Homosexualita nie je choroba, ďalšia krajina zvažuje zakázanie pochybnej terapie konverzie

  • Izrael môže byť ďalšia krajina so zákazom kontroverzných terapií
  • Šéf izraelského ľavicového Meretz plánuje predložiť návrh na zakázanie terapie v rámci novej legislatívy
Izreal LGBTI
TASR/AP/Oded Balilty
  • Izrael môže byť ďalšia krajina so zákazom kontroverzných terapií
  • Šéf izraelského ľavicového Meretz plánuje predložiť návrh na zakázanie terapie v rámci novej legislatívy

Izreal je ďalšou krajinou, v ktorej možno bude platiť zákaz kontroverzných terapií konverzie. Terapia má zmeniť sexuálnu orientáciu alebo pohlavnú identitu. Žiadne vedecké účinky na zmenu orientácie neboli touto terapiou preukázané.

Kritici terapiu ju prirovnávajú k mučeniu a považujú ju za nebezpečnú. Vedci tvrdia, že terapia zvyšuje riziko samovraždy a vedie k rizikovému správaniu, akým je napríklad užívanie drog.

Návrh zmeny legislatívy, a tým aj definitívny zákaz, chce predložiť Nitzan Horowitz, líder izraelskej ľavicovej strany Meretz. „Je to vražda duše a častokrát aj tela. Tieto postupy vedú k sebapoškodzovaniu až k samovražde. Táto terapia je mentálne a fyzické zneužívanie tínedžerov,“ uviedol Horowitz pre izraelské periodikum Haaretz.

Pietruchová: Z LGBTI sa vyrobil strašiak, proti ktorému treba viesť križiacku výpravu. Tolerancia a ľudskosť prehrávajú

Horowitz by chcel zákaz platný v celej krajine, pričom by ľudom prevádzkujúcim terapiu hrozila basa alebo finančná pokuta, prípadne aj strata licencie.

Otázne je, či sa Horowitzovi podarí návrh presadiť. V Izraelskom parlamente majú silné zastúpenie ultra-ortodoxní židia, ktorí budú z určitosťou hlasovať proti návrhu zákazu.

Vo viacerých krajinách už zákaz platí

Prvé pokusy o zmenu sexuálnej orientácie siahajú do freudovskej doby. Terapia sa rozšírila hlavne od päťdesiatych rokov minulého storočia. Dodnes ju využívajú hlavne kresťanské a konzervatívne skupiny. Známe sú aj takzvané konverzné tábory, ktoré takto „liečili poruchovú mládež“, hlavne pomocou reflexnej terapie. V extrémnych prípadoch sa používala aj terapia šokom, lobotómia alebo hormonálna liečba.

V pop kultúre existuje aj viacero filmov, ktoré zachytávajú atmosféru a metódy konverzných táborov. Medzi najlepšie hodnotené patria Ale ja som roztlieskavačka, Boy Erased a Prevýchova Cameron Postovej, ktorý bol natočený podľa knižnej predlohy Emily M. Danforthovej.

zdroj: Unsplash/Tanushree Rao

Pochybnú terapiu v súčasnosti zakázalo viacero krajín a 20 štátov USA.  V Spojených štátoch je zakázaná hlavne v štátoch, ktoré „ovládajú“ demokrati, ako Kalifornia, Washington, New York, Maine, Rhode Island alebo Vermont.

V roku 2018 odhlasoval Európsky parlament rezolúciu, v ktorej vyzýval členské krajiny, aby kontroverznú terapiu zakázali.

Medzi krajiny, ktoré terapiu zakázali, patrí Nemecko, Malta, Ekvádor, Brazília, Taiwan, Argentína, Fidži, Švajčiarsko, Uruguaj a Samoa.

Čiastočne terapiu zakázali Austrália, Kanada, Španielsko a USA.

Zdroje: Haaretz, BBC, IMDB, Schwulissimo, Psychology Today, The Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech