Hotovosť upadá do zabudnutia. V Bratislave prežiješ aj bez nej

  • Takých desať rokov dozadu si kreditku vyťahoval z peňaženky možno len pri výbere z bankomatu. Doba, v ktorej dnes žijeme ale postupne posúva hotovosť na vedľajšiu koľaj. Pri všetkých tých moderných spôsoboch platby, ktoré dnes existujú už peňaženku vlastne možno ani nepotrebuješ. Vystačíš si len s mobilom a kartou.
13942178998_103ed4f197_b
farm8.staticflickr.com
  • Takých desať rokov dozadu si kreditku vyťahoval z peňaženky možno len pri výbere z bankomatu. Doba, v ktorej dnes žijeme ale postupne posúva hotovosť na vedľajšiu koľaj. Pri všetkých tých moderných spôsoboch platby, ktoré dnes existujú už peňaženku vlastne možno ani nepotrebuješ. Vystačíš si len s mobilom a kartou.

Samozrejme, stále treba rátať s tým, že naša malá krajina je v tomto smere oproti západnému svetu pozadu. Napriek tomu však už existuje celkom slušné množstvo služieb, ktoré si dokážeš zaplatiť bez hotovosti. Tak napríklad:

Lístky na MHD

Niečo, čo pravdepodobne budeš vedieť oceniť hlavne v sobotu o tretej ráno po celonočnom záťahu v meste, keď na zastávke zistíš, že všetky drobné si nechal na bare. Hlavné mesto sa naozaj zachovalo zhovievavo ku všetkým, ktorí fakt potrebujú ten “nočák”, aby sa dostali domov a poskytlo nám nové automaty na lístky. Dá sa v nich platiť kartou, čo je naozaj super.

foto: youtube.com

Pokiaľ sa na to navyše dokážeš pozrieť aj z pohľadu turistu, ktorý podobný servis od metropoly Slovenska očakáva, určite chápeš, že spraviť tento krok bolo pre Bratislavu nevyhnutné. Okrem toho sú tu stále aj SMS lístky, ktoré sú síce o niečo drahšie, no stále je to alternatíva. Dá sa povedať, že MHD sa v tomto smere naozaj posúva vpred, a hoci nejde o žiadne závratné kroky, je to vlastne celkom pozitívne.

Parkovanie cez SMS

Dnes už nepotrebuješ vhadzovať žiadne mince do automatov ani žiadne škrtacie kartičky. Našťastie sa aj parkovanie v našom hlavnom meste posúva vpred, a tak dnes dokážeš všetko s ním spojené vybaviť cez telefón.

foto: uss.edu

Viacero firiem ti dnes ponúka možnosť stiahnuť si aplikáciu a následne zaplatiť za parkovacie miesto formou SMS. S aplikáciou samozrejme prichádza viacero výhod, a tak si dokážeš presnejšie odsledovať informácie ohľadom parkovacej plochy, ako aj svojho státia. Znova sa tak vieš šikovne vyhnúť plateniu v hotovosti.

 

Taxi kamkoľvek

Opäť niečo, čo ti dokáže výrazne uľahčiť presúvanie sa po našom hlavnom meste. HOPIN, ktorý je aktuálne najsilnejšou taxi aplikáciou fungujúcou v Bratislave je skvelý príklad. Jednoducho sa registruješ v aplikácii a pridáš si svoju platobnú kartu. Po vystúpení z taxíku ti už potom aplikácia jednoducho stiahne sumu za jazdu z karty. Je to celkom jednoduché a dokážeš takto fungovať v podstate nonstop, úplne bez hotovosti.

foto: hopin.sk
Pokiaľ by si ale chcel občas zaplatiť v hotovosti, nič sa nedeje. Aplikácia ti pred začiatkom každej jazdy umožní vybrať si možnosť platby, ktorý sa ti aktuálne najviac hodí. Takisto vždy vidíš odhadovanú sumu za konkrétnu trasu, takže si vieš všetko premyslieť a prepočítať dopredu. Je jasné, že pred desiatimi rokmi by si to s taxíkom také ľahké celkom určite nemal. A už vôbec nie v našej milovanej Bratislave.

 

Zaplatil za teba v podniku kamarát? Poznám najrýchlejší spôsob, ako mu vieš peniaze vrátiť

Samozrejme bez hotovosti. Je v podstate jedno, ktorej z našich najpopulárnejších bánk si klientom. Či už je to napr. VUB alebo Tatra, vďaka ich VIAMO aplikáciam sa vieš vždy s každým vyrovnať okamžite a cez mobil.

To znamená, že pokiaľ si sa už aj ocitol v situácii, v podniku, v ktorom je možné platiť len v hotovosti, nemusíš si zúfať. Hocikomu, kto za teba zatiahne účet, totiž dokážeš peniaze okamžite poslať naspäť. Ak máš dostatok dobrých kamarátov, v podstate to znamená, že hotovosť nebudeš v Bratislave potrebovať absolútne. No nie?:-)

foto: tristanharris.com

Samozrejme, nespomenul som všetky bezhotovostné služby, ktoré sú pre Slováka dostupné, no skôr tie, ktoré ti pomôžu prežiť celkom klasický deň. Áno, dá sa to aj bez hotovosti, no nie je to vždy jednoduché. Je ale určite skvelé vidieť progres, ktorý naše hlavné mesto robí, ako aj snahu držať krok so zahraničím. To ale pre zatiaľ stále zostáva ďaleko pred nami.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK