Horšie ako Poľsko. Štát Missouri po prelomovom rozhodnutí Najvyššieho súdu USA zakázal interrupcie

  • Missouri sa v piatok stalo prvým štátom USA, ktorý zakázal umelé prerušenie tehotenstva
  • Rozhodnutie prišlo po zrušení rozhodnutia Roeová verzus Wade
USA potraty 2
Unsplash/Andrew Seaman
  • Missouri sa v piatok stalo prvým štátom USA, ktorý zakázal umelé prerušenie tehotenstva
  • Rozhodnutie prišlo po zrušení rozhodnutia Roeová verzus Wade

Missouri sa v piatok stalo prvým štátom USA, ktorý zakázal umelé prerušenie tehotenstva. Stalo sa tak krátko po tom, ako Najvyšší súd USA zrušil prelomové rozhodnutie v prípade „Roeová verzus Wade“ z roku 1973, ktoré zakotvovalo federálne právo žien na interrupciu.

„Missouri sa práve stalo prvým štátom USA, ktorý zakázal interrupcie,“ uviedol na Twitteri štátny generálny prokurátor Eric Schmitt. „Toto je monumentálny deň pre posvätnosť života,“ dodal.

Denník The Huffington Post spresnil, že Schmitt vydal svoje stanovisko len niekoľko minút po tom, ako Najvyšší súd USA zverejnil kontroverzné rozhodnutie.

„Missouri môže obnoviť svoje hrdé tradície a obnoviť základnú právnu ochranu pre najzákladnejšie ľudské právo – právo na život,“ dodal Schmitt.

Zákaz interrupcií v Missouri sa vzťahuje aj na prípady otehotnenia po znásilnení alebo inceste. Jediná výnimka platí v prípade, ak je ohrozený život matky. Tamojší zákon stanovuje, že vykonanie interrupcie je trestným činom, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na päť až 15 rokov, pripomenul The Huffington Post.

Agentúra AFP pripomenula, že celkovo 13 štátov USA, väčšinou na „konzervatívnom a náboženskejšom juhu“, v uplynulých rokoch prijalo zákony, ktoré po vynesení federálneho rozhodnutia vstúpia do platnosti prakticky automaticky.

Líšia sa jedine v tom, akým spôsobom zakazujú potraty. Napríklad štát Idaho uvádza výnimky pri znásilnení alebo inceste, avšak Kentucky chce umožniť vykonanie umelého prerušenia tehotenstva len v prípade, ak je ohrozený život matky.

Obama už rozhodnutie kritizoval, Pence ho naopak chváli 

Téma potratov je jedna z najrozdeľujúcejších tém v americkom politickom živote. Informovali o tom agentúry AFP, AP a Reuters.

„Ústava USA nepriznáva právo na umelé prerušenie tehotenstva. Právomoc regulovať umelé prerušenie tehotenstva sa vracia ľuďom a ich voleným zástupcom,“ uviedol súd v rozsudku.     

Rozhodnutie bolo prijaté po hlasovaní v pomere šesť ku trom. Najvyšší súd USA podľa Reuters ovláda konzervatívna väčšina.

„Najvyšší súd dnes nielenže zvrátil takmer 50-ročný precedens, ale vydal najintenzívnejšie osobné rozhodnutie, aké môže niekto urobiť, do rúk politikov a ideológov, ktorí útočia na základné slobody miliónov Američanov,“ napísal na Twitteri bývalý americký prezident Barack Obama.

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová verdikt odsúdila ako „krutý“. Naopak bývalý viceprezident USA, republikán Mike Pence rozsudok privítal.

„Dnes vyhral život. Zvrátením verdiktu v prípade Roeová verzus Wade dal Najvyšší súd USA americkému ľudu nový začiatok a ja chválim väčšinu sudcov za ich odvahu,“ uviedol na sociálnej sieti bývalý viceprezident, ktorý dlhodobo tvrdil, že USA zažívali krízu rodiny.

Podľa nedávneho prieskumu spoločností Politico a Morning Consult bolo 53 percent voličov v USA proti zrušeniu rozsudku Roe vs. Wade.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá