Holandsko chce dať ľuďom unaveným zo života možnosť zvoliť si dátum svojej smrti

  • Holandsko chce ísť v ústrety ľuďom unaveným zo života
  • Prostredníctvom legalizovanej eutanázie si môžu zvoliť deň, kedy chcú zomrieť
nekos
pexels.com
  • Holandsko chce ísť v ústrety ľuďom unaveným zo života
  • Prostredníctvom legalizovanej eutanázie si môžu zvoliť deň, kedy chcú zomrieť

V Holandsku je v príprave legislatívny návrh, ktorý môže v našich končinách vyznieť prinajlepšom kontroverzne. Tamojšia liberálna strana D66 chce umožniť seniorom unaveným zo života, aby si sami mohli určiť deň smrti. Ako prvý o tom informoval portál Aktuality.sk s odvolaním sa na server DutchNews.nl.

Podobný zásah do života je v súčasnosti legálny len v piatich krajinách sveta. Ako prvé si do zákona eutanáziu zapracovalo Švajčiarsko v roku 1942. Až v roku 2002 nasledovalo Holandsko a Belgicko. V roku 2009 sa stala asistovaná samovražda legálnou v Luxembursku a v roku 2016 sa pridala Kanada.

Konkrétne v Holandsku je podmienkou, že osoby, ktoré sa rozhodnú pre eutanáziu, musia k tomuto záveru prísť na základe vlastného uváženia a ich stav musí byť označený za „beznádejný“ dvoma nezávislými lekármi„. Starší ľudia by sa tak mohli pre eutanáziu rozhodnúť aj bez splnenia týchto podmienok.

zdroj: pexels.com

V krajine je o asistovanú samovraždu pomerne masívny záujem. V roku 2003 sa pre eutanáziu rozhodlo až 1 626 pacientov a čísla v posledných rokoch stále rastú. V roku 2018 to bolo až 6126. V tejto krajine je eutanázia poskytovaná dokonca aj prostredníctvom pojazdnej kliniky. V praxi to funguje tak, že mobilná klinika príde priamo k pacientovi domov a celý proces prebieha v prostredí, v ktorom sa cíti najlepšie.

Vo Švajčiarsku to funguje tak, že lekári najskôr podrobne posúdia chorobu pacienta. V prípade, ak ide o beznádejný stav, môže sa stať ich klientom. Človek s beznádejnou diagnózou následne vypije špeciálny chemický koktejl a v príjemnom prostredí si môže zvoliť hudbu, ktorú chce počúvať. Následne zažíva posledných 7 minút života. O všetkom však musí rozhodovať výlučne samotný pacient, ktorý nesmie byť nikým iným ovplyvňovaný. Chemický koktejl tak musí vypiť sám.

zdroj: pexels.com

Eutanázia vo Švajčiarku nie je lacnou záležitosťou. Ak zoberieme do úvahy náklady na ubytovanie a starostlivosť, suma môže pokojne presiahnuť 11-tisíc eur.

Vo svete vyvolal búrlivú diskusiu aj krok Belgicka v oblasti asistovanej samovraždy. V krajine už 5 rokov platí zákon, podľa ktorého sa môže eutanázia vykonávať aj u detí, ktoré majú menej ako 12 rokov. V Holandsku si o asistovanú samovraždu zase môžu požiadať deti od 12 rokov. Dieťa musí s touto žiadosťou prísť samé a lekár následne posúdi jeho zdravotný stav, no slovo v tomto procese má aj detský psychológ. Počet takýchto prípadov je však len minimálny.

zdroj: dutchnews.nl, theguardian.com, telegraph.co.uk, bioedge.org, CNN, wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK