Holanďania premenili kostol z 15. storočia na dychberúcu knižnicu

  • Zmeniť praktické využitie starej budovy, ale zanechať jej atmosféru nie je ľahké. Skupinke architektov z Holandska sa to podarilo veľmi pekne.
  • Zmeniť praktické využitie starej budovy, ale zanechať jej atmosféru nie je ľahké. Skupinke architektov z Holandska sa to podarilo veľmi pekne.

Tento nádherný dominikánsky kostol z 15. storočia  z v holandského mesta Zwolle, bol zrekonštruovaný do moderného kníhkupectva. Architekti z BK. Architecten, navrhli obchodnú oblasť s rozlohou viac ako 700 štvorcových metrov na nových podlažiach, ktoré je možné v budúcnosti odstrániť bez poškodenia existujúcej budovy. Moderné vitráže navrhnuté nórskym umelcom Kjellom Nupenom umožňujú prirodzenému svetlu vstup do interiéru a poskytujú zákazníkom jasný pohľad na celú zrekonštruovanú oblasť.

Foto: bkpunt.nl

Za celú renováciu starého kostola boli zodpovední dvaja architekti Jos Burger a Wouter Keijzer zo spoločnosti BK. Architecten. Ich hlavným cieľom bolo zachovanie typickej atmosféry, ktorú toto miesto symbolizovalo, a tiež zachovanie historickej hodnoty. Tri nové podlažia sa umiestnili do bočného krídla kostola, kde sa pôvodne nachádzali stĺpy. Nová konštrukcia týchto podlaží je staticky nezávislá a je ju možné odstrániť bez nutnosti demolácie budovy.

Foto: bkpunt.nl

Pri maľovaní architekti použili tri hlavné farby a základnú bielu na omietanie, aby udržali hlavnú farebnú paletu v „teplom“ odtieni.  Hlavným cieľov dizajnérov a architektov bolo dostať zákazníkov do najvyššieho poschodia budovy. S týmto cieľom vytvorili centrálne schodisko „zabalené“ do jedenástich metrov knižnice. V prípade nábytku boli architekti inšpirovaní komplikovanými detailmi, ktoré ich holandský kolega Dom Hans van der Laan použil už pri niekoľkých kláštoroch.

Foto: bkpunt.nl

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech