Hrozí ti pokuta až do 16 000 eur. Tieto byrokratické termíny musíme v roku 2020 všetci splniť

  • Dokedy treba podávať daňové priznanie alebo platiť preddavky do zdravotnej či sociálnej poisťovne?
  • Každého podnikateľa na Slovensku čaká niekoľko termínov, ktoré nesmie vynechať
  • V prípade omeškania hrozia vysoké pokuty, za zmeškanie daňového priznania až do výšky 16 000 eur
smartchoicev29
TASR /Jakub Kotian/Unsplash
  • Dokedy treba podávať daňové priznanie alebo platiť preddavky do zdravotnej či sociálnej poisťovne?
  • Každého podnikateľa na Slovensku čaká niekoľko termínov, ktoré nesmie vynechať
  • V prípade omeškania hrozia vysoké pokuty, za zmeškanie daňového priznania až do výšky 16 000 eur

Každého podnikateľa na Slovensku čaká značné množstvo byrokracie, cez ktorú sa musí prehrýzť. Stíhať pritom každý termín nie je vôbec jednoduché a ročne podnikateľ nad byrokraciou strávi približne 222 hodín. Počas každého roku totiž treba stíhať viacero nepríjemných povinností a ani rok 2021 nebude výnimkou. Tie, ktoré sa týkajú najväčšieho množstva ľudí, nájdeš v tomto článku.

Okrem klasických nepríjemností v podobe daňového priznania alebo preddavkov do zdravotnej a sociálnej poisťovne nesmieš zabudnúť ani na novú povinnosť v podobe podania návrhu na zápis konečného užívateľa výhod, ktorá má deadline už 31.12. 2020.

zdroj: Startitup

 

Stihnúť to musíš do konca roka: Konečný užívateľ výhod

Podať návrh na zápis konečného užívateľa výhod vzniká každej právnickej osobe a deadline je 31. decembra. Cieľom nového predpisu je odhaliť ľudí, ktorí skutočne profitujú z komplikovaných firiem, ak by bola spoločnosť napríklad podozrivá z prania špinavých peňazí. Konečný užívateľ výhod je človek, ktorý má zo spoločnosti priame výhody (ako napríklad zisk).

Prepracovať sa cez formulár ti však zaberie enormné množstvo času a medzičasom už stihol vzniknúť užitočný portál, ktorý nekonečný formulár vyplní za teba. Web registraciakuv.sk je totiž priamo napojený na Obchodný register a stačí ti len pár klikov – o všetko ostatné sa postará šikovný automatický systém a ty tak nad byrokratickou povinnosťou nestráviš dlhé hodiny.

zdroj: justice.gov.sk

Preddavky do zdravotnej a sociálnej poisťovne

Pokiaľ si samoplatcom zdravotného a sociálneho poistenia, teda ho za teba neplatí štát ani zamestnávateľ, každý mesiac treba odviesť preddavok do 8. kalendárneho dňa, rovnako ako počas minulého roka. Táto povinnosť sa teda nemení. Pripomíname, že sociálne poistenie niektorých fyzických osôb je dobrovoľné.

Výšku preddavkov si musíš vypočítať sám a preplatky či nedoplatky ti poisťovňa oznámi v ročnom zúčtovaní. Pokiaľ s výškou sumy nesúhlasíš a máš výhrady, čaká ťa 15-dňová lehota, počas ktorej môžeš podať nesúhlasné stanovisko a ak sa nemýliš, poisťovňa sumu do 60 dní upraví a v prípade preplatku peniaze dopošle.

zdroj: TASR - Marko Erd

Daňové priznanie

31. marec je pre podnikateľov jeden z najhrozivejších dní  vôbec. Ide totiž o posledný termín na podanie daňového priznania a už celý marec sú daňové úrady plné podnikateľov a živnostníkov. Nekonečný formulár radšej množstvo podnikateľov necháva na účtovníčky, no keďže je marec pomaly za rohom, určite všetko nenechávaj na poslednú chvíľu – ak totiž daňové priznanie nestihneš podať včas, hrozí ti pokuta až do 16 000 eur.

Pripomíname, že do konca marca je nutné daňové priznanie nielen podať, no daň aj zaplatiť. Na daňové priznanie je možné podať odklad (prostredníctvom žiadosti) o tri alebo šesť mesiacov. Živnostníci si musia daňové priznanie podávať už iba elektronicky.

Cestná daň

Pokiaľ na svoju podnikateľskú činnosť využívaš aj motorové vozidlo, aj zaňho ťa štát skasíruje. Daň z motorových vozidiel má však splatnosť aj termín podania už na začiatku roka a treba ju podať aj zaplatiť do 31. januára.

zdroj: TASR – Lukáš Furcoň

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech