Hromadná výzva 50 slovenských ekonómov voči vláde: „Prepadáme sa v medzinárodných rebríčkoch“
- Varujú pred ekonomickými dôsledkami odklonu od EÚ a NATO
- Môže ohroziť investície, zamestnanosť, obchodné vzťahy aj finančnú stabilitu

- Varujú pred ekonomickými dôsledkami odklonu od EÚ a NATO
- Môže ohroziť investície, zamestnanosť, obchodné vzťahy aj finančnú stabilitu
Skupina popredných slovenských ekonómov adresovala vláde Roberta Fica otvorenú výzvu, v ktorej vyjadruje obavy zo súčasného smerovania ekonomickej a zahraničnej politiky Slovenska. Vo svojom stanovisku upozorňuje na nebezpečenstvo rastúcich vládnych zásahov, autoritárskeho populizmu a oslabovania inštitúcií trhovej ekonomiky, liberálnej demokracie a právneho štátu.
„Odkláňanie Slovenska od základov civilizačného priestoru Západu spôsobí vážne negatívne dôsledky na podnikanie, ekonomickú výkonnosť, životnú úroveň a slobodu ľudí,“ píšu signatári výzvy.
Podľa nej už teraz Slovensko dlhodobo stagnuje a v medzinárodných rebríčkoch konkurencieschopnosti a kvality života zaostáva. Nevyhnutné je podniknúť konkrétne kroky na zmenu tejto situácie.
Kritika príklonu k autoritárskym režimom
Ekonómovia tiež varujú pred prílišnou otvorenosťou voči autoritárskym režimom, vrátane Ruska, ktoré vedie vojnu proti Ukrajine. Poukazujú na spochybňovanie členstva Slovenska v Európskej únii a NATO zo strany niektorých vládnych predstaviteľov.
„V záujme Slovenska je prispieť k posilneniu EÚ a NATO, nie ich destabilizovať zvnútra. Akékoľvek spochybňovanie členstva Slovenska v týchto organizáciách je proti našim ekonomickým záujmom,“ uvádzajú signatári.
Taktiež upozorňujú na riziko ekonomickej izolácie, ak by sa Slovensko začalo odkláňať od západných demokratických štruktúr. Historická skúsenosť ukazuje, že krajiny, ktoré sa vydali cestou autoritárstva, často čelili ekonomickému úpadku a medzinárodným sankciám.
Hrozby v prípade odchodu Slovenska z EÚ
Ekonómovia vo výzve upozorňujú, že vystúpenie z EÚ by malo vážne dôsledky:
- Zamestnanosť: Až 116 500 Slovákov pracuje v krajinách EÚ. Odchod z Únie by znamenal stratu pracovných miest a nútenú emigráciu.
- Zahraničné investície: 88,5 % priamych zahraničných investícií na Slovensku pochádza z EÚ. Odchod by viedol k masívnemu útlmu investícií.
- Obchodné vzťahy: Až 74 % slovenského zahraničného obchodu prebieha s krajinami EÚ. Prípadný odchod by mohol znamenať zavedenie ciel a iných obchodných bariér, čo by negatívne ovplyvnilo hospodársku aktivitu.
- Finančný sektor: Slovenské domácnosti majú značné úspory investované v zahraničných fondoch a dôchodkových schémach. Odchod z EÚ by znamenal stratu prístupu ku kapitálovým trhom.
- Verejné financie a štátny dlh: Slovensko potrebuje refinancovať dlhopisy v hodnote 13 miliárd eur. Dôvera investorov by pri vystúpení z Únie klesla, čo by viedlo k nárastu rizikových prirážok a zhoršeniu schopnosti financovať štátny dlh.
Požiadavky ekonómov na vládu
Ekonómovia v závere výzvy adresujú vláde Roberta Fica a jej predstaviteľom konkrétne požiadavky:
1. Nespochybňovať členstvo Slovenska v EÚ a NATO.
2. Ozdraviť verejné financie a dodržiavať maastrichtské kritériá.
3. Rešpektovať ekonomické a finančné záväzky krajiny.
4. Podporovať hospodársku súťaž a ústavné princípy ekonomických práv.
5. Presadzovať štrukturálne reformy na zastavenie negatívnych trendov v ekonomike.
6. Privatizovať štátne podniky a výnosy využiť na zníženie štátneho dlhu.
7. Ukončiť šírenie konšpiračných teórií a atmosféru vnútorného ohrozenia.
8. Posilňovať trhovú ekonomiku a právny štát.
Podľa ekonómov je nevyhnutné, aby vláda začala konať a zabezpečila dlhodobú prosperitu Slovenska. „Dúfame, že odpoveďou na našu výzvu budú činy a úsilie vedúce k zvyšovaniu prosperity obyvateľov Slovenskej republiky,“ uzatvárajú signatári výzvy.
Táto výzva vyjadruje zásadné obavy expertov o smerovanie Slovenska a apeluje na vládu, aby sa vyhla rozhodnutiam, ktoré by mohli krajinu ekonomicky oslabiť a izolovať ju od západných demokratických štruktúr.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroj: Peticie.com