House 28 je dokonalým prepojením prírody, svetla a architektúry

  • Takto to vyzerá, keď architekt pochopí dôležitosť prepojenia plánu domu s okolitou prírodou.
arch1
arch2o.com
  • Takto to vyzerá, keď architekt pochopí dôležitosť prepojenia plánu domu s okolitou prírodou.

Architektúra domu s názvom House 28 predstavuje veľmi dobre zvládnuté prepojenie rodinného bývania s prírodou. V dome nájdeš obrovské okná z masívneho dreva v spojení so sklom, ktoré ti poskytnú veľkolepý výhľad na okolité lesy. Dom je navrhnutý tak, aby si mal pri prechádzaní jeho chodbami široký rozhľad na tie najkrajšie časti krajiny, ktorá sa nachádza okolo.

zdroj fotografie:arch2o.com

Každá z izieb má rôznu výšku, čo podčiarkuje celkovú priestorovú hierarchiu domu. Okná sú zväčša umiestnené na východ a západ a steny na sever a juh. Táto orientácia umožňuje sledovanie dramatických prírodných svetelných efektov pri východe alebo západe slnka.

Všetky tri priestranné izby majú balkón a kovové mreže, na ktorých rastú popínavé rastliny. Materiály domu sú zväčša vo farbách červenkastej krajiny Brazílie. Okenné rámy sú vyrobené z dreva IPE (Lapacho), ktoré skvele ladí s oceľovými prvkami v tejto vilke plnej prírodného svetla.

zdroj fotografie:arch2o.com

Použité sú tu kachličky s geometrickými vzormi, používanými pri tradičných tkaných kobercov. Vedľa terasy pod starým stromom Jatoba je bazén v tvare obdĺžnika. Na bazén bol použitý biely mramor a po bokoch sa tiahne drevená podlaha. V blízkosti bazénu sa nachádza aj drevená lavička, ktorá je podľa architekta priam stvorené na dlhé konverzovanie o živote.

zdroj fotografie:arch2o.com

Konštrukcia domu je kombináciou rôznych materiálov. Tvoria ju betónové stĺpy, ktoré chráni kovový obal. Čo sa týka ekologickej stránky celkového plánu domu, v podzemných nádržiach sa hromadí dažďová voda. Tá sa následne využíva na zavlažovanie záhrady počas obdobia sucha. Solárne panely umiestnené na dome ohrievajú vodu v bazéne po celý rok. Plne otočné okná, ktoré sa dajú vyklápať zase umožňujú krížové vetranie a príval prírodného svetla do každej miestnosti.

zdroj fotografie:arch2o.com

Za týmto projektom stojí majster brazílskeho, ale aj medzinárodného dizajnu, architekt Samuel Lamas. Čo sa týka úpravy záhrady, do tej sa zasahovalo len minimálne. V okolitej krajine rastú stromy a kríky typické pre túto oblasť, ktoré po celý rok lákajú rôzne druhy pestrofarebných vtákov. Priamo pri dome sa nachádza aj vzácny Erythrina Mulungu, známy ako korálový strom. Jeho výrazne červené kvety sú použité v dome hneď na niekoľkých miestach.

zdroj:arch2o.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK