Hrozivý scenár vedcov: Variant koronavírusu, pred ktorým neochráni ani očkovanie, sa môže objaviť kedykoľvek

  • Svet naďalej zvádza boj s koronavírusom, počet nových variantov neustále stúpa
  • Vedci hovoria aj o rezistentnom variante SARS-CoV-2
  • Môže sa objaviť kedykoľvek, nemusí nám pomôcť ani očkovanie, tvrdia
koronavírus
Pixabay/Tumisu
  • Svet naďalej zvádza boj s koronavírusom, počet nových variantov neustále stúpa
  • Vedci hovoria aj o rezistentnom variante SARS-CoV-2
  • Môže sa objaviť kedykoľvek, nemusí nám pomôcť ani očkovanie, tvrdia

Očkovanie je v plnom prúde. Jedni sa mu bránia, iní ho vítajú s otvorenou náručou. Ľudia vkladajúci nádej do programov hromadného očkovania dúfajú v prípadné ukončenie pandémie COVID-19. Zatiaľ sa však zdá, že snahy obmedziť vypuknutie nákazy šírením imunity týmto spôsobom, fungujú.

Nový výskum však hovorí o opaku. Tím vedcov vedený výskumníkmi z Inštitútu vedy a technológie v Rakúsku vypočítal riziko vzniku kmeňa odolného voči očkovaniu podľa rôznych scenárov.

Mutujúci vírus sa šíri neobmedzene

Vedci sa pri výskume zameriavali na mieru absorpcie očkovacej látky v priebehu nasledujúcich troch rokov. Ako vzorku si zvolili 10 miliónov očkovaných obyvateľov a zisťovali, aký vplyv na ich infikovanie má nosenie rúška či sociálny dištanc. Treba zdôrazniť, že ide o teoretický výskum, ktorý je postavený najmä na výpočtoch.

Nikoho však neprekvapí, že po rýchlom zavedení schválených očkovacích vakcín, má smrtiaci vírus hneď niekoľko príležitostí na vytvorenie génov, ktoré sú rezistentné na protilátky.  Na druhej strane vedci vo svojom výskume publikovanom v časopise Nature hovoria, že sa mutujúci vírus šíri neobmedzene a dáva patogénu veľa šancí k presunu na veľký počet hostiteľov s vysokou účinnosťou nasledovnej infekcie. 

Prenos nie je kontrolovaný

Najhorším scenárom, ktorí vedci uviedli, je, že jeden z najúplnejších druhov patogénu by sa vyvíjal v skupine, kde by nikto nebol zaočkovaný.  „Naopak, neintuitívny výsledok našej analýzy je, že k najvyššiemu riziku vzniku rezistentného kmeňa dochádza vtedy, ak je veľká časť populácie už očkovaná, ale prenos nie je kontrolovaný,“ ozrejmujú  vedci.

Vznikajúci kmeň sa podľa scenára šíri tam, kde je približne 60 % z 10 miliónov občanov úplne imunizovaných. Hoci dve tretiny zaočkovaných ľudí pre mnohých prestavujú istotu a chcú slobodu osláviť, možno to nie je dobrý nápad. Podľa najnovšieho modelu vedcov je bohužiaľ čas spomaliť a udržiavať si sociálny dištanc. 

Sociálny odstup ako riešenie

„Jedno jednoduché konkrétne odporúčanie je udržať prenos na nízkej úrovni, aj keď je veľká časť populácie očkovaná, implementáciou akútnych nefarmaceutických intervencií, prísnym dodržiavaním sociálneho dištancovania počas primeraného časového obdobia. Aby sa umožnilo vznikajúcim líniám rezistentných kmeňov  vyhynúť,“ radia vedci.

Máš skúsenosť s nákazou koronavírusom?

Zakaždým, keď sa vírusová častica replikuje, existuje šanca, že sa jej gény zrútia do novej konfigurácie. Akákoľvek z týchto konfigurácií môže potenciálne oklamať imunitný systém, ktorý už dostal očkovaciu látku, a opäť by nás všetkých nechránil. Odolnosť populácie sa mení a závisí od viacerých faktorov, nie len od toho, koľko ľudí má dostatok protilátok na ochranu pred závažnou infekciou.

Zdroje: nature.com, sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech