Horské chaty na Slovensku, patria medzi svetovú špičku. Tieto sú pýchou nášho národa

  • Chaty sú miestom stretnutí milovníkov hôr, ktoré majú vždy inú atmosféru
  • Vybrali sme 10 horských chát, ktoré ti ponúkajú nezabudnuteľný zážitok z hôr
  • Chaty sú miestom stretnutí milovníkov hôr, ktoré majú vždy inú atmosféru
  • Vybrali sme 10 horských chát, ktoré ti ponúkajú nezabudnuteľný zážitok z hôr

Chata pri Zelenom plese

Chatu nájdeš v doline Zeleného plesa pod známou Jastrabou vežou. Okolité prostredie poteší skutočnou horskou panorámou. Výstup nie je náročný, takže na svoje si tu príde naozaj každý.

Túto chatu môžeš poznať aj pod názvom Brnčalka. Práve toto meno získala po Antonovi Brnčalovi, vtedajšom predsedovi Slovenského horolezeckého zväzu, ktorý zahynul pri zostupe z Jastrabej veže.

Na chate si môžeš dať makovú štrúdľu, ktorú tu majú zvládnutú do dokonalosti. Chata ponúka aj ubytovanie, to si môžeš rezervovať na webe. Spolu s nocľahom si tu dáš aj raňajky a tak si rannú kávu môžeš užiť v prostredí horskej atmosféry.

Ak ešte nemáš dosť turistiky, môžeš sa vybrať na Jahňací štít, Baranie sedlo alebo k Bielemu plesu, kde kedysi stála Kežmarská chata, ktorá vyhorela v roku 1974. Z Brnčalky je to asi 30 minút po červenej značke.

Téryho chata

Najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou, na ktorú sa dostaneš náročnejším výstupom, no zážitok stojí za to. Nachádza sa v Malej Studenej doline pri Piatich Spišských plesách. Najľahšie sa k nej dostaneš zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu.

Vďaka výške 2 015 m.n.m. si užiješ dokonalý výhľad a pri troške šťastia aj inverziu. Chata je obklopená kamennými tatranskými velikánmi ako Lomnický štít, Pyšný štít a Ľadový štít. Výstup na chatu je možný celoročne, v zime je však potrebné nezabudnúť na výstroj, ako sú mačky, návleky na topánky a paličky. 

Ak máš chuť na náročnejší prístup, môžeš ísť zo severu, z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko. Okolie chaty je ideálne na rôzne aktivity, napríklad horolezectvo, skialpinizmus, ale aj na oddych a relax pri plesách. 

Chata ponúka celoročné ubytovanie na lôžkach v spoločných izbách. Kapacita chaty je 24 postelí v 3 izbách. Aj tu si ubytovanie musíš rezervovať vždy vopred. Na poschodí je jedáleň, kde sa môžeš po náročnom výstupe občerstviť teplou stravou.

Bilíkova chata

Chata, kde sa budeš cítiť ako v rozprávke. Nachádza sa tesne pod Hrebienkom na juhovýchodnom svahu Slavkovského štítu v prekrásnom vysokotatranskom prostredí. Stanica lanovky je od nej vzdialená len 300 metrov, takže dostať sa k nej nie je náročné.

Výstup na chatu začína v Starom Smokovci po zelenej značke. Je jednou z najobľúbenejších chát rodinného charakteru v stredisku Hrebienok. Pre rodiny s deťmi je vhodná práve kvôli pozemnej lanovke, ktorou sa dostaneš až na Hrebienok. 

Bilíkova chata je otvorená celoročne a ponúka dvojlôžkové izby alebo malý a veľký apartmán v podkroví. Na chate sa nachádza reštaurácia, vonkajšia terasa a taktiež aj sauna, v ktorej si po túre môžeš oddýchnuť.

Chata vo vysokohorskom prostredí je ideálna na pobyt v lete, pretože od nej vedú turistické trasy do širokého okolia Vysokých Tatier. Rovnako si tu užiješ aj zimu, ktorá navodzuje rozprávkovú atmosféru a neďaleko sú vynikajúce podmienky na lyžovanie a iné zimné športy. 

Chata pod Rysmi

Chata pod Rysmi je najvyššie položená a zároveň najmladšia chata vo Vysokých Tatrách, postavili ju v roku 1933. Je otvorená len v letnej sezóne od 15.6. do 31.10. Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy, ďalej s prechodom cez Morské oko na poľskú stranu Tatier.

Na chate je v ponuke výber teplých jedál a nápoje. Pre ubytovaných sú k dispozícii aj raňajky a večera podľa ponuky. Prespíš v spoločnej nocľahárni s kapacitou 14 lôžok. Keď je chata obsadená, môžeš sa vyspať vo vlastnom spacáku v jedálni.

Rezervácia ubytovania sa odporúča v dostatočnom predstihu na stránke. Chata pod Rysmi nemá telefonické, ani internetové spojenie, preto treba komunikovať s chatárom cez SMS správy.

Zaujímavosťou je suchá latrína vzdialená od chaty asi 100 metrov, ktorá sa stala obľúbeným objektom na fotenie. Farebne pomaľovaná latrína predstavuje pravdepodobne najznámejší záchod na celom Slovensku. Priamo pri používaní zariadenia si možno vychutnávať nádherný panoramatický výhľad na Vysoké Tatry, predná strana latríny je totiž presklená. 

Skalnatá chata

Ďalšia chata Vysokých Tatier v nadmorskej výške 1725 m.n.m. s vynikajúcou polohou. Prechádza okolo nej tatranská magistrála a vďaka tomu je veľmi obľúbená medzi turistami.

Hovorí sa o nej, že je to chata príbehov. Stojí už viac ako 175 rokov a chatárom je tu vysokohorský nosič Ladislav Kulanga, ktorý nosí vynášky už viac ako 50 rokov.

Chata je situovaná v centre Skalnatej doliny. V jej tesnej blízkosti vedie najdlhšia a najvyššie postavená tatranská zjazdovka z Lomnického sedla do Tatranskej Lomnice. Chata je dostupná viacerými spôsobmi, po červenej značke z Hrebienka a Zeleného plesa, po zelenej z Tatranskej Lomnice a po modrej z Kovalčíkovej poľany.
 
Pre pohodlnejších turistov je celoročne k dispozícii kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso, odkiaľ je to na chatu už len pár krokov. Chata je otvorená celoročne, avšak na rozdiel od ostatných chát, neposkytuje ubytovanie. Aj napriek tomu, že tu neprespíš, môžeš sa občerstviť teplým jedlom, napríklad buchtami, ktoré tu sú veľmi obľúbené.
 

Chata Plesnivec

Na chatu sa dostaneš krásnou, oddychovou a nenáročnou túrou. Aj keď začiatok môže prekvapiť strmým stúpaním, takmer polovica je po rovine. Chata Plesnivec je jediná prevádzkovaná vysokohorská chata v Belianskych Tatrách v závere doliny Siedmich prameňov.

Patrí medzi najľahšie dostupné chaty v Tatrách, pričom trasy z Tatranskej Kotliny a Kežmarských žľabov sú vhodné aj pre rodiny s deťmi. Samozrejmosťou je teplá kuchyňa, veľký výber polievok a čapovaných nápojov. 

Ubytovanie sa odporúča rezervovať dopredu na webe chaty. Ubytovacia kapacita chaty je 20 lôžok rozmiestnených v šiestich izbách. Nechýbajú ani toalety a sprchovacie kúty. Na prízemí je kuchyňa a jedáleň.

Na chatu sa dostaneš zelenou turistickou trasou. Chodník vedie pozvoľným stúpaním okolo východného okraja konca hrebeňa Belianskych Tatier čiastočne v lese, čiastočne s výhľadmi na juh. 

Chata M. R. Štefánika

Táto vysokohorská chata je jednou z hlavných križovatiek značkovaných chodníkov na hrebeni Nízkych Tatier. Pešo sa k nej dá dostať od chaty Kosodrevina, z Čertovice, ale tiež aj z Vyšnej Boce.

V priestore Ďumbiera počas 2. svetovej vojny operovali slovenské, ruské a francúzske partizánske skupiny a tak, táto počas vojny poškodená chata, bola po vojne premenovaná na Chatu Hrdinov SNP na Ďumbieri. V súčasnosti má však pôvodné pomenovanie Chata generála Milana Rastislava Štefánika.

 

Ak sa rozhodneš vyskúšať prechod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier, táto chata bude pre teba skvelým ubytovaním počas túry. V chate je k dispozícii šesť osemposteľových izieb. Okrem ubytovania chata ponúka aj stravovanie. Pochutíš si tu napríklad na rôznych polievkach a pre ubytovaných sú k dispozícii aj raňajky.

Veľká terasa pred chatou priam láka k posedeniu pri najvyššie čapovanom pive Banskobystrického kraja s ďalekými pohľadmi na slovenskú krajinu. Zaujímavosťou je, že materiál a tovar na prevádzku chaty vynášajú nosiči, pričom ročne je to približne 40 000 kg. 

Zbojnícka chata

Táto tatranská chata patrí medzi turistami veľmi navštevované miesta. Je celoročne otvorená, takže v zime je to jedno z mála miest, kam môžeš ísť, ak chceš byť v skutočne vysokohorskom prostredí.

Ak sa rozhodneš v Tatrách stráviť viac ako jeden deň, ubytovanie ti ponúka  aj táto chata. Dá sa tu ubytovať v spoločnej nocľahárni, kde je šestnásť postelí. Okrem toho môžeš spať aj na povale na matracoch v spacáku.

 

Vo veľkej obľube majú chatu aj skialpinisti. V lete je turistickým cieľom pred výstupom do sedla Prielom a občerstvením na ceste z Priečneho sedla. Chata sa nachádza v hornej časti Veľkej studenej doliny za Zbojníckym chrbtom. V doline a okolo chaty je množstvo plies, ktoré skrášľujú vysokohorské prostredie.

Chata na Grúni

Presunieme sa o čosi ďalej. Chatu na Grúni nájdeš v Malej Fatre. Je najvyššie položenou a prakticky poslednou horskou chatou vo Vrátnej doline, v pohorí Malej Fatry.

Okrem nádhernej scenérie Veľkého Rozsutca a ostatných fatranských končiarov tu nájdeš pokoj a pobyt v tichom vysokohorskom prostredí. Chata je prevádzkovaná počas celého roka a je ľahko prístupná pre rodiny s deťmi. 

O čosi náročnejší je výstup na Veľký Rozsutec, ktorý sa týči za chatou. Od hlavného hrebeňa, cieľa väčšiny turistov, je chata vzdialená len vyše hodiny ostrej túry. 

Chata v prostredí majestátnej prírody má kapacitu 40 osôb, čo znamená, že je vhodná aj na väčšie stretnutia. Zvyčajne však býva miestom na prenocovanie turistov, ktorí sa vydali na hrebeňovku či už zo Zázrivej alebo od Strečna.

Chata pod Borišovom

Z Malej Fatry prejde do Veľkej Fatry, konkréte pod Borišov. Práve tu sa nachádza turistami obľúbená chata, ktorá má celoročnú prevádzku s obsluhou a možnosťou nocľahu.

Chata pod Borišovom sa nachádza neďaleko sedla medzi vrchmi Borišov a Ploská. Táto útulná chata sa návštevníkom prichádzajúcim z Turca Necpalskou alebo Belianskou dolinou nečakane vynorí spoza Borišova.

Tvoj zrak po túre určite spočinie na humorne ladenom jedálno-nápojovom lístku. Celá ponuka je rozdelená do štyroch kategórii – Na zdravíčko, Na zahriatie, Od smädu, Od hladu. Tu ale invencia chatára a jeho pomocníkov nekončí. Ani na tejto chate nie je núdza o miestne špeciality.

Od smädu je tu čapované pivo a na zahriatie dobre poslúži Nosičské kakao, ktoré je zlepšené rumom. Od hladu tu ponúkajú niekoľko chutných jedál, za zmienku určite stojí výborná kapustová polievka či Ladidiladada, čo je omeleta s knedľou a zeleninou. 

5 najkrajších výhľadov zo slovenských hôr, ktoré musíš tento rok navštíviť

Zdroj: hiking.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech