Hrdé Slovensko, alebo klaňanie sa Moskve. SaS si dnes má možnosť vybrať, apeluje Naď

  • Podľa ministra obrany by mala súčasná vláda dovládnuť celé 4 roky
  • To sa však stane len v prípade, že sa strana SaS rozhodne zotrvať v koalícii
sulík, matovič
TASR/Martin Baumann
  • Podľa ministra obrany by mala súčasná vláda dovládnuť celé 4 roky
  • To sa však stane len v prípade, že sa strana SaS rozhodne zotrvať v koalícii

Republiková rada SaS bude v stredu rozhodovať o ďalšom postupe a zotrvaní v koalícii. Popoludní ohlásili liberáli tlačovú konferenciu. Podľa informácií Denníka N by mala byť v hre aj možnosť, že SaS podmieni zotrvanie v koalícii odchodom Igora Matoviča z postu ministra financií. Informuje o tom agentúra TASR.

Podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel ešte 5. júla na sociálnej sieti hovoril o možných posledných hodinách koalície. Verí však, že nie je o všetkom vopred rozhodnuté a republiková rada SaS zváži všetky plusy a mínusy.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča. SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami.

SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽANO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať. Matovič vyzval SaS na uzmierenie, tá zatiaľ nepovedala viac o svojom postupe.

Únos demokracie a návrat mafie

Na vzniknutú situáciu reaguje aj minister obrany SR Jaroslav Naď. So svojimi fanúšikmi na sociálnej sieti sa podelil o niekoľko bodov, ktoré považuje za pravdivé a úprimné.

„Hneď na začiatku poviem, že áno, vzťahy Igora a Richarda sú veľmi napäté a zložité. Od blízkeho priateľstva sa dostali až k tomu, že si mnohokrát nevedia prísť na meno,“ píše.

Tvrdí, že za túto situáciu nemôže ani jeden z nich a upozorňuje na to, že osobné vzťahy medzi politikmi nesmú byť dôležitejšie ako záujmy občanov a vlasti.

V príspevku poukazuje aj na to, že obidve strany si boli dlhodobo veľmi blízke. Spojil ich práve boj proti mafii, prozápadné smerovanie a tiež boj za spravodlivosť. V dôsledku toho Naď stranu Sloboda a Solidarita označuje za najprirodzenejšieho partnera v boji proti zlu a mafii.

Sulík sediac v NR SR
zdroj: SITA/Martin Medňanský

„Ak SaS odíde z tejto vlády, čo nikto nepožaduje a ani nechce a je to iba a jedine ich rozhodnutie, tak umožnia návrat mafie späť,“ podotýka minister obrany.

Dodáva, že situácia, ktorá nastane, bude rovnaká ako pri páde Radičovej vlády s tým rozdielom, že tento návrat bude pre Slovensko ešte tragickejším.

„Fico s Pellegrinim a fašistami vedia, že to je ich jediná možnosť úniku pred spravodlivosťou. Keď teraz vidia, že OČTK majú voľné ruky, obrovsky sa boja, že ich spravodlivosť konečne dostihne a ich pomsta po prípadnom návrate k moci bude tragická pre spravodlivosť na Slovensku, teda vlastne pre celú spoločnosť,“ konštatuje Naď a strany SaS sa pýta, či naozaj stojí o opätovný únos demokracie, návrat mafie a možno aj ďalšie politické vraždy na Slovensku.

Lepšia alternatíva neexistuje

Naď v príspevku konštatuje aj to, že v súčasnosti naozaj nie je lepšia alternatíva pre Slovensko, ako koaličná vláda OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. 

„Uvedomujem si všetky problémy, nezhody, aj chyby, vrátane tých našich v OĽANO. Lepšia reálna alternatíva však neexistuje. Len horšie.“

V dôsledku toho svojich „priateľov“ v SaS prosí, aby neurobili rozhodnutie, ktoré bude viesť k pádu vlády. „Naopak, poďme všetci naspäť k rokovaciemu stolu a poučme sa z chýb, ktoré sme urobili. Čo ja môžem sľúbiť je to, že aj my v OĽANO urobíme všetko pre zlepšenie situácie,“ dodáva s tým, že nominácia ministrov je však nielen v zmysle koaličnej zmluvy, ale aj v zmysle zdravého rozumu v rukách jednotlivých strán, čo je potrebné rešpektovať.

Minister obrany v závere Slovákov uisťuje, že strana OĽaNO sa na predčasných voľbách dohadovať nebude. „Stabilita a zodpovednosť je v súčasnosti to najdôležitejšie. Ostatné voľby sú len politikárčením. Na tom participovať nebudeme.“

Zdroje: TASR, Facebook/Jaroslav Naď 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá