Hororový útok pri Eiffelovke: Muž kladivom a nožom zaútočil na turistov, jeden neprežil

  • Muža zatkla polícia
  • Ide o 25-ročného francúzskeho občana, ktorý strávil štyri roky vo väzení za násilný trestný čin
policajné auto pri Eiffelovke
Reprofoto: X/NY Post
  • Muža zatkla polícia
  • Ide o 25-ročného francúzskeho občana, ktorý strávil štyri roky vo väzení za násilný trestný čin

Francúzska polícia zatkla muža, ktorý v sobotu večer zaútočil na okoloidúcich v centre Paríža pri Eiffelovej veži. Útočník dobodal na smrť nemeckého turistu a dvoch ďalších zranil, uviedol francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Polícia zneškodnila útočníka, 25-ročného francúzskeho občana, ktorý strávil štyri roky vo väzení za násilný trestný čin. Po zatknutí sa vyjadril, že ho veľmi trápi zomieranie moslimov, najmä na palestínskych územiach, a tvrdil, že Francúzsko je spolupáchateľom, uviedol minister vnútra.

Francúzska polícia zatkla muža, ktorý turistu dobodal na smrť

„Táto osoba bola pripravená zabíjať ďalej,“ povedal Darmanin novinárom s tým, že útočník podľa všetkého kričal „Alláhu akbar“ (Boh je najväčší).

Útočník napadol nemecký pár nožom, pričom muža zabil. Potom pomocou kladiva zranil ďalšie dve osoby. Muža, ktorý sa narodil na parížskom predmestí, prepustili z väzenia po štyroch rokoch v roku 2020. Následne bol pod dohľadom a podstupoval psychiatrickú liečbu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu vyjadril sústrasť rodine Nemca zabitého pri „teroristickom útoku“ v Paríži.

Útočil pri Eiffelovej veži

Ako sme spomínali vyššie, útok si v sobotu večer  vyžiadal jednu obeť a jedného zraneného. Útočník napadol okoloidúcich v centre Paríža pri Eiffelovej veži, uviedol v sobotu na sociálnej sieti minister vnútra Gérald Darmanin. TASR prevzala správu z tlačových agentúr Reuters a AFP.

„Polícia práve odvážne zatkla muža, ktorý útočil na okoloidúcich v Paríži,“ napísal minister na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Francúzska protiteroristická prokuratúra oznámila, že zatiaľ nebola poverená vedením vyšetrovania.

„Policajti útočníka zneškodnili veľmi rýchlo. Snažili sme sa zachrániť život tohto muža. Je to muž, ktorý zomrel a oni (ľudia, ktorí boli napadnutí) boli turisti,“ doktor Patrick Pelloux povedal pre televíziu BFM TV.

BFM s odvolaním sa na políciu uviedla, že muž, ktorý zomrel, bol nemeckej národnosti a že útočníkovou zbraňou bolo kladivo. 

Tragédia v Arras

V októbri Francúzskom otriasol iný krvavý útok, jeho obeťou bol učiteľ. Tragédia sa odohrala v meste Arras na severe Francúzska, útočník pri nej na smrť dobodal učiteľa na svojej bývalej strednej škole a zároveň zranil ďalšie dve osoby.

„Všetko sa to udialo veľmi rýchlo,“ uviedol Fabien Dufay, učiteľ telesnej výchovy na Lycée Gambetta, pre francúzsku televíziu BFMTV.
Nemenovaný policajný zdroj agentúre AFP uviedol, že útočník počas incidentu kričal: „Alláhu akbar!“ (Boh je najväčší). Viac sme o tragédii písali v tomto článku

Medzi zranenými bol učiteľ telesnej výchovy, ako aj maloletý žiak. Školu na ktorej sa útok odohral navštevujú žiaci vo veku 11 – 18 rokov. „Kolegovia prišli rýchlo, ale obeť sa im, žiaľ, nepodarilo zachrániť,“ povedal Sliman Hamzi, policajný dôstojník, ktorý bol na mieste činu medzi prvými, ako píše francúzsky portál France 24„Bolo hrozné vidieť tohto úbohého muža, ktorého zabil šialenec priamo v práci,“ dodal zhrozene. 

 

 

Zdroje: TASR, BFMTV, France 24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá