Hrozba novej vojny na Blízkom východe: Biden očakáva, že Irán zaútočí na Izrael. Použiť môžu stovky dronov i rakety

  • Americký prezident Joe Biden varoval pred úmyslami Iránu, ktorý sa zrejme chystá zaútočiť na Izrael
  • Pentagón posiela na Blízky východ ďalšie posily
Biden, hrozba vojny
Ilustračné foto TASR/AP, Alex Brandon
  • Americký prezident Joe Biden varoval pred úmyslami Iránu, ktorý sa zrejme chystá zaútočiť na Izrael
  • Pentagón posiela na Blízky východ ďalšie posily

Situácia na Blízkom východe zostáva od októbrového útoku teroristov z Hamasu na Izrael veľmi napätá. Momentálne hrozí, že židovský štát zaútočí hlavný podporovateľ Hamasu – Irán. O hrozbe blížiaceho útoku informovali viaceré médiá, ktoré tvrdili, že by mal prísť v nasledujúce dni.

Hrozbu potvrdil aj prezident USA Joe Biden, ktorý v piatok vo Washingtone vyhlásil, že podľa jeho očakávania sa Irán pokúsi zaútočiť na Izrael v krátkom čase a bude to odveta za úder v Sýrii.

Biden však klerikálny štát varoval, aby nezaútočil, uvádza TASR na základe správy od agentúry AFP. „Nechcem dávať zaručené informácie, ale podľa môjho očakávania to bude skôr než neskôr,“ povedal Biden novinárom.

Na otázku, aký má odkaz pre Irán ohľadne útoku na Izrael, Biden povedal: „Nerobte to. Sme oddaní obrane Izraela, budeme Izrael podporovať, budeme pomáhať Izrael brániť a Irán nebude úspešný,“ vyhlásil americký prezident.

Irán sľúbil odvetu

Iránsky klerikálny štát sa zaprisahal, že podnikne odvetný úder za izraelský útok z 1. apríla, ktorý zrovnal so zemou iránsky konzulát v sýrskom Damasku a zahynulo pri tom sedem členov iránskych elitných Revolučných gárd vrátane dvoch generálov. Útok si vyžiadal celkovo 12 obetí.

Izrael tvrdí, že budovu bola maskovaná ako diplomatická misia, no skutočnosti ju využívali Revolučné gardy Iránu. Tie Spojené štáty zaradili na zoznam teroristických organizácii v roku 2019.

Iránski predstavitelia verejne sľúbili odvetu za útok Izraelu, Spojeným štátom zas sľúbili, že ich odpoveď nebude eskalovať situáciu. Židovský štát uviedol, že ak Teherán zaútočí na jeho územie odpovie späť.

„Ak Irán zaútočí zo svojho územia, Izrael odpovie útokom na Irán,“ uviedol izraelský minister zahraničia Israel Katz v príspevku na sociálnej sieti X.

Hrozba potýčky medzi dvoma najsilnejšími armádami v regióne je tak stále živá. Navyše iránsky útok by zvýšil pravdepodobnosť, že sa súčasný konflikt v Gaze rozleje za hranice Palestíny a Izraelu.

CBS News na základe svojich zdrojov uvádza, že Irán môže na útok použiť desiatky riadených striel i balistických rakiet. Chýbať nemusí ani stovka dronov iránskej výroby. 

Iran_Mideast_Tensions224723
zdroj: TASR/AP, Vahid Salemi

USA posiela posily a premiestňuje svoje kapacity 

NBC News na základe svojich troch zdrojov uvádza, že americká armáda začala premiestňovať svoje kapacity v regióne tak, aby dokázala lepšie obrániť Izrael pred iránskym útokom.

Pentagón tiež avizoval, že do regiónu vysiela ďalšie posily.

„Presúvame do regiónu ďalšie materiály, aby sme posilnili regionálne odstrašujúce prostriedky a zvýšili ochranu amerických síl,“ uviedol predstaviteľ amerických ozbrojených síl vo Washingtone.

Očakáva sa, že útok Teheránu sa bude zameriavať skôr na vojenské alebo spravodajské kapacity štátu ako na civilistov a civilnú infraštruktúru. Hovorca Národnej bezpečnostnej rady John Kirby USA novinárom na tlačovej konferencii v piatok povedal, že americkí predstavitelia neustále komunikujú s izraelskými náprotivkami.

„Sme presvedčení, že je to stále životaschopná hrozba,“ povedal Kirby. „Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili, že sa Izrael dokáže brániť.“

Po útoku na základňu v Jordánsku zomreli americkí vojaci
zdroj: Wikimedia Commons/Sgt. Kayla Benson

Americký denník Wall Street Journal (WSJ) však napísal, že Izrael sa pripravuje na „priamy“ útok z Iránu už v piatok alebo v sobotu. WSJ sa odvolal na osobu „oboznámenú s touto záležitosťou“.

Denník WSJ tiež uviedol, že podľa tohto zdroja by sa útok mal odohrať v rámci hraníc Izraela, a nie na izraelské záujmy inde vo svete.

Viaceré krajiny z obáv pred eskaláciou vyzvali svojich občanov, aby v nasledujúce dni necestovali do Izraelu, Iránu, Gazy alebo Libanonu. Učinilo tak Francúzsko či Česká republika.

Zdroje: TASR, NBC News, CBS News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá