Hrozí nám scenár ako Česku? Majú už 106 lokálnych ohnísk, z jednej párty mali 250 nakazených

  • V Čechách tím múdrej karantény zaznamenal 106 lokálnych ohnísk vírusu COVID-19
  • Najviac sa ľudia nakazia od príbuzných na rodinných oslavách a svadbách, rizikové sú aj párty a detské tábory
  • Politická vôla na sprísnenie opatrení v Čechách chýba, ľudia rúška nosiť nechcú
Praha Karlov most
TASR/Jaroslav Novák
  • V Čechách tím múdrej karantény zaznamenal 106 lokálnych ohnísk vírusu COVID-19
  • Najviac sa ľudia nakazia od príbuzných na rodinných oslavách a svadbách, rizikové sú aj párty a detské tábory
  • Politická vôla na sprísnenie opatrení v Čechách chýba, ľudia rúška nosiť nechcú

Epidemiologická situácia v celej Európe nie je ideálna, neustále pribúdajú pozitívne prípady ochorenia COVID -19 vo väčších počtoch. Výnimkou nie je ani Česká republika a Slovensko. Najviac nakazených hlásia obe krajiny vo svojich hlavných mestách. V Bratislave bolo potvrdených dohromady 637 pozitívne testovaných ľudí v Prahe 4538. Aj keď sa situácia na Slovensku zhoršuje, od Čiech máme ešte ďaleko.

Česko potvrdilo k polnoci z pondelka na utorok 260 nových prípadov. Aktívnych prípadov je najviac od začiatku pandémie, 5 390. Ochoreniu podľahlo 415 ľudí.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR

Tím múdrej karantény v Čechách zaznamenal 106 ohnísk koronavírusu. Väčšina ohnísk je spojená s nákazou v rodine. Príbuzní sa nakazia na oslavách alebo svadbách. Ďalšie rizikové aktivity, kde sa nákaza objavila, sú detské tábory, chmeľové brigády, dovolenky alebo diskotéky. Ohniská sa vyskytli aj v domovoch pre seniorov.

Jedno ohnisko je spojené s pražským klubom Techtle Mechtle, kde sa podľa tímu múdrej karantény rozšírila nákaza až na 250 ľudí, z toho 192 z Prahy.  Podľa mapy, ktorú tím zverejnil na Twitteri, sa nákaza z Techtle Mechte rozniesla okrem Prahy do ďalších 13 krajov.  Koronavírus mala do pražského klubu zavliecť nakazená dievčina, ktorá o svojej chorobe nevedela. Nakazená mala piť z jedného džbánu a aj z jednej slamky s viacerými účastníkmi party.

Ďalších 150 prípadov tím spojil so zájazdmi na párty v Chorvátsku, kde malo dochádzať k rovnakému správaniu ako v prípade Techtle Mechtle. Českí dovolenkári tam mali piť z jedného džbánu.

Politická vôľa na sprísnenie opatrení chýba

Česi musia nosiť povinne rúško len pri organizovaných zhromaždeniach v interiéri nad 100 osôb, pričom politické zhromaždenia majú výnimku. Jednotlivé kraje podľa epidemiologickej situácie prijímajú rozhodnutia. V Prahe sa musia nosiť rúška aj v metre a v zdravotníckych zariadeniach.

Od prvého septembra budú rúška povinné v MHD, na úradoch, v zdravotných a sociálnych zariadeniach.

„Ľudia sa začnú oveľa viac stretávať. Vrátia sa z dovoleniek, začne nový školský rok, verejné miesta sa znovu zaplnia. V hromadnej doprave sa budú stretávať mladí i starí, chorí i zdraví. Do toho všetkého chrípka a iné respiračné ochorenia,“ napísal na Twitteri Minister zdravotníctva Adam Vojtěch (za ANO) dôvody, prečo by ľudia mali nosiť od septembra rúška.

Vojtěch pôvodne avizoval tvrdšie opatrenia, povinnosť nosiť rúška chcel zaviesť v obchodoch, reštauráciách aj na chodbách škôl. Po kritike opozície a aj premiéra Andreja Babiša (ANO) napokon ustúpil. Babišova nevôľa zaviesť neobľúbené opatrenia sa pripisuje blížiacim sa krajským voľbám a rovnako aj voľbám do senátu. Rúška sú u ľudí neobľúbené.

O účinnosti rúška sa v Čechách tiež vedie debata. Niektorí odborníci ho považujú za kontraproduktívne, keďže ľudia ho nenosia správne a ani zo správnych materiálov.

Zdroje: ČTK, TASR, ČT24, Ministerstvo zdravotníctva ČR, Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá