Holduješ kuracím nugetkám z McDonaldu či Burger Kingu? V teste kvality totálne pohoreli

  • Kuracie nugetky sú vo fast foodových reťazcoch či v mrazenej forme hitom aj u nás
  • Nemecký spotrebiteľský magazín Őko-Test však na jeseň prišiel s hrozivými výsledkami svojho testovania
  • Zo 14 testovaných vzoriek až 8 neuveriteľne pohorelo
1500000440093
McDonald's
  • Kuracie nugetky sú vo fast foodových reťazcoch či v mrazenej forme hitom aj u nás
  • Nemecký spotrebiteľský magazín Őko-Test však na jeseň prišiel s hrozivými výsledkami svojho testovania
  • Zo 14 testovaných vzoriek až 8 neuveriteľne pohorelo

Nemecký spotrebiteľský magazín Őko-Test pravidelne prináša svojim čitateľom výsledky rôznych testovaní, ktoré majú zvýšiť informovanosť verejnosti o produktoch, ktoré dennodenne kupujeme. Posledné testovania sa týkali napríklad liekov proti chrípke či žalúdočným problémom, kozmetiky pre najmenších či izolačných materiálov. Na jeseň si na mušku zobrali aj fast foodmi milované kuracie nugetky. Všetci už dávno vieme, že ich obsah je viac než pochybný, no výsledky testu sú skutočne katastrofálne. Zo 14 vzoriek v teste neuspelo takmer 60 % z nich.

Magazín sa rozhodol testovať mrazené kuracie nugety a aj tie zo známych fast foodových reťazcov McDonald´s, KFC a Burger King. Őko-Test kritizuje najmä katastrofálne podmienky zvierat, ktoré sú už pred príchodom na svet predurčené na to, aby v nugetách skončili. Mäso, z ktorých sa tieto výrobky vyrábajú, je síce na mnohých obaloch popísané ako „čisté kuracie prsia“ (ktoré sú zdravé a málo tučné), ale je väčšinou odpadom, ktorý rozmaznaný spotrebiteľ pri svojom nákupe nepreferuje – krídla, krky, končatiny a vnútornosti.

Kuracia nugeta sa vyrába tak, že zvyškové mäso kurčaťa sa roztrhá na kúsky, zmieša s dochucovadlami, potom naspäť vytvaruje, obalí a frituje. Takto vyrábané nugety obsahujú veľké množstvo tuku, ktorý je nakoniec ale najmenším problémom. Kurčatá, ktoré na naše taniere prichádzajú z Brazílie, Ukrajiny či Thajska, majú často za sebou len 40-60 dňový život, počas ktorého z pôvodných 40 gramov vďaka antibiotikám pribrali na neuveriteľné 2 kilogramy. Rýchly nárast váhy im spôsobuje problémy s pohybovým systémom a dokonca aj abnormality v správaní, a to je už dosť desivou správou.


V Nemecku je povolených 39 kilogramov váhy na jeden meter štvorcový. To znamená, že na pohyb má každé kurča priestor menší než je jeden list papiera. Priestory nie sú čistené a zvieratá podliehajú chorobám. A keďže je lacnejšie investovať do liečby antibiotikami a kokcidiostatikami než aby sa riešil pôvodca choroby, pravdou je, že telo hydiny už vie tieto látky tak rýchlo spracovať, že napríklad vo vajíčkach je ich prítomnosť nezistiteľná. Čím viac antibiotík prichádza do krmív pre zvieratá, tým viac baktérií odolných voči antibiotikám sa vytvára a viac antibiotík zároveň tak stráca svoju účinnosť.

Poďme ale k výsledkom testovania. Držte si klobúky, pretože známky „veľmi dobrý“ a „dobrý“ magazín ani jednej zo štrnástich vzoriek neudelil. „Uspokojivé“ boli nugetky značky Bio Cool Chicken Nuggets, „dostatočné“ Le Picoreur Chicken Nuggets a nugetky reťazcov Lidl, Real a Penny. Známa sieť fast foodov KFC dostala hodnotenie „neuspokojivý“ a na úplne poslednom mieste skončil McDonald´s a Burger King spolu s ďalšími štyrmi u nás nie veľmi známymi značkami.

Posledná menovaná značka dokonca získala prvé miesto v najnižšom pomere medzi obsahom mäsa a obaľovacej zmesi (49:51 %). Za najhoršie hodnotenie sa podpísali nejasné podmienky chovu hydiny, z ktorých sú nugetky vyrábané, veľké množstvá soli, patogénne látky, kontaminované rastlinné oleje a ďalšie nechutnosti. Takže otázka znie. Dáš si ešte niekedy tieto zlaté do chrumkava prepečené kúsky „niečoho“?

Aktualizované:

Hoci sa McDonald´s umiestnil na poslednej priečke testovania, spoločnosť nás kontaktovala s vlastným stanoviskom, ktoré sa týka priamo pobočiek na Slovensku a v susednej Českej republike. Správne upozornila na to, že výsledky nie je možné zovšeobecňovať. Za spoločnosť McDonald´s sa vyjadruje Zuzana Svobodová, riaditeľka oddelenia PR a komunikácie pre Českú republiku a Slovensko:
„Mäso v kuracích nugetkách v reštauráciách McDonald´s na Slovensku a v Čechách, pochádza predovšetkým zo štátov EU. Výroba kuracích nugetiek prebieha v spoločnosti OSI Food Solutions. Spoločnosť je historicky najstarším dodávateľom pre značku McDonald´s. Chicken McNuggets obsahujú len čisté mäso z nahrubo pomletých kuracích pŕs, ktoré sú obalené v múke a cestíčku. Chuť im dodáva len soľ, korenie a petržlenová vňať.

Dodávateľmi kuracích pŕs pre OSI Food Solutions sú viaceré farmy zo štátov EU, ktoré chovajú kurčatá podľa prísnych podmienok McDonald´s Agricultural Assurance Progamme. V rámci programu sa farmy musia riadiť zásadami udržateľného rozvoja, rovnako tak kladieme veľký dôraz na životnú pohodu chovaných zvierat. Vďaka nemu tak môžeme kontrolovať kvalitu a bezpečnosť našich výrobkov, a to nezávislými audítorskými spoločnosťami. Pri chove hydiny sa venuje veľká pozornosť i zloženiu a kvalite krmiva. Krmivo nesmie obsahovať antibiotiká, hormóny ani iné zakázané zložky.“

Zdroj: Őko-Test, Gazduj

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech