Vodiči, pozor: Za banálnu chybu hrozí pokuta 100 eur. Môžeš totiž ohroziť život ľudí

  • Za nevytvorenie záchranárskej uličky ti hrozí poriadna pokuta
  • Hoci ide o povinnosť, ktorá platí od 1. apríla 2020, mnohí vodiči o nej stále nevedia.
policajné auto, eurá
Ilustračný obrázok, TASR/Pavol Zachar, Archív Canva
  • Za nevytvorenie záchranárskej uličky ti hrozí poriadna pokuta
  • Hoci ide o povinnosť, ktorá platí od 1. apríla 2020, mnohí vodiči o nej stále nevedia.

Ak si doteraz nevedel o povinnosti, ktorú máš ako vodič vozidla, hneď ti o nej povieme viac. Bavíme sa o takzvanej záchranárskej uličke, ktorá slúži na prejazd záchranných zložiek na miesto nehody. 

Práve to, že o nej mnohí nevedia, sa im skutočne nevypláca. Ako už v minulosti informovala Polícia Slovenskej republiky, za jej nevytvorenie ti hrozí poriadne vysoká pokuta, a to až 99 eur. 300 eur zaplatíš v prípade, že by si tento voľný priestor zneužil.

Povinnosť vytvoriť záchranársku uličku dokonca stanovuje zákon, pričom ide o jednu z mnohých povinností vodiča. „Pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvomi jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom,“ upozorňuje polícia. 

Počas vytvárania uličky má vodič na nevyhnutne potrebný čas nárok vojsť na miesta, kde to je za bežných okolností zakázané. Samozrejme, nesmie počas toho ohroziť iného účastníka cestnej premávky. „Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla podľa § 40 ods. 1 alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti; vodičovi iného vozidla je použitie záchranárskej uličky zakázané,“ uvádza zákon

Vytvoriť ju nie je náročné

Ako ďalej informuje portál Autotechna, vytvoriť záchranársku uličku nie je žiadna dráma. Ak sa nachádzaš na ceste s dvomi jazdnými pruhmi, záchranárska ulička by mala vzniknúť, pochopiteľne, v strede. V prípade, že cesta má tri a viac jazdných pruhov, miesto nechaj medzi ľavým a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Zákony pre ľudí, Facebook/Polícia Slovenskej republiky, Autotechna

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá