Horné Rakúsko oddnes opäť zavádza povinné nosenie rúšok. Dôvodom je priveľa nových prípadov COVID-19

  • Horné Rakúsko ako prvá spolková krajina od štvrtka opätovne zavedie všeobecnú povinnosť nosiť ochranné rúška
  • Dôvodom je výrazný nárast počtu nakazených novým koronavírusom
koronavirus
TASR/AP
  • Horné Rakúsko ako prvá spolková krajina od štvrtka opätovne zavedie všeobecnú povinnosť nosiť ochranné rúška
  • Dôvodom je výrazný nárast počtu nakazených novým koronavírusom

Rúška budú povinné v obchodoch, nákupných centrách, podnikoch či v službách, uviedol na tlačovej konferencii tamojší hajtman Thomas Stelzer.

„Ide o nárast infikovaných, ktorý nás znepokojuje a  samozrejme, nám nedovoľuje sa nečinne prizerať,“ povedal Stelzer.

Hostia v reštauračných zariadeniach budú na dobrovoľnej báze vyzvaní uviesť svoje kontaktné údaje. Rúška musia nosiť na ceste od stola k barovému pultu. Ich nosenie pri stole, kde môže naraz sedieť najviac desať ľudí, povinné nie je.

zdroj: Pixabay

Vo vonkajších priestoroch je nutné dodržiavať bezpečný odstup – ak to nie je možné, je takisto potrebné nasadiť si masku. Na hornorakúskych úradoch platí povinnosť nosiť rúško už od utorka.

Nariadenia nosiť ochranné rúško budú zatiaľ vydané bez časového obmedzenia, dodal Stelzer s tým, že tieto kroky Linz už prerokoval s vládou kancelára Sebastiana Kurza. Cieľom opatrenia je zabrániť prijímaniu ešte prísnejších opatrení, akým je napríklad takzvaný lockdown.

Horné Rakúsko, ktoré je s takmer 1,5 miliónom obyvateľov treťou najväčšou spolkovou krajinou Rakúska, aktuálne eviduje viac ako 400 osôb s ochorením COVID-19. 

NÁZOR: 53 nových prípadov. Slovensko stále čelí pandémii, no ľudia akoby rezignovali. Pokazíme si to?

Podľa tamojších úradov je v karanténe približne 3 000 ľudí. Reprodukčné číslo udávajúce, koľko ľudí infikovaná osoba nakazí, tam dosahuje 2,0. „Je to jednoducho priveľa,“ uviedol Stelzer. 

Školy a škôlky v Hornom Rakúsku sa znova zatvorili minulý piatok. Stelzer varoval aj pred ľuďmi vracajúcimi sa z dovoleniek v západobalkánskych krajinách, kde hrozí zvýšené riziko nákazy.

Vláda sprísni kontroly na hraniciach

Rakúske úrady varovali  pred cestovaním do Bulharska, Rumunska a Moldavska. Dôvodom je rastúci počet ľudí infikovaných koronavírusom, ktorí sa vracajú do Rakúska. Vláda už minulý týždeň vydala varovanie pred vycestovaním do šiestich krajín na západnom Balkáne, ktoré sa týkalo Bosny, Kosova, Severného Macedónska, Albánska, Čiernej Hory a Srbska. Dôvodom boli rovnako vysoké počty infikovaných, informuje TASR.

kurz
zdroj: TASR/AP/Herbert Pfarrhofer

 

Rakúsko „zažíva stále viac importovaných prípadov vírusu zo zahraničia. Preto táto naliehavá výzva necestovať do týchto krajín,“ vysvetlil rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Osoby, ktoré pricestujú do Rakúska z krajín, ktorých sa varovanie týka, budú musieť podľa jeho slov podstúpiť 14-dňovú karanténu.

Kurz v tejto súvislosti tiež povedal, že Rakúsko posilní kontroly na svojich východných hraniciach. Zamerané budú predovšetkým na ľudí prichádzajúcich z Balkánu.

Zdroje: TASR, ORF

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech