HR špecialista radí, čo by si sa mal pýtať na pohovore: Takto si ľahko overíš nového zamestnávateľa a získaš plusové body
- Základné otázky, ktoré by si sa mal pýtať na pohovore
- Návod, ako sa blysnúť pred novým zamestnávateľom
- Ak overíš firmu, urobíš správne rozhodnutie
- Základné otázky, ktoré by si sa mal pýtať na pohovore
- Návod, ako sa blysnúť pred novým zamestnávateľom
- Ak overíš firmu, urobíš správne rozhodnutie
Pri pracovnom pohovore sa väčšina kandidátov zameriava na to, ako odpovedať na otázky zamestnávateľa. Rovnako dôležité je však aj to, čo sa opýtaš ty. Pohovor nie je len o tom, aby si ťa firma vybrala, aj ty musíš rozhodnúť, či je daná práca a prostredie pre teba to pravé. Príprava a správne položené otázky ti môžu pomôcť získať cenné informácie a urobiť to správne rozhodnutie.
Na túto tému sme sa rozprávali so skúsenou HR špecialistkou a headhunterkou Petrou Bobekovou, ktorá nám poskytla cenné rady pre uchádzačov o novú pozíciu, vďaka ktorým budeš aj ty pôsobiť sebavedomejšie na pohovore a získaš si plusové body u potenciálneho zamestnávateľa.
1. Urob si „domácu úlohu“: Zaujímaj sa o firmu
Podľa Petry je jedným z najčastejšie prehliadaných krokov príprava na pohovor vo forme prieskumu o spoločnosti. Len máloktorý kandidát, približne jeden zo sto, spomenie na pohovore, že si pozrel, ako sa firme darí. Ak to urobíš, získavaš u zamestnávateľa automaticky plusové body. Ukazuje to tvoju angažovanosť a strategické myslenie. Zároveň tým naznačuješ, že máš záujem o dlhodobú spoluprácu a že ti záleží na tom, ako môžeš prispieť k rastu spoločnosti.
Ako si pozrieť finančné výsledky spoločnosti?
Pre lepšie pochopenie stability a budúcnosti tvojho potenciálneho zamestnávateľa je dôležité pozrieť si jeho finančné výsledky. Existuje niekoľko zdrojov, ktoré ti v tomto smere môžu pomôcť:
FinStat.sk: Tento nástroj je jedným z najpoužívanejších na Slovensku na získavanie finančných údajov o firmách. Na tejto stránke nájdeš informácie o tržbách, ziskoch, majetku a záväzkoch firmy. Okrem toho si môžeš overiť, či spoločnosť nemá dlhy voči Finančnej správe, zdravotnej a Sociálnej poisťovni, alebo či nie je v likvidácii. Ak má spoločnosť nedoplatky voči štátu a inštitúciám, môže to naznačovať problémy s likviditou, schopnosťou firmy plniť si svoje finančné záväzky.
Register účtovných závierok: Na tejto stránke si môžeš nájsť účtovné závierky spoločností, ktoré sú povinné ich zverejňovať. Stačí vyhľadať spoločnosť podľa názvu alebo IČO a môžeš si stiahnuť ich výročné správy, ktoré obsahujú bilancie, výkazy ziskov aj strát a ďalšie dôležité údaje.
Obchodný register SR: Tento register poskytuje základné informácie o spoločnosti, vrátane jej právnej formy, štatutárnych orgánov a histórie. Hoci neobsahuje priamo finančné údaje, je to miesto, kde môžeš nájsť zakladateľskú listinu alebo spoločenskú zmluvu.
Tlačové správy a webové stránky spoločností: Väčšie spoločnosti často publikujú svoje finančné výsledky vo forme tlačových správ alebo na svojich webových stránkach. Tieto zdroje môžu poskytnúť aktuálne informácie o výkonnosti firmy.
Prečo je to dôležité? Finančne stabilná firma má väčšiu šancu udržať si zamestnancov aj počas ťažkých ekonomických časov, ponúkať konkurenčné mzdy a benefity a investovať do pozitívneho pracovného prostredia. Okrem toho, takáto firma vytvára nové pracovné miesta a poskytuje možnosti kariérneho rastu. Pracovať pre spoločnosť s dobrou povesťou môže navyše pozitívne ovplyvniť tvoj kariérny profil.
2. Aká je pracovná atmosféra vo firme
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako si pred pohovorom overiť potenciálneho zamestnávateľa?
- Aké otázky sa pýtať na pohovore?
- Ako sa správne rozhodnúť pre nové zamestnanie?
- Na čo by si si mal dávať pozor počas pohovoru?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom