Horúčavy na Slovensku rozťahujú koľajnice, v Británii „roztopili“ pristávaciu dráhu

  • Vysoké teploty dorazili aj na Slovensko
  • Pre veľkú časť krajiny je vydaná výstraha tretieho stupňa
  • Topia sa železnice aj letiskové dráhy
železnice a teplomer s vysokou teplotou
TASR/František Iván, DPA
  • Vysoké teploty dorazili aj na Slovensko
  • Pre veľkú časť krajiny je vydaná výstraha tretieho stupňa
  • Topia sa železnice aj letiskové dráhy

Za slnečným počasím a vysokými teplotami nemusíme chodiť do zahraničia. Slovensko totiž čelí vlne extrémnych horúčav, a to prevažne na západe a juhu. Podobne to však je aj v iných krajinách.

Hasiči v mnohých európskych krajinách bojujú s rozsiahlymi požiarmi a i keď sa slnku mnohí z nás rozhodne tešia, ani spoločnosti vysoké teploty neprospievajú. Pod vplyvom takéhoto počasia končí v nemocniciach mnoho ľudí.

Železnice sa topia

Vysokým teplotám sa netešia ani železnice. Ako informuje TASR, Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaznamenali v aktuálnych horúčavách už niekoľko požiarov v okolí tratí.

„Železničná infraštruktúra je vplyvom počasia značne namáhaná,“ uviedli pre TASR zo ŽSR. Požiare však nie sú jediný problém. Koľajnice sa totiž v dôsledku vysokých teplôt rozťahujú, čo následne vplýva na vlakovú dopravu.

Ako pre TASR objasnili ŽSR, príčiny sú rôzne. Ide však najmä o požiare, ktoré vznikajú pri brzdení vlakov. Železnice tak najmä v kritických miestach zavádzajú takzvané teplotné prechodné obmedzenia traťovej rýchlosti.

„V kritických denných dobách sa znižuje rýchlosť vlakov tak, aby bola zachovaná bezpečnosť,“ podotkli.

Vzhľadom na túto situáciu, zamestnanci v týchto dňoch venujú zvýšenú pozornosť všetkým okolnostiam, ktoré by mohli viesť k vzniku nehodových udalostí, uvádza TASR.

Trpia aj letiská

Veľké problémy hlási aj Veľká Británia, kde teploty dosahujú rekordné čísla. Maximálna teplota by totiž mohla dosiahnuť až 41 stupňov Celzia a, podobne ako na Slovensku, vydané sú aj výstrahy.

Takéto horúčavy sužujú aj letiská a dráhy. Ako sme ťa pred pár dňami informovali, Royal Air Force pozastavilo lety z dôvodu roztopenej pristávacej dráhy. Niektoré lety museli byť dokonca odklonené na iné letiská.

Zaujímalo nás, či sú tieto problémy spôsobené aj niečím iným ako vysokými teplotami. Opýtali sme sa na to klimatológa Pavla Nejedlíka, ktorý nám danú situáciu objasnil.

„Poškodenie vzletových dráh, alebo v širšom zábere cestných komunikácií teplom je v prvom rade otázka materiálov a konštrukcie takýchto stavieb. Je veľa miest na svete, kde sa 40-stupňové teploty vyskytujú v letnom období bežne,“ hovorí.

Problém vidí v tom, že v Anglicku, no ani na Slovensku, sa pri plánovaní stavebných štruktúr s takýmito teplotami nepočítalo. Ako objasnil, životnosť pozemných stavieb je spravidla dimenzovaná na klimatické pomery z minulosti.

„Klimatický normál 1991 – 2020, ktorý zachytáva už obdobie rýchleho nárastu teploty atmosféry, sa používa v podstate len rok a niečo,“ skonštatoval na záver.

Od tepla si neoddýchneme

Ako sme už spomenuli, vysoké teploty dorazili aj na Slovensko. Dnešný deň, štvrtok, by sa mal niesť v duchu mimoriadnych horúčav. Na situáciu reaguje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

žena pri ventilátore
zdroj: TASR/AP Cecilia Fabiano/LaPresse via AP

SITA informuje, že ústav na najbližšie dni vydal výstrahu pred vysokými teplotami. Ide najmä o západne, juhozápadne a južné Slovensko. Najvyššie teploty by mali byť medzi 13 a 18.00 hod., a to až 38 stupňov Celzia. Takéto hodnoty predstavujú najvyšší, tretí stupeň výstrahy.

Zvyšok Slovenska na tom však nie je oveľa lepšie. Pre ostatné časti je vydaná výstraha druhého stupňa, teda teploty 35 až 37 stupňov Celzia. Najprijateľnejšia situácia má byť na severe Slovenska, kde sa má teplota počas najbližších dní pohybovať okolo 33 až 34 stupňov Celzia.

Ako uvádza SHMÚ, vytúžené ochladenie príde v piatok 22. júla. Príliš sa však neteš, pretože teploty by sa naprieč celým Slovenskom stále mali držať na úrovni 30 stupňov, pričom na západe a juhu budú ešte vyššie.

Horúčavy sa však vrátia hneď v sobotu. Kým v Leviciach či Komárne majú teploty dosahovať až 38 stupňov Celzia, o niečo lepšie na tom bude sever Slovenska, kde má byť pod 33 stupňov Celzia.

Zdroje: Startitup, TASR, SITA, SHMU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá