Hostessing: Biznis s neslávnou povesťou alebo skvelá brigáda na úrovni?

  • S pojmom hostessing sa na Slovensku spája množstvo predsudkov a stereotypov. Väčšina z nás si pritom predstaví pekné mladé dievčatá bez vzdelania či rôzne pofidérne praktiky. Slovo hosteska je často automaticky vyslovované so sexuálnym podtónom. Je to však skutočne nutné?
collage
  • S pojmom hostessing sa na Slovensku spája množstvo predsudkov a stereotypov. Väčšina z nás si pritom predstaví pekné mladé dievčatá bez vzdelania či rôzne pofidérne praktiky. Slovo hosteska je často automaticky vyslovované so sexuálnym podtónom. Je to však skutočne nutné?

Ako vo všetkom, aj tu môžeme nájsť ukážkové príklady z oboch opačných pólov. Ak trocha „pogoogliš“, určite natrafíš na príbehy mladých báb, ktoré sa nechali namotať na sľuby nedôveryhodných agentúr a dostali sa do úzkych. Namiesto promo aktivít na prestížnom evente od nich boli očakávané aktivity iného typu so zabezpečenými pánmi. Aj to sa stáva. Neznamená to však, že kvôli zopár prípadom zamieňania hostesky za luxusnú spoločníčku, treba súdiť celé odvetvie.

Pravdou je, že hostessing môže byť naozaj príjemnou brigádou pre mladé dievčatá a dokonca aj chlapcov. Áno, existujú aj „hostesovia“. Všetko napokon záleží od ľudí a aj tu existujú mnoho takých, ktorí to robia poctivo a dobre. Dôkazom je napríklad Zuzana Suzy Žňavová z bratislavskej agentúry Sunny Agency, s ktorou máme sami pozitívnu skúsenosť. Agentúra si za štyri roky v promo biznise stihla vybudovať kredibilitu a skutočne dobré meno. Skôr než Suzy založila firmu, sama počas štúdia robila hostesku. Porozprávala nám, o čom tento biznis je.

15401109_991011284375889_2942326503694061143_n

 

Foto: facebook.com/Zuzana SunnyAgency

Štíhle modelky alebo veselé zabávačky?

Mýtus spájajúci sa s hostessingom je jasný: Je to práca len pre krásne, vysoké a štíhle baby bez výraznej osobnosti. Veď čo iné treba na niekoľkohodinové státie či ponúkanie výrobkov okoloidúcim? V skutočnosti to tak vôbec nemusí byť. Zvyčajne je totiž treba oveľa viac, než len peknú tvár. Je však pravda, že s tou problém na Slovensku vôbec nie je, veď máme predsa najkrajšie ženy :). No aj to je dôvodom, prečo je pridanou hodnotou práve zaujímavá osobnosť.

Každý typ eventu si však vyžaduje niečo iné. „Je málo hostesiek, ktoré sú skutočne univerzálne. Vo všeobecnosti by to malo byť vizuálne zaujímavé dievča, charizmatické, s dobrým vyjadrovaním a reprezentatívnym správaním,“ vysvetlila Suzy. Priestor sa nájde aj pre adeptky, ktoré nie sú modelkovsky chudé s dlhými rovnými vlasmi. Často rozhoduje práve osobnosť, základom je sympatickosť, dobré vystupovanie a samozrejme to, aby hostesku práca bavila.

10828091_573255866151435_5928407257325980986_o

Foto: facebook.com/SunnyAgency

„V niektorých prípadoch potrebujeme chudučké hostesky kvôli šatám, vysoké a štíhle napríklad na odovzdávanie cien, pretože na stage-i to predsalen vyzerá lepšie. Firemné teambuildingy a family days zas potrebujú živé, proaktívne dievčatá,“ upresňuje Suzy. Mnohé akcie si napríklad vyžadujú kombináciu dievčat a chalanov. Na hostessingové ponuky sa často hlásia skupiny kamarátiek, čo sa pri mnohých eventoch hodí, no niekedy môže klebetenie na evente pôsobiť rušivo.

14324486_923503017793383_4973833208055982402_o

Foto: facebook.com/SunnyAgency

Dokáže hostessing uživiť?

Niekoľkohodinové státie pri registrácii a vítaní hostí je vyčerpávajúcejšie, než by sa mohlo zdať. Mnohí klienti vyžadujú okrem veselej nálady a zdvorilej konverzácie aj vysoké ihličky, ktoré môžu byť pre ženu skutočným utrpením. Event na úrovni však znamená aj solventných klientov, ktorí si dovolia na promo aktivity vyčleniť viac peňazí, a teda aj väčší zárobok pre hostesku.

„Odmeny za akcie sú variabilné a závisia od požiadaviek: cudzí jazyk, vzdelanie, vystupovanie, vzhľad, organizačné schopnosti a podobne. Stáva sa, že šikovné hostesky zarobia zaujímavé čiastky a dokážu byť finančne nezávislé napríklad od podpory rodičov,“ uviedla mladá podnikateľka.

10827984_735945053215848_4256310466336452882_o

Foto: facebook.com/SunnyAgency

Hostessing síce zvyčajne nie je prácou na plný úväzok, no najmä pre vysokoškoláčky môže byť príjemnou, relatívne nenáročnou a serióznou pracovnou príležitosťou. Záleží len na tom, koľko času môžu práci obetovať. Agentúry ako Sunny Agency fungujú na internej databáze hostesiek, ktorá však nie je limitujúca a nové dievčatá pribúdajú neustále. Platí, že od členov databázy sa očakáva istá spoľahlivosť.

„Stretla som sa s prístupom, keď nás dievčatá odbili, že sa im kvôli akcii ani neoplatí vstať z postele. S takými nemáme dôvod ďalej komunikovať. Ľudí totiž učíme vážiť si prácu tak, ako si prácu našich hostesiek vážime aj my,“ vysvetlila Suzy.

Okrem zárobku je hostessing skvelou príležitosťou pre stretávanie zaujímavých ľudí, známe osobnosti, podnikateľov či športovcov. Je to dynamický biznis, ktorý ti môže priniesť množstvo skvelých zážitkov, rozšíriť ti obzory a dokonca priniesť cenné kontakty, ktoré môže využiť vo svojej kariére. Je len na tebe, ako príležitosť zužitkuješ. Navyše je to oveľa lepšia vyhliadka než brigáda za kasou v supermarkete.

14292469_925139947629690_7196665613442731890_n

Foto: facebook.com/SunnyAgency

 

Ako spoznať dôveryhodnú agentúru?

Aby sa mladé ženy vyhli negatívnym skúsenostiam, mali by si pri výbere agentúry dávať pozor. Je žiadané, ak je agentúra na trhu už istý čas a má vybudované dobré meno. Je tiež fajn overiť si jej referencie. Prvou známkou dôveryhodnosti je samozrejme zmluva.

„Určite by som dievčatám neodporúčala pracovať navoľno bez zmluvy, len pre nejaké meno zo sociálnej siete. Neraz sa stane, že sa spätne nevedia dopátrať mena agentúry, klienta či svojej výplaty. Treba si však urobiť názor na základe osobnej skúseností, nie predsudkov,“ povedala Suzy.

Sunny Agency je jedna z mála lokálnych agentúr, ktoré majú reálne priestory a vlastný office. Mnohé podobné biznisy sú totiž len abstraktným facebookovým kontom. Podľa slov Zuzky je ich výhodou aj to, že čerpajú z vlastných skúseností s hostessingom. „Sami vieme, čo sme kedysi agentúram vyčítali my,“ dodáva s úsmevom Suzy.

11200923_656928021117552_1921407534557443108_o

Foto: facebook.com/SunnyAgency

Zdroj titulnej fotografie: facebook.com/SunnyAgency

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech