„Horor a masaker.“ Lietadlo Ryanairu zmasakrovalo kŕdeľ volaviek, jeho motor začal ihneď horieť

  • Cez predné sklo kokpitu nemohli piloti vďaka veľkej krvavej škvrne nič vidieť
  • Vtáci skončili aj v motore, z ktorého ihneď začali šľahať plamene
kokpit lietadla náraz s volavkami
Twitter/ Breaking Aviation News & Videos
  • Cez predné sklo kokpitu nemohli piloti vďaka veľkej krvavej škvrne nič vidieť
  • Vtáci skončili aj v motore, z ktorého ihneď začali šľahať plamene

Vidieť horieť motor lietadla, v ktorom sedíš, by nechcel zažiť asi nikto z nás. Takýto pohľad sa naskytol minulý týždeň v piatok cestujúcim spoločnosti Ryanair, ktorí mali namierené z Londýna do talianskej Bologne.

Niet sa čo čudovať, že pasažierov plamene na ich lietadle poriadne vydesili a hovoria o veľmi nepríjemnom až hororovom zážitku.

Práve „horor a masaker“ sú dve slová, ktoré sa ohľadom tohto incidentu spomínajú snáď každom článku. „Bird strike horror“ (teda hororový vtáčí nálet/nehoda), uvádza hneď v nadpise britský Independent, ktorý o tom informoval ako jeden z prvých.

Požiar spôsobil kŕdeľ volaviek, ktorý lietadlo obľúbenej írskej spoločnosti doslova rozmetalo, pričom niektoré z vtákov, alebo časti z vtákov, skončili v motore lietadla a spôsobili jeho požiar.

Podľa fotografií, ktoré boli zachytené po pristátí, sa dá hovoriť o skutočnom masakri. Desivo vyzerá aj predné sklo kokpitu (viď titulná fotografia), kde sedia piloti. Cez krvou a vnútornosťami vytvorenú veľkú škvrnu nie je takmer vôbec nič vidieť.

Britský denník píše, že šlo o veľmi vážny incident, ktorý našťastie pilot lietadla zvládol a bezpečne pristál, dokonca tam, kde mal – v talianskej Bologni.

Hoci takéto zrážky nie sú úplne bežné, rozhodne sa nedá povedať ani to, že sa každoročne nestávajú.

V tomto roku je napríklad známy iný prípad lietadla z Veľkej Británie, ktoré malo namierené na Kanárske ostrovy, no kvôli zrážke s vtákom – ktorý taktiež skončil v motore lietadla a spôsobil vážne problémy – muselo núdzovo rýchlo pristáť ešte na Britských ostrovoch. Namiesto Kanárskych ostrovov tak preletelo len z Manchestru do Liverpoolu.

Veľmi známy je aj príbeh pristátia na rieke Hudson, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania. Lietadlo US Airways krátko po vzlete narazilo do kŕdľa husí a prišlo o oba motory. Kapitán sa rozhodol pristáť na hladine rieky. Všetkých 155 ľudí na palube prežilo a dodnes sa o jeho skutku hovorí ako o „zázraku na rieke Hudson“.

Najčastejšie k týmto zrážkam dochádza, keď je lietadlo ešte nízko nad zemou, teda buď vzlieta, alebo pristáva.

V prípade minulotýždňovej udalosti sa to stalo, keď lietadlo už postupne klesalo a pomaly sa pripravovalo na pristátie, na ktoré napokon nikto z cestujúcich a ani z posádky zrejme tak skoro nezabudne.

Zdroje: Independent, Breaking Aviation News & Videos

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie