorej fáze vírusu, čo sa nakoniec ukázalo ako úspešné,” tvrdí profesor Kenji Shibuya z Kings´s College v Londýne.

Aj napriek tomu, že Japonsko rýchlymi opatreniami dostalo vírus ako tak pod kontrolu, veľkou chybou krajiny bol pomerne nízky počet testovaných ľudí na koronavírus. Zo začiatku to vláda vysvetľovala tým, že masívne testovanie by bolo v podstate plytvanie zdrojmi. Svoju rétoriku však musela nakoniec zmeniť a dnes hovorí o tom, že sa začne testovať viac.

Tou najdôležitejšou správou, ktorú však môžeme z tohto príbehu zobrať je fakt, že tento stav a situácia, v ktorej žijeme budú zdá sa trvať oveľa dlhšie, ako väčšina očakáva.

Rýchla vakcína môže spôsobiť katastrofické následky

Pred nedbanlivosťou z rýchleho dodania vakcíny varuje aj Pavol Čekan, CEO biomedicínskeho startupu MultiplexDX, ktorý sa podieľal aj na vývoji PCR testov pre Slovensko. Podľa neho takáto nedbanlivosť pri rýchlej vakcíne by mohla spôsobiť katastrofické následky.

Viac sa dozvieš v tomto rozhovore >> Vedec, ktorý stojí za prelomovými slovenskými testami na koronavírus varuje pred rýchlou vakcínou.

Zdroje: BBC.com, Abc14news.com, Theunionjournal.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá