Hrozivá predpoveď seizmológa, ktorý predpovedal zemetrasenie v Turecku: Zem sa čoskoro otrasie

  • Zemetrasenia v Turecku zabili tisíce ľudí
  • Už vtedy seizmológ Hoogerbeets predpovedal, že sa to stane
  • Teraz tvrdí, že čoskoro prídu ďalšie zemetrasenia
Zemetrasením v Turecku sa to nekončí, hovorí holandský seizmológ, planétu čakajú ďalšie otrasy
Zemetrasením v Turecku sa to nekončí, hovorí holandský seizmológ, planétu čakajú ďalšie otrasy, Unsplash/Edwin Hooper, Moein Razaalizade
  • Zemetrasenia v Turecku zabili tisíce ľudí
  • Už vtedy seizmológ Hoogerbeets predpovedal, že sa to stane
  • Teraz tvrdí, že čoskoro prídu ďalšie zemetrasenia

V pondelok holandský seizmológ Frank Hoogerbeets, ktorý predpovedal 3. februára aj nedávne turecké zemetrasenie, na svojom Twitteri uverejnil ďalšiu hrozivú predpoveď. V najbližších dňoch očakáva „silnejšiu seizmickú aktivitu“.

Frank Hoogerbeets, ktorý pracuje pre Solar System Geometry Survey (SSGS) v Holandsku, pokračuje v predpovediach o seizmickej aktivite Zeme pomocou planetárneho zarovnania, píše The Jerusalem Post.

Zverejnil na svojom profile aj obrázok slnečnej sústavy, čo naznačuje, že zoradenie rôznych planét by ovplyvnilo seizmickú aktivitu Zeme.

Zemetrasenie v Turecku spôsobilo obrovské škody nielen na majetku, ale hlavne na tisíckach životov
zdroj: Unsplash/Caglar Oskay

Najprv jeho slovám neverili

Spoločnosť Twitter pridala pod jeho príspevok políčko na overenie faktov, ktoré vysvetľovalo, že „predpoveď zemetrasenia z planetárnej geometrie bola vyvrátená“. Existovalo tiež niekoľko odkazov z rôznych vládnych a súkromných inštitúcií s informáciami vyvracajúcimi Hoogerbeetsovu teóriu.

Bez ohľadu na to chceli používatelia internetu presne vedieť, kde si holandský seizmológ myslel, že zemetrasenie zasiahne. Bohužiaľ, Hoogerbeets neposkytol jasnú odpoveď. Mnohí neveria v pravdivosť tvrdení Hoogerbeetsa, opierajúc sa o vyjadrenia overovačov faktov na Twitteri o tom, že planetárne pohyby a tektonické platne spolu nesúvisia.

Napriek tomu jeho varovania vyvolali značný poplach, keďže veľmi presne predpovedal ničivé zemetrasenia v Turecku a Sýrii začiatkom februára. Holandský výskumník 3. februára totižto napísal na Twitteri: „Skôr či neskôr bude v tomto regióne (Južné-Stredné Turecko, Jordánsko, Sýria, Libanon) zemetrasenie s magnitúdou 7,5.“

Potom, čo sa Hoogerbeetsova predpoveď stala virálnou, na zemetrasenie zareagoval a povedal: „Ako som už uviedol, skôr či neskôr sa to stane v tejto oblasti, podobne ako v rokoch 115 a 526. Týmto zemetraseniam vždy predchádza kritická planetárna geometria, aká sme mali aj 4. – 5. februára.“

Stane sa to znova

Po viacerých otrasoch v dňoch po zemetrasení, ktoré boli pociťované v celom väčšom regióne, Hoogerbeets poskytol svoje vysvetlenie otrasov: „Veľké zemetrasenia v strednom Turecku spôsobili významnú zmenu v rozložení stresu v celom regióne so seizmickou aktivitou až po Palestínu. Je zrejmé, že región sa presídľuje.“

Tweet pána Hoogerbeetsa bol zverejnený tri dni pred zemetrasením. Turecké zemetrasenie spôsobilo demoláciu niekoľkých budov a zabilo najmenej 45 000 ľudí, desiatky tisíc ľudí bolo v Turecku vážne zranených a vyše 7 000 mŕtvych bolo aj v Sýrii. Výskumník vyjadril súcit s rodinami obetí.

Holandský seizmológ naďalej upozorňuje obyvateľov rizikových oblastí prostredníctvom svojich príspevkov na to, aby sledovali ďalšiu silnú seizmickú aktivitu v strednom Turecku a blízkych regiónoch.

Okrem toho poznamenal, že otrasy zvyčajne pokračujú ešte chvíľu po veľkom zemetrasení, takže keď to znovu príde, planéta Zem opäť zažije niekoľko dní chaosu, na ktorý sa treba už teraz pripraviť.

Zdroje: Premium Times, The Jerusalem Post, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá