Hranice sú otvorené, ale blokujú ich protesty. Spôsobili dlhé kolóny

  • Obyvatelia prihraničných obcí sú nespokojní s novými nariadeniami, zablokovali niektoré hraničné priechody
  • Od vlády žiadajú zmenu opatrení
protest, hranice
TASR/František Iván
  • Obyvatelia prihraničných obcí sú nespokojní s novými nariadeniami, zablokovali niektoré hraničné priechody
  • Od vlády žiadajú zmenu opatrení

Protesty na hraniciach pokračujú. Dnes o 6:00 vstúpili do platnosti nové pravidlá, ktorými sa musia riadiť ľudia, ktorí prichádzajú zo zahraničia. Dotýkajú sa aj obyvateľov prihraničných obcí, ktorí denne cestujú za prácou. O nových opatreniach sme písali v samostatnom článku. Pendleri svoju nespokojnosť vyjadrujú protestami na niektorých hraničných priechodoch, najmä na juhu Slovenska.

Podľa TASR v skupine na sociálnej sieti Slováci v Rajke a okolí miestni informujú o tom, že na diaľničnom hraničnom priechode Čunovo – Rajka je protest a priechod je zablokovaný.

Na diaľničnom hraničnom priechode Čunovo – Rajka je premávka v tejto chvíli už bez obmedzení. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

K blokovaniu priechodu došlo aj v pondelok (5. 7.) večer. Slováci žijúci v Rajke chcú protestmi vyjadriť svoj nesúhlas s novými podmienkami vstupu do SR, ktoré platia pre pandémiu a delta variant nového koronavírusu. „Výrazne znevýhodňujú ľudí z prihraničných regiónov, a to napriek tomu, že bývajú na území, v ktorom nie je horšia epidemiologická situácia ako na Slovensku,“ vyhlásili miestni obyvatelia na sociálnej sieti. Diskusia s kompetentnými orgánmi SR podľa nich nateraz nepriniesla žiadne riešenie.

Protesty budú zrejme pokračovať

Podľa portálu tvnoviny.sk sa na niektorých miestach kvôli protestom tvoria rozsiahle kolóny. Premávka je blokovaná napríklad v Komárne, kde protestujúci vytvorili živú reťaz. Polícia priebežne monitoruje situáciu.

Plánuješ tento rok cestovanie do zahraničia?

„Napríklad v Čunove policajti cestujúcich vybavujú priebežne. Na hraničných priechodoch v Milhosti, Mníšek nad Parnou, Svrčinovec, Štúrovo premávka nie je blokovaná, v Komárne však áno, preto je doprava presmerovaná na nový hraničný priechod a cestujúci sa tam dostanú cez Alžbetin ostrov,“ priblížila hovorkyňa polície Denisa Bárdyová pre agentúru SITA. Polícia cestujúcim radí využiť iné hraničné priechody, v opačnom prípade treba počítať so zdržaním.

Na hraničnom priechode Milhosť v okrese Košice – okolie sa dnes v ranných hodinách zhromaždilo niekoľko ľudí, ktorí sme prišli vyjadriť svoj nesúhlas s kontrolami na hraničných priechodoch. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti. Od zámeru blokácie hraničného priechodu podľa nej upustili po tom, ako im prítomní príslušníci Policajného zboru vysvetlili prijaté opatrenia po vstupe na naše územie.

Situácia na mieste bola podľa polície pokojná, bez incidentov a narušenia verejného poriadku. Cestná premávka bola plynulá a nevytvárali sa kolóny, uvádza SITA.

V skupine „Pendleri v ohrození SK“ na sociálnej sieti Facebook postupne pribúdajú fotografie z protestov ale aj avíza, že pokiaľ sa nariadenia vlády nezmenia, budú v blokovaní priechodov pokračovať.

Majú svoje požiadavky

V skupine uverejňujú svoje požiadavky, medzi ktoré patrí napríklad rozlišovanie obyvateľov pohraničia a pendlerov. Obyvatelia týchto regiónov zdôrazňujú, že kvôli osobným potrebám prekračujú hranice niekoľkokrát denne a situácia sa im veľmi komplikuje.

Posted by Marek Soun on Thursday, July 8, 2021

Podľa nových podmienok sa pri návrate zo zahraničia musí každý registrovať na eHranici. Pendleri patria medzi výnimky, ktorým sa stačí registrovať raz, dokument bude platný niekoľko mesiacov. Tí, ktorí nie sú zaočkovaní, si však musia zabezpečiť RT-PCR test, ktorý nebude starší ako 7 dní.

Zdroje: SITA, TASR, tvnoviny.sk, Startitup.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie