Holandskí architekti navrhli luxusné plávajúce domy. Využívajú solárne panely a poháňa ich hybridný elektromotor

  • Naturecruiser a Waterloft sú dve verzie plávajúcich domov od architektonického štúdia +31Architects
  • Pri plavbe využívajú vlastný hybridný motor, ktorý by sa časom mohol zmeniť na vodíkový
  • Okrem luxusu myslelo štúdio aj na ekológiu a efektivitu
Ilustračný obrázok (publicdomainpictures.net)
Ilustračný obrázok (publicdomainpictures.net)
  • Naturecruiser a Waterloft sú dve verzie plávajúcich domov od architektonického štúdia +31Architects
  • Pri plavbe využívajú vlastný hybridný motor, ktorý by sa časom mohol zmeniť na vodíkový
  • Okrem luxusu myslelo štúdio aj na ekológiu a efektivitu

Holandsko je známe svojimi rozsiahlymi vodnými plochami. Nie nadarmo sa hlavnému mestu krajiny hovorí Benátky severu. Viac ako stovka kanálov sa tiahne spleťou jeho uličiek a robí z neho ideálne miesto na kúpu hausbótu.

Presne tejto myšlienky sa chytili holandskí architekti zo štúdia +31Architects, keď navrhovali svoj projekt plávajúcich domov. Vôbec pritom nejde o klasické hausbóty, ale o dizajnové príbytky s vlastným motorom. Ako prvý na projekt upozornil portál The Times a nazval ho domom budúcnosti.

View this post on Instagram

CRUISING HOUSEBOAT FOR REAL ADVENTURERS
Proud to presents a new line of motorized houseboats that we called the Nature Cruiser and Waterloft. It is a #houseboat, which can sail over lakes and rivers to reach every portcity or marina or large lakes and natural areas with water in #Europe. With the design a monolithic shape is created where the hull seamlessly discrete changes into the roof shape. This creates a slender rounded long shape with a nautical appearance. With this form, this floating houseboat distinguishes itself from others with often rectangular, non-streamlined shapes. The result is a modern sailing slender house that is halfway between a houseboat and a #ship.
The naturecruiser is the first design of +31ARCHITECTS that can sail itself and has been developed into a product that is available to view on the designated website wohnschiffmanufaktur.
Each model can be carefully constructed according to the specific wishes of the customer.
Everyone has a dreamhouse in mind or a certain idea how it has to look like and that is precisely the unique and personal character of the bespoke projects that we work on together with our clients. The ambition of plus31architects, who made the floating houseboats marketable as a product is emphasized by their statement we only want to construct ships in which we would like to live
Stay tuned for more projects and images of our #webuiltdreams campaign and follow this project using #thenaturecruiser
designed by @plus31architects @thenaturecruiser • • •
#webuiltdreams #navalarchitecture
#houseboatlife #prototype #floatingcommunity #stylish #solarpowered #wohnschiffmanufaktur #dezeen #archdaily #archilovers #designboom #inhabitat #modernhome #bespoke #customhome #home #house #allofarchitecture #mobilehouse #hiswa #watercruiser

A post shared by +31ARCHITECTS (@plus31architects) on

Štúdio pritom myslelo skutočne na všetko. Prišlo s dvoma verziami domov. Naturecruiser sa rozkladá na ploche 15 metrov na dĺžku, nájdeš tu dve spálne, spoločenskú miestnosť, kuchynský kút, kúpeľňu a terasu. Druhým typom je 24-metrový Waterloft. Ponúka tri spálne, kúpeľňu, obývaciu izbu, kuchyňu a dve terasy, vrátane jednej strešnej.

Naturecruiser dokáže počas plavby hostiť až osem ľudí a šestnásť, ak je ukotvený v prístave. Waterloft toho, čo sa týka kapacity znesie o čosi viac. Počas plavby sa tu môže ubytovať 25 ľudí a v pokoji si na ňom nezabudnuteľnú párty môže vychutnať až päťdesiat.

Holanďania sú okrem inovatívnosti známi aj svojim zmyslom pre ekológiu. Preto na hausbótoch nechýbajú solárne panely a certifikovaný systém na recykláciu vody. V kúpeľniach sa nachádza sauna a lode sú vybavené a zariadené tak, aby sa na nich dalo bývať počas celého roka. Obyvatelia si sem môže nechať nainštalovať vírivku, domáce kino či dokonca krb. Na stavbu použili architekti najmä drevo zaoblené do kriviek a trup je z hliníku.

View this post on Instagram

BATHROOM WITH A VIEW Ready for a jump in the water? This #bathroom #sauna is part of our cruising home project @thenaturecruiser. Motorized floating homes for real adventurers. A floating home designed for #mooringplaces in a #portcity #marina #floatingcity or #lakes and #rivers to explore #lifeonthewater! Stay tuned for more details and images of our #webuiltdreams campaign and follow this project using #thenaturecruiser designed by @plus31architects • • • #webuiltdreams #navalarchitecture #sailinghouseboat #plus31architects #custommadehomes #sustainable #floatinghouse #houseboatlife #prototype #dezeen #archdaily #archilovers #designboom #inhabitat #modernhome #bespoke #yachtlife #granddesign

A post shared by +31ARCHITECTS (@plus31architects) on

View this post on Instagram

LIVING AND MOVING Ready to explore nature by #boat? This interior is part of our cruising home project @thenaturecruiser. Motorized floating homes for real adventurers. A floating home designed for #mooringplaces in a #portcity #marina #floatingcity or #lakes and #rivers to explore #lifeonthewater! Stay tuned for more details and images of our #webuiltdreams campaign and follow this project using #thenaturecruiser designed by @plus31architects • • • #webuiltdreams #navalarchitecture #sailinghouseboat #plus31architects #custommadehomes #sustainable #floatinghouse #houseboatlife #prototype #dezeen #archdaily #architecture #archilovers #designboom #inhabitat #modernhome #bespoke #yachtlife #granddesign #render

A post shared by +31ARCHITECTS (@plus31architects) on

Oba modely majú veľké francúzske okná, aby poskytovali nielen krásny výhľad, ale aj dostatok prirodzeného denného svetla. „Veríme, že bývanie na vode bude predstavovať ďalší krok v riešení problému pre obytné časti, ktorým hrozí zaplavenie tak, že ich pretvoríme na oblasti, kde sa bude dať žiť bez toho, aby sme nechávali jazvy na prirodzenom prostredí,“ vyjadril sa Jorrit Houwert z architektonického štúdia +31Architects.

Hausbóty budú tiež vybavené vlastným motorom, ktorý je schopný dosiahnuť rýchlosť 12 až 14 kilometrov za hodinu. Ide o hybridný elektrický motor, no štúdio počíta aj s verziou, že v budúcnosti bude využívať vodík.

Zdroj: The Times, Newatlas

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech