Hrozí Čechom tretia vlna? V posledných 2 týždňoch zachytili až 56 rôznych mutácií zo zahraničia

  • V Česku sa veľmi postupne uvoľňujú opatrenia
  • Minister zdravotníctva Petr Arenberger ale uvádza, že nič netreba uponáhľať
Praha
Praha, TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • V Česku sa veľmi postupne uvoľňujú opatrenia
  • Minister zdravotníctva Petr Arenberger ale uvádza, že nič netreba uponáhľať

Čísla súvisiace s počtom nakazených sa upokojujú a postupne aj zmierňujú opatrenia. Podobne to majú aj v susednom Česku. Od pondelka tam dokonca ľudia v priestoroch exteriéru pri dodržaní dostatočnej vzdialenosti nemusia nosiť rúška. Aj napriek tomu však český minister Petr Arenberger v relácii CNN Prima NEWS uviedol, že ľudia majú byť naďalej ostražití.

56 rôznych mutácií

Podľa jeho slov by mohla hroziť aj tretia vlna koronavírusu. Za posledných 14 dní bolo totiž podľa ministra zachytených až 56 rôznych mutácií. Práve z toho dôvodu chce Česko začať s masívnym vyhodnocovaním vzoriek odobratých pacientom, ktorí sú pozitívne na covid.

Chcú tak odhaliť nové mutácie koronavírusu. Petr Arenberger v relácii CNN Prima NEWS objasnil, že za mesiac by mohli vyhodnotiť približne 8-tisíc vzoriek. Dodal tiež, že už pri výrazne menšom sekvenovaní bolo odhalených spomínaných 56 rôznych mutácií.

Taktiež apeluje na ľudí, ktorí už majú možnosť zaočkovať sa, aby tak spravili. Práve preto Arenberger v relácii upozornil na to, že uvoľňovanie opatrení nie je dobré uponáhľať. Obáva sa totiž toho, že by v takom prípade mohla do niekoľkých dní prísť ďalšia vlna a opakoval by sa scenár spred Vianoc, ktorý s predčasným uvoľňovaním opatrení súvisel.

Petr Arenberger
zdroj: reprofoto/cnn.iprima.cz

Zachytiť pozitívny trend

Podobne to vníma aj ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová. „Priala by som si, aby sme boli ostražití. V novembri som ja osobne začala varovať pred britskou mutáciou a vtedy sa nám to zdalo ako veľmi vzdialená vec. Avšak teraz sme vo veľmi podobnej situácii,“ uviedla v Českej televízii.

Dodala tiež, že má strach, že by sa mohol opakovať scenár z minulého leta, kedy všetci začali odhadzovať rúška a tváriť sa, že je všetko v poriadku. Aj v tomto prípade platí, že situáciu by mohla stabilizovať chuť očkovať sa. Tá ale nielen v Česku klesá.

Blesk cituje vakcinológa, ktorý uviedol, že je nutné zachytiť pozitívny trend. Zastáva totiž názor, že čím dlhšie budú ľudia na očkovanie čakať, tým viac bude klesať ich záujem oň.

Zdroje: CNN Prima NEWS, Blesk.cz, ceskatelevize.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech